UA
RU

Слідами «Неортодоксальної»: як живуть сучасні євреї

Редагувати переклад

 

 

Серіал "Неортодоксальна", який нещодавно вийшов на Netflix, заснований на біографії письменниці Дебори Фельдман, яка втекла із суворої сатмарської єврейської громади в Брукліні. Він швидко став популярним, як і тема реального життя сучасних євреїв. 

 

 

Редактор Marie Claire Ольга Залізницька настільки вразилася серіалом, що вирішила дізнатися, як по-справжньому живуть сучасні євреї. Чотири герої, серед яких є як релігійні, так і ні, розповіли, наскільки правдивий серіал, що творці перебільшили, як складається їхнє життя і яких цінностей вони дотримуються. 

 

 

Читайте також: Що ми дізналися з «Неортодоксального» про життя євреїв у закритій громаді

 

 

Слідами «Неортодоксальної»: як живуть сучасні євреї-фото 1

 

 

Міріам Дадашев

 

 

Дизайнер одягу, культуролог та блогер. На своїй сторінці розповідає про життя сучасної єврейки, що дотримується релігійних законів

 

 

Я переїхала з України до Ізраїлю після заміжжя, і зараз моє життя кардинально змінюється. Нещодавно я розпочала культурно-просвітницьку та викладацьку діяльність на тему скромної єврейської моди, а зараз навчаюсь на медсестру. Ця професія надихає мене дивитись на світ по-новому, служити людям, виявляти милосердя і надає ще більшої цінності в моїх очах людського життя, особливо в непростій ситуації пандемії.

 

 

Релігія та віра 

 

 

Я релігійна єврейка, сповідую юдаїзм. Слід зазначити, що євреї не поділяють свою релігію та національність. Поняття єврей та іудей тісно переплетені та в ряді мов невиразні. Наприклад, російською єврей — це національність, а юдей — віросповідання, релігійна приналежність. Але не у всіх мовах це так. Наприклад, в англійській для нас є одне єдине визначення Jewish.

 

 

Релігія та повсякденне життя

 

 

Я не розглядаю правила, яких дотримуюсь як обмеження, це мій спосіб життя, який мені комфортний. Збоку, звичайно, може здатися, що нам багато не можна. Наприклад, є некошерну їжу, а отже, євреї можуть відвідувати лише заклади з кошерним харчуванням та ходити в гості лише до тих людей, які також дотримуються кашруту.

 

 

Скромний одяг комусь може здатися обмеженням, але з іншого боку цінують можна сприймати як певний стиль, котрому кожна релігійна єврейка надає свого звучання. А заповіді у відносинах між чоловіком і дружиною можна сприймати не як обмеження в інтимному житті, а навпаки, розгляд цього аспекту під іншим, зовсім відмінним від звичного для всього світу кутом. Власне, це інтимна сфера, я вважаю стосунки подружжя таїнством.

 

 

Дотримання Шаббата - це не список дій, які не можна вчиняти, а перехід від буднів до святості у відповідній атмосфері, яка сприяє підвищенню власної духовності та гармонії всередині сім'ї.

 

 

 
 
 
 
 
Переглянути цю публікацію в Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публікація від Miriam Dadashev modest blogger (@miriam_dadashev)

 

 

Релігія у сімейному житті 

 

 

Так, звичайно, мені важливо, щоб чоловік був тією самою релігією. Ця умова потрібна для створення «кошерної» єврейської сім'ї. Ні з ким іншим, крім єврея, єврейська дівчина не може поставити Хупу (весільний балдахін, під яким єврейська пара стоїть під час церемонії свого одруження). Весільний тканинний балдахін на чотирьох стовпах символізує єврейський Будинок, відкритий із чотирьох сторін на знак гостинності, як намет Авраама. Хупа уособлює привітність по відношенню до гостей. Цей «будинок» спочатку позбавлений меблів, ніби нагадуючи про те, що основа єврейського будинку - люди, що живуть у ньому, а не майно. Хупою також називається і єврейська весільна церемонія. Наша хупа проводилася під відкритими небесами, і ми з чоловіком будуємо сім'ю, де правлять вищі, духовні ідеали.

