UA
RU

‚Новини про згвалтування: як не піддатися страху та паніці

Редагувати переклад
Страх власної смерті та загибелі близьких, побоювання стати жертвою агресії з боку ворога, знущання, фізичного та сексуального насильства є абсолютно нормальною емоційною реакцією. Боятися цього природньо.

Новини про згвалтування

Сексуальне насильство є дуже тяжким злочином, метою якого є змусити жертву не просто страждати, а й відчувати сором, провину, безсилля і безпорадність. Крім фізичного знущання, це ще й спроба принизити людську гідність.

Після перегляду новин про зґвалтування можливою є травматична реакція, коли уява малює жахливі картинки, що це може статися з вами чи вашими рідними. Це може викликати високий рівень тривоги, страху, який варто опанувати, щоб не допустити паніки.

  • Виявлення емоцій. Виявляйте свої емоції назовні екологічним для оточуючих способів. Якщо поруч є люди, з якими ви можете поговорити про свої побоювання та страхи, зробіть це.
  • Трансформування емоції. На заміщення тривоги та страху плекайте в собі злість та лють до окупантів. Як правило, агресивна внутрішня енергія витісняє тривожну.
  • Контроль думок. Будьте уважні до своїх думок. Як тільки думається щось, що лякає, намагайтесь переключитися на розмову з іншим чоловіком або будь-яку дію – облаштування побуту, приготування їжі, навчання з дитиною, волонтерська робота. У зайнятої людини не залишається години на страшні думки.  
  • Контакт із тілом. Прислухайтеся до свого тіла та будьте з ним у контакті. Якщо накочують емоції, можна розтерти обличчя, руки, легенько поскубти за мочки вух. У такі моменти глибоко дихайте. Якщо є можливість, варто порухатися.
  • Контакт із власними потребами. Прислухайтеся до себе та задовольняйте свої базові потреби. Часто вид надмірної тривоги пересихає у роті. Тому пийте часто маленькими ковточками. Слідкуйте за тим, щоб висипатися. Відсутність сну чи неякісний сон підсилює тривожні думки та емоції.
  • План дій. Якщо ймовірність стати жертвою насильства є високою, розробте собі план дій, що ви можете робити, щоб уникнути цього. Як одягатися, поводитися, спілкуватися з потенційним насильником або як уникнути можливого спілкування, де знайти безпечне місце.

Ірина Тичина, психологія, кандидатка психологічних наук

Фото Anderson Rian on Unsplash

Статті на тему