Ком’юніті для жінок-керівників в IT та венчурі WTECH провело дослідження у травні 2019 року. Воно визначило які бар’єри заважають розвитку кар’єри жінки. В опитуванні взяло участь 390 українок.
Модернізація та урбанізація поступово стирають межу між чоловічими та жіночими професіями. Але говорити про її зникнення зарано.
За даними програми розвитку ООН, в Україні в руках жінок – менше 10% економічних ресурсів Загалом підприємців жінки становлять 38%. У сфері IT – однієї з найперспективніших областей – відзначається зростання кількості жінок серед програмістів, тестувальників програмного забезпечення, розробників та інших технічних спеціальностей. Разом з цим, переважна більшість керівників в ІТ – чоловіки.
Читайте також: 6 ПОСТУПКОВ, ПРО ЯКІ ВИ МОЖЕТЕ ПОЖАЛЕТИ В 30
Ком’юніті WTECH провело опитування, у якому взяли участь 390 жінок. Серед них — фаундери стартапів, топ-менеджери IT-бізнесу, «ангели» та партнери інвестиційних фондів.
За результатами опитування, патріархальність суспільства, де чоловік – здобувач, а жінка – хранителька вогнища, впливає на розвиток жінки-керівника: 41% опитаних відзначили 100% вплив фактора на кар’єрний шлях. 9% респонденток вважають, що поєднувати кар’єру та сім’ю неможливо.
Жінкам не вистачає впевненості у своїх силах. 70% опитаних схильні до «синдрому самозванця» — побоювання не впоратися з новими завданнями. 80% респонденток вважають прохання допомогти проявом слабкості.
Читайте також: СИНДРОМ САМОЗВАНЦЯ: ЩО ЦЕ І ЯК ЙОГО ВИЛІКУВАТИ
Вважається, що жінки менш схильні до ризику. 51% учасниць опитування вважає, що цей фактор не впливає на розвиток кар’єри. Жінки-керівники керують бізнесом стратегічно, тому стартапи, започатковані ними, заробляють швидше.
Відсутність упевненості у собі пояснюється браком підтримки у сім’ї. Понад 80% опитаних відзначають вплив цього фактора на розвиток кар’єри. І сьогодні багатьом з дитинства вселяють, що мета життя — вдало вийти заміж та завести дитину. Амбітність та бажання побудувати успішну кар’єру часто засуджуються. Тиск близьких призводить до того, що жінки погоджуються із загальноприйнятою соціальною роллю.
Жінки, які керують бізнесом в Україні, є першопрохідцями. Більше половини респонденток зазначили, що їм не вистачало рольових моделей на роботі – жінок, які надихають своїм прикладом. Ком’юніті, менторські програми, інші тематичні івенти допомагають підприємницям досягати цілей.
Читайте також: ЩО ТАКЕ ФЕМІНІЗМ І НАВІЩО ВІН ПОТРІБНИЙ У ХХІ СТОЛІТТІ?
За нашими даними, жінок у топ-менеджменті українського IT та венчурному бізнесі лише 3–5%. Ті, хто наважуються зайнятися підприємництвом, сумніваються в собі, своїх здібностях. Як результат, жінки часто погоджуються на зарплату нижче, ніж у чоловіків на тих ж позиціях. Жінкам потрібен надійний тил, з цієї метою ми створили ком’юніті. WTECH допомагає їм розвивати бізнес,
— зазначила Верослава Новосильна, СЕО та фаундер агенції SLOVA Tech PR, співзасновниця ком’юніті WTECH.
«Ми спостерігаємо ґендерну революцію. Завдання суспільства сьогодні — збалансувати кількість жінок та чоловіків у всіх сферах. У великому бізнесі та стартап-екосистемі жінок набагато менше. Разом з цим, згідно стан 500, присутність жінок у топ-менеджменті позитивно впливає на зростання повернення доходу з продажу та інвестицій, а також рентабельність власного капіталу. Тому жіноче підприємництво вимагає максимальної підтримки», — впевнена Вікторія Тігіпко, партнер венчурного фонду TA Ventures, що управляє, співзасновниця ком’юніті WTECH.
На думку учасниць ком’юніті, зневажливе ставлення з боку викладачів технічних вишів та наймачів є серйозним бар’єром у розвитку лідерських якостей. Дискримінація зустрічається у формі стереотипу «наймаєш жінку — піде в декрет». Тим, хто має дітей, заважає відсутність інфраструктури, яка допомагала б поєднувати кар’єру з їх вихованням. У багатьох IT-компаніях формальна декретна відпустка не передбачена.
В Україні у жінок є великий професійний потенціал, у якому важливу роль відіграє високий рівень освіти. Є нормативно-правова база, яка декларує гендерну рівність у професійній сфері, підвищення кваліфікації та працевлаштування. Забобони та стереотипне мислення чоловіків і жінок перешкоджають гендерному балансу на рівні менеджменту.
Джерело фото: unsplash.com