 

 

Дотримання правил і канонів

 

 

Я намагаюся дотримуватися всіх основних канонів іудаїзму, при цьому залишаючись сучасною людиною. Оскільки єврейський народ тривалий час перебував у вигнанні і був розкиданий по всьому світу, в юдаїзмі існує безліч різних течій. Ці течії відрізняються за місцем проживання певної групи євреїв.

 

 

Розрізняють дві основні групи, на які розділені євреї – ашкенази та сефарди. Перші – вихідці з європейських країн, а другі – з Іспанії та різних регіонів Близького Сходу. Є кавказькі євреї, марокканці, туніські. Я – ашкеназька єврейка, а мій чоловік – кавказький єврей, сефард. В іудаїзмі прийнято слідувати традиції свого чоловіка, тому я дотримуюсь звичаїв сефардів. Я дотримуюсь законів Тори і намагаюся зміцнюватися в них щодня.

 

 

В юдаїзмі існують різні радикальні течії. У середовищі російськомовних євреїв Ізраїлю ортодоксальний іудаїзм представлений різними напрямками: «литовська школа» або «литваки» (наприклад, організація Толдот Йешурун, заснована рабином Іцхаком Зільбером), ХАБАД (наприклад, організація «Шамір»), «релігійний , організація «Маханаїм»), хасидизм бреславського та карлін-столинського спрямування та багато інших.

 

 

Слідами «Неортодоксальної»: як живуть сучасні євреї-фото 2

 

 

Серіал «Неортодоксальна»: грань між правдою та вигадкою

 

 

Серед величезної кількості серіалів «Неортодоксальна» залишає подвійне враження. Серіал змушує замислитись, мотивує, але при цьому без деяких знань про історію та культуру єврейського народу зрозуміти його складно, і він здається неправдоподібним.

 

 

Цей серіал досить точно передає єврейські традиції (молитви, шабат, весілля), оскільки його зняли за автобіографічним твором Дебори Фельдман «Неортодоксальна. Скандальна відмова від мого хасидського коріння». Серіал створено на високому рівні, вирізняється своєю оригінальністю та унікальністю середовища оповіді. Світ ортодоксальних єврейських громад — це світ, куди вхід закритий. Традиції хасидів досить незвичайні і глядачеві, який бачить таке вперше вони можуть здатися абсурдними.

 

 

Але не кожен знає, що таке Галаха, хто такі литваки, хасиди та сіоністи, як живуть різні громади в Ізраїлі, Європі чи в Америці і чим різняться різні течії іудаїзму. Без цього складно зрозуміти, що відбувається на екрані, хто всі ці люди і чому вони живуть.

 

 

 

 

Сцени життя громади цікаві та достовірні. Величезну роль сюжетної лінії зіграли відносини між певними людьми у певній сім'ї. Батьки сваряться не лише у єврейських сім'ях. Дуже часто мати надто опікується своїм сином і впливає там, де не варто було б втручатися. Так буває не тільки у датських (релігійних на сленгу івриту) євреїв.

 

 

Хотілося б відзначити, що такі ситуації, як у житті Естер Шапіро, відбуваються далеко не у кожній єврейській релігійній сім'ї. Німецький філософ Юрген Хабермас писав:

 

 

Зауважимо, що конфлікти, що часто тліють, мають зовсім інше, мирське підґрунтя, розгоряються тільки з вбранням їх у релігійний одяг.

 

 

 

 

Більше того, ця драматична ситуація є характерною не тільки для єврейських сімей. Не можу не згадати ще два нові гучні серіали. Серіал «Впіймати Кайдаша», знятий за мотивами повісті українського письменника Івана Нечуй-Левицького «Кайдашева сім'я», розповідає про таку саму сімейну драму. Історія написана ще в XIX столітті, але підняті в книзі проблеми залишаються актуальними досі, просто героїв перенесли до реалії двадцять першого століття. Героїня «Кайдашевої сім'ї» Мотря влучно називала свекруху Кайдашиху «лютою змією», яка «полум'ям дише», а «з носа гонить дим кужелем».

 

 

А в українських галицьких весільних піснях є такі рядки: «А свекруха – то псяюха, не хоче робити, Тікі ході по сусідах невістку судити. Суди, суди, свекрушенько, я тобі не буду, Бо ти маєш свої діти людям на осуд.»

 

 

Згадується і російська класика ХІХ ст. Лев Толстой писав: «Всі щасливі сім'ї схожі одна на одну, кожна нещаслива сім'я нещаслива по-своєму». У Миколи Островського, в «Грозі» Тихін скаржиться на своє сімейне горе, на те, що мати говорить про його дружину Катерину: «Її треба закопати живу в землю, щоб вона стратила!» «А я її люблю, мені її шкода пальцем зачепити».

 

 

Слідами «Неортодоксальної»: як живуть сучасні євреї-фото 3

Кадр із серіалу «Зулейха розплющує очі»

 

 

Другий серіал - «Зулейха розплющує очі» показує історію молодої татарської жінки Зулейхи Валія. Ідея серіалу ґрунтується на спогадах бабусі автора Гузель Яхіної, але не є автобіографічною. Свекруха Зулейхи названа дуже показово - Упиріха. Мати чоловіка ненавидить Зулейху, жінці нічого не залишається, як «підкорятися». Життєвий шлях Зулейхи зітканий із покірності, страху та бажання жити попри все. Слід зазначити, що з східним менталітетом у крові закладено бути покірною. Серіал починається з втечі. Героїня біжить так, що не думаєш від кого чи чого вона хоче втекти.

 

 

У «Неортодоксальній» показано реальну історію молодої єврейської жінки, але вона представлена ​​через призму сприйняття автора, сценариста та режисера. Вони явно акцентують увагу на проблематиці зіткнень двох діаметрально протилежних світів – світу традицій, релігійного та світського, секулярного, глобального. Але не завжди і не всім виходить відпустити минуле, розірвати з традицією і жити сьогоденням і майбутнім. І не завжди можна перевести в режим «entertainment» історію про те, як відкриваються чиїсь очі та починається зовсім інше життя.

 

 

Під час перегляду «Неортодоксальної» ти до кінця не розумієш, чи всі євреї поводяться саме так, як герої цього серіалу, чи це виняток.

 

 

Однією з основних показників епохи модерну стала секуляризація, що залишає позаду релігійні та етнічні відмінності, а її кульмінацією стала глобалізація. У глобальному мультикультурному світі не можна не цікавитися культурою та релігією інших народів та націй. Це своєрідний тренд. Так до цієї історії і варто ставитись.

 

 

Слідами «Неортодоксальної»: як живуть сучасні євреї-фото 4

Кадр із серіалу «Неортодоксальна»

 

 

Серіал розповідає саме про хасиди, але непідготовлені глядачі можуть подумати, що це просто звичайні віруючі юдеї. Сатмарські хасиди справді дотримуються дуже жорстких правил. Така історія цілком могла б статися насправді, це не перебільшення. Але є громади, які дотримуються менш жорстких та суворих правил. Заміжня єврейка має закривати своє волосся від усіх, крім чоловіка. Це описано в Торі, яке значимість розкриває Каббала (приховане піднесене вчення Тори). Є різні види покриття голови: мітпахат-хустка, шейтел-перука, тюрбан, різні головні убори.

 

 

Є громади, в яких прийнято одягати маленький капелюшок поверх перуки. Є громади, які дозволяють трохи відкривати своє волосся, а є ті, хто вважає кошерним тільки повне покриття. Але найголовніше - далеко не все збриває своє волосся! Тільки сатмарська громада, натура карта та деякі нечисленні ортодоксальні громади наполягають на такому варіанті. У всіх інших течіях жінка може залишати ту довжину волосся під покриттям, яка їй комфортна і тішить її чоловіка.

 

 

Перука - лише один із видів покриття голови для заміжньої жінки. Я своє волосся не збривала і покриваю його головними уборами з тканини в стилі тюрбанів, косинками і іноді перукою, передня частина якого відкриває трохи мого волосся. 

 

 

Скромність одна з основних заповідей кожної єврейської жінки.

