UA
RU

Що таке фемінізм і навіщо він потрібний у ХХІ столітті?

Редагувати переклад
Не треба думати, що фемінізм вас не торкається, він стосується всіх!
Що таке фемінізм фото

Автор колажу: Ангеліна Фенченко

Технічний прогрес зробив крок далеко вперед і часом навіть молоде покоління (тобто я) не встигає стежити за всіма технічними новинками. Ілон Маск запустив ракету на Марс, а жінки, як і раніше, страждають (?) від утиску своїх прав і скаржаться, що чоловіки отримують більші зарплати, керівні посади і часто відпускають у наш бік сексистські жарти. 

Люди часто вважають, що фемінізм вже ні до чого, а ми давно живемо у світі, де бігають єдинороги і панує рівноправність. Але ні, жодного жодного дива поки що не сталося, оскільки ціла обойма глобальних проблем досі пов'язана з гендерною нерівністю.

У багатьох країнах, як і раніше, залежить якість життя: і те, наскільки ви можете самостійно обирати життєвий шлях, і те, які подальші можливості надає держава та суспільство. Настав час розібратися, які основні проблеми існують у жінок у сучасному світі, як їх вирішити і навіщо ж нам потрібен фемінізм.

 

Історія фемінізму чи чому жінки вирішили боротися за свої права

феменістки-суфражистки фото

Протягом усієї історії багато особистостей висловлювали думку, що жінка — людина абсолютно рівна чоловікам і має свої права. Офіційно фемінізм почав своє існування в Ісландії, одній з найпередовіших країн щодо дотримання прав людини на даний момент.

Вже 1915 року, у розпал руху суфражисток (від французького suffrage — виборче право), ісландські жінки домоглися права голосу. Але роки йшли, а реальних змін у політиці щодо жіночого питання не було. У парламенті лише 5% місць займали жінки порівняно з приблизно 20% відсотками в інших скандинавських країнах.

Діана Вріланд фото

Діана Вріланд

Ти не повинна бути красивою. Ти не зобов'язана бути красивою. Ні твоєму хлопцю/дружині/партнеру, ні твоїм колегам і вже точно ні випадковим чоловікам на вулицях. Ти не повинна бути красивою для твоєї матері чи твоїх дітей чи цивілізації загалом. Краса — це не ціна, яку ти маєш платити за своє місце у світі під назвою «жінка», — Діана Вріланд.

Жінок це, природно, не влаштовувало і одного дня 90% ісландок не вийшли на роботу. В історії він відомий як «Жіночий вихідний». Представниці «прекрасної статі» зібралися на площах, дивилися фільми про суфражисток та виступали з промовами. А чоловіки були змушені взяти з собою дітей, бо ясла та дитячі садки були закриті. Після цього переломного моменту за п'ять років президентські вибори виграла Вігдіс Фіннбогадоттир - перша європейська жінка-президент. Але до цього дня у всьому світі жінки досить слабо представлені у політиці.

Друга хвиля фемінізму припадає на 1960-і завдяки сміливій роботі французької екзистенціалістки Сімони де Бовуар «Друга стать». Книга стала яскравим продовженням ідей суфражисток, а жінки, натхненні Бовуар, почали боротися за рівноправність жінок у сім'ї та на роботі.

 

Сучасні технології та відсутність освіти

Освіта в країнах Африки або фемініз

Справді, навіщо нам потрібен фемінізм? Хоч до 2020 року жіночий рух і досяг багато чого, але все ж таки дивно спостерігати різкий дисонанс між розвитком сучасних технологій, ракетою Ілона Маска, запущеною на Марс, і відсутністю освіти в багатьох країнах світу, високою неосвіченістю жінок, насильством з боку чоловіків і навіть елементарною відсутністю медичних послуг без дозволу чоловіка.

Але західний світ демонструє цілком добрі результати, адже ми маємо право вчитися, працювати, робити аборти та користуватися контрацептивами. Здавалося б, чого журитися?

Фемінізм у ХХІ столітті потрібен чи вже ні

Але звернімося до статистики, згідно з якою жінки в Україні заробляють на 24% менше чоловіків. У першому кварталі розрив у зарплатах сягав 30%. Найбільш високі зарплати в Україні традиційно зберігаються у фінансовій та страховій діяльності, там же спостерігається один із найвищих розривів у зарплатах — майже 50%.

Що таке фемінізм і навіщо він потрібен у XXI столітті?

Меріл Стріп

Я завжди хочу грати сильних та незалежних жінок, але в Голлівуді це амплуа не надто популярно. Людям не комфортно змиритися з думкою про те, що жінка може бути найкращим лідером, ніж чоловік», — Меріл Стріп

В Україні щороку збільшується різниця у зарплатах представників різних статей. За даними Держстату, за п'ять років вона виросла майже на 6% на користь чоловіків. Не дуже райдужна тенденція, скажімо прямо. Але, за прогнозами експертів, найближчими роками розрив почне скорочуватися, оскільки роботодавці звертатимуть увагу не на підлогу працівника, а на його професійні навички. Хотілося б вірити. 

 

Жінки самі винні!

