Пилова буря: як впливає на здоров’я і що робити

У багатьох областях України фіксується погіршення якості повітря. Станом на 30 вересня спостерігається пилова буря і високе запилення. 

Пилова буря: як впливає на здоров’я і що робити-Фото 1

В Україні фіксується погіршення якості повітря. За інформацією Укргідрометцентру, сьогодні вранці на територію Київщини, Житомирщини та півночі Вінниччини потрапив пил. Пил, який погіршує якість повітря, надійшов в Україну з вітровими потоками з Каспійської низовини. Водночас з півночі прийшов відчутний запах диму. 

«Чому комбінуються ці дві ситуації? Біля землі ми маємо північний потік. Тому задимлення поширюється на нашу території з ПнСх, де є джерела диму. В той час як на висоті переважає потік з південного сходу, якраз з місця поширення пилу. Тому обидва чинника забруднення стрімко поширюються на Київщину. Де й будуть осідати та залишаться ще на кілька днів. Водночас, як видно із супутникового продукту, де чітко пил відображений рожевим яскравим кольором, фіксується потужна пилова буря на захід від Каспійського моря через збільшення швидкості поривів вітру. Буря вже наближається до Луганщини і також сприятиме поширенню значної кількості пилу, що осідатиме в Україні. У Сх, Пн, Полтавській та Дніпропетровській областях очікується найбільша концентрація пилових частинок», — зазначили в Укргідрометцентрі.

Як пилові бурі впливають на людей

У Міністерстві захисту довкілля і природних ресурсів розповіли, як пилові бурі впливають на людей. Від пилових частинок утворюється помітна імла або туман. Вона погіршує видимість на дорогах і може впливати на безпеку руху. Також пилові частинки мають негативний вплив на здоров’я людей. 

«Дрібнодисперсний пил (PM2.5 і PM10) легко проникає в дихальні шляхи людини і може викликати подразнення, особливо у людей із хронічними захворюваннями легенів, астмою або алергією», — наголошують у Міністерстві. 

Що робити під час пилової бурі

Якість повітря погіршиться 1 і 2 жовтня. Як повідомили у Міністерстві охорони здоров’я, попередньо ситуація утримається до п’ятниці, коли напрям вітру в Україні зміниться на південний та західний. Під час пилової бурі слід уникати перебування на відкритому повітрі, особливо людям, які мають проблеми дихання. У МОЗ радять не виходити на вулицю без нагальної потреби. А також вимкнути вентиляційні системи, які забирають повітря з вулиці.

На вулиці треба використовувати респіратор або захисну маску. Якщо їх немає, треба прикривати рот і ніс зволоженою тканиною. Ще рекомендують приймати душ кілька разів на день. І пити воду — 2-3 літри на день для дорослої людини. Вдома — тримати вікна і двері зачиненими, ущільнити отвори скотчем або зволоженою тканиною, проводити вологе прибирання. Та поставити місткості з водою для додаткового зволоження. Якщо є можливість — використовувати очищувачі повітря в приміщеннях. 

Автор: Яна Панюшкіна

Фото: Український гідрометеорологічний центр

Читайте також: ПОГІРШЕННЯ ЯКОСТІ ПОВІТРЯ У КИЄВІ: ЯК СЕБЕ ЗАХИСТИТИ

Статті на тему