 

 

Ми говоримо так: "Квода шель бат Мелех Пніма", що означає внутрішню гідність царської дочки. Іншими словами скромність — це наша повага до себе та свого батька-Б-гу. Але це не означає, що єврейська жінка має бути недоглянутою, навпаки, вона має бути привабливою, але лише для однієї людини, свого чоловіка. А від інших людей ми приховуємо певні частини тіла та акцентуємо увагу на своїй особистості, характері.

 

 

Герої серіалу живуть так само, як було наказано буквою закону 5 000 років тому. Стародавні єврейські мудреці стверджували, що здібностей жінки зовсім недостатньо навіть для вивчення Тори, оскільки «мудрість жінки не далі веретена». Відповідно, якщо вчити жінку Торе, вона у кращому разі не зрозуміє, про що йдеться, у гіршому використовує отримані знання, щоб безкарно грішити. А тому «краще спалити слова Тори, ніж повідомити їхню жінку» (Мішне Тора, розд. «Закони вивчення Тори», 1:1, 16, 17). Інший мудрець Бен-Азай стверджував прямо протилежне - що людина зобов'язана навчати свою дочку Торі. Однак у Середні віки іудейський філософ рабі Моше бар Маймон ухвалив, що закон у даному випадку більше відповідає позиції рава Еліезера: «Жінки та раби звільнені від вивчення Тори <…>

Слідами «Неортодоксальної»: як живуть сучасні євреї-фото 5

 

 

Скромність та освіта

 

 

Традиційно більшість єврейських жінок не отримували серйозної освіти. Здебільшого громад не було навіть початкових шкіл для дівчаток. Тому дівчатка вчилися вдома, їх навчали лише читанню та практичним законам. Наразі в громадах вивчення жінками Талмуда не викликає серйозних заперечень. А в ортодоксальних колах іноді все ще вважають, що не слід заохочувати жінок у вивченні Талмуда, це суперечить базовим єврейським цінностям і традиційній ролі в сім'ї та суспільстві, до якої єврейська жінка повинна прагнути. Тому вони вважали, що замість готувати жінку до навчання, краще готувати її до майбутньої ролі в сім'ї.

 

 

До другої половини ХХ століття у багатьох країнах Європи та Америки існувала досить сильна дискримінація жінок у науковому світі. А жінкам-вченим єврейського походження у своїй науковій кар'єрі доводилося долати подвійні перешкоди як статевого, так і національного характеру.

 

 

У ХХ столітті жінки єврейського походження навіть ставали Нобелівськими лауреатами та отримували інші престижні наукові нагороди та суспільне визнання: фізик Марія Гепперт-Майєр, біолог Ріта Леві-Монтальчині, фармаколог та онколог Гертруда Елайон, біофізик Розалін Яло.

 

 

Показовою у цьому сенсі є доля Розалін Ялоу, яка народилася в Нью-Йорку в єврейській родині емігрантів зі Східної Європи. Дівчина закінчила коледж, захопилася фізикою, але продовжити освіту у цьому напрямі жінці було практично неможливо. Її погодився прийняти університет Іллінойсу через те, що через Другу світову війну чоловіків надходило мало.

 

 

Сучасні єврейські жінки найчастіше утворені.

 

 

Найпоширеніша жіноча професія у релігійних колах – педагог. У відомому фільмі «Біля дзеркала дві особи» показана єврейська жінка-професор літератури Колумбійського університету Роуз Рейчел Морган, роль якої зіграла Барбара Стрейзанд. Але далеко не всі єврейські жінки займаються наукою та викладають в університетах, багато хто успішно викладає мови, математику, музику, мистецтво, інші предмети і займається вихованням молодших школярів.

 

 

Нині навіть у релігійному світі доступними жінкам стає дедалі більше сучасних професій. Дівчата потроху виходять за межі тих спеціальностей, якими вони займалися раніше. Ми ж не питаємо, звідки беруться продавці та касири в магазинах, кухарі, перукарі, майстри манікюру, кравці та інші фахівці. Тим більше зараз пандемія показала, що ці люди відіграють дуже важливу роль у суспільному житті.

 

 

Слідами «Неортодоксальної»: як живуть сучасні євреї-фото 6

Кадр із серіалу «Неортодоксальна»

 

 

Зречення від громади

 

 

Мені згадався найвідоміший в історії випадок зречення єврейської громади. Коли я вивчала культурологію під час навчання на факультеті історії та філософії Одеського національного університету, я читала про долю Бенедикта (Баруха) Спінози. Нідерландський учений-натураліст єврейського походження, один із головних представників філософії Нового часу, за воледумство був відлучений від єврейської громади сефардів у ХVII столітті і жив самотньо, заробляючи шліфуванням оптичних лінз.

 

 

Героїня серіалу Естер Шапіро — тендітна, юна дівчина з характером та величезною силою духу, майже так само прагне прогресу та свободи у ХХ столітті.

 

 

Есті розкриває свій внутрішній потенціал у Європі, залишивши громаду. Просто є люди, які живуть певним чином. І є бунтарі, яким таке життя не до вподоби. У традиційних громадах, байдуже - в іудейських, християнських чи ісламських - це неприйнятно.

 

 

Для більшості людей віруючі, які живуть за канонами 5000-річної або 2000-річної давності, це фанатики. Але ж це їхнє право, це свобода совісті. На мою думку, ця історія зовсім не про релігію. Ця одна з історій про те, як молода жінка пізнає світ і бере життя у свої руки, драма про особистий вибір та відповідальність.

 

 

Особисто я не стикалася і сподіваюся ніколи не зіштовхнутися із подібними подіями. Для мене іудаїзм — свідомий вибір, втілення щирої віри в Бога і його закони. Я намагаюся знайти баланс між духовним та матеріальним у своєму житті. Бажаю цього ж усім.

 

 

 

Слідами «Неортодоксальної»: як живуть сучасні євреї-фото 7

 

 

Леонід Барац

 

 

Прес-секретар Головного Рабину Києва та єврейської громади Києва

 

 

Релігія та віра

 

 

Хочу наголосити, що не все, що я пишу, завжди збігається з думкою громади, і тут наведено мою особисту думку. Насамперед, я розумію, що асоціююся з громадою та всім єврейським народом. Тому я намагаюся бути прикладом і більше дотримуватися, або, принаймні, явно не порушувати. Незважаючи на те, що я працюю в синагозі, я не релігійний з того погляду іудаїзму, який показаний у серіалі «Неортодоксальна».

 

 

В Ізраїлі я не проти роботи транспорту по суботах, наприклад. Але я дуже поважаю традиції та моральні аспекти іудаїзму, відчуваю неймовірну енергію у Стіни Плачу. Так що сатмарці вважали б мене нерелігійним, атеїсти мене вважають релігійним, а Любавічний Ребе казав, що всі люди релігійні, хтось ще цього не усвідомив.

 

 

Правила та каони іудаїзму

 

 

Я, на жаль, ще не прийшов до дотримання шабату або кашруту, не обрізаний, люблю чизбургери та борщ зі сметаною (без свинини). Але ще до моєї роботи в синагозі кілька років тому, коли я був в Ізраїлі, став носити стос, перестав їсти свинину та морепродукти. Від м'ясного з молочного теж думаю відмовитись, адже по суті кашрут — це правила здорового життя. Вже зараз ми знаємо, що свиня їсть все підряд, а устриці та мідії фільтрують воду, залишаючи в собі все шкідливе.

 

 

Я, звичайно, живу повноцінним світським життям, з інтернетом, світськими обіймами, поцілунками дівчат та повноцінним особистим життям. Ось тільки чи можна її назвати повноцінною — не знаю, бо мої релігійні знайомі пари рідше страждають у відносинах, ніж світські, віддаючи перевагу безкінечному пошуку справжнього кохання спробам побудувати його.

 

 

Мені подобається ідея відпочивати від обговорень роботи та проблем у Шабат. Ще я намагаюся не матюкатися і не розпускати плітки, це дуже допомагає в житті. Раніше я був запальний, нервовий. Часто сердився. Завдяки цьому став набагато спокійнішим. Я не