Насильство жінок у сім'ї фемінізм

Так сталося, що в нашому суспільстві дуже люблять звинувачувати жертву в усіх бідах. Згвалтування — сама винна, спідниця була занадто коротка і нічого ночами тинятися де завгодно; чоловік б'є — так треба бути доброю дружиною, борщі варити та побут створювати. Якщо грати за такими правилами суспільства, то любов потрібно обов'язково заслужити тими самими «борщами» та повагою до чоловіка. 

Але багато жінок навіть не помічають сексизму стосовно себе. Можливо, просто не вникають у це поняття або намагаються пропускати подібне повз вуха. Але якщо покопатися у своїй пам'яті, можна згадати багато забавних і не дуже випадків. Наприклад, якась не надто пристойна пропозиція, зроблена на вулиці; ситуацію, коли на роботі вам віддали перевагу чоловікові.

Моє найулюбленіше – коли викладач в університеті каже, що для дівчини найголовніше – вийти вдало заміж! WTF? Серйозно? Ви ж професоре, як можна так плоско мислити? Причому в моєму житті не раз були такі випадки, коли вельмишановні пани з високими науковими званнями відпускали подібні жарти. На парі ми просто сміялися, але неприємний осад залишився й досі.

Що таке фемінізм і навіщо він потрібен у XXI столітті?

Дейл Спендер

Фемінізм не брав участь у жодних війнах. Він не вбивав своїх опонентів. Він не створював концентраційних таборів, не морив ворогів голодом, не чинив жодних жорстокостей. Фемінізм боровся за освіту, за право голосу, за покращення умов праці, за безпеку на вулицях, за служби догляду за дітьми, за соціальну допомогу, за кризові центри для тих, хто пережив згвалтування, за притулки для жінок, за реформи законодавства. Якщо хтось каже: «О, ні, я не феміністка», запитайте: «Чому? У чому ваша проблема? - Дейл Спендер. 

До досягнення підліткового віку кожній дівчині в мозок закладається життєво важлива інформація, що найголовніше – вийти заміж, облаштувати побут, народити дітей та бути доброю дружиною для свого чоловіка.

Хлопці ж мають бути готові постояти за себе в будь-якій ситуації та майстерно володіти кулаками. Традиційно у розумінні суспільства чоловік — такий собі «добувач», у якого руки відваляться у разі дотику до брудного посуду, пилососа чи пральної машини. Це все має робити жінка, доля якої — народжувати дітей, прибирати вдома, готувати борщі та бути зразковою дружиною. А якщо дівчина має амбіції, бажання добитися чогось у житті, то тут уже щось не так…

 

Жінка - істота розумна

Що таке фемінізм і навіщо він потрібен у XXI столітті?

Бейонсе

Я вважаю себе сучасною феміністкою. Так, я за рівноправність статей, я вірю в рівність і в те, що ми маємо безліч можливостей. Але при цьому я просто жінка і мені подобається бути просто жінкою! Я вірю в рівноправність і вважаю, що ми всі повинні до цього прагнути. При цьому я щаслива заміжня», — Бейонсе.

Не всі жінки приймають за чисту монету істину про сім'ю та дітей у 20 років, яку нам намагаються вдовбати в голову з першого походу на горщик. Є дівчата, у яких у пріоритеті кар'єра, бажання добитися чогось у цьому житті та залишити по собі якийсь слід.

Варто розуміти, що фемінізм не виступає проти шлюбу та дітей, Навпаки. Просто повноцінні відносини, в яких друга половина поважає ваші цілі та життєві пріоритети, набагато гармонійніші.

Фемінізм - це, перш за все, рівноправність та повага! Адже здорово, коли спільний побут влаштований так, як зручно сімейній парі, а не як прийнято (навіть якщо жінка по 20 годин працює, а чоловік намагається впоратися з порядком у будинку та дитиною). У щасливих гармонійних стосунках важливо вміти домовлятися. 

Що таке фемінізм і навіщо він потрібен у XXI столітті?

Майлі Сайрус

Я феміністка, тому що я жінка, яка в змозі дати іншим жінкам чортову роботу, мені хочеться, щоб вони були лідерами, але водночас бажаю подібного і для чоловіків. Я жінка і борюся за права своїх, собі подібних, але це не означає, що ми розумніші або кращі за чоловіків. Люди вже заїздили слово «фемінізм» настільки, що дівчата перестали розуміти, що насправді воно означає», Майлі Сайрус

жінка-феміністка у XXI столітті

Фемінізм – це свобода вибору жінки. Хоче — нехай займається побутом та сім'єю, вибирає кар'єру, власну реалізацію чи намагається все це поєднувати. А якщо хоче вийти заміж і створити щасливу сім'ю, нехай, ніхто не має права це заборонити!

Фемінізм — це не щось абстрактне чи міфічне з розряду однорогів, що вже згадуються, він стосується кожну з нас. «Фемінізм не у тому, як зробити жінок сильними. Жінки вже сильні. Він про те, як змінити саме розуміння сили», - Андерсон. 

Фото: unsplash.com, gettyimages.com, tumblr.com

Статті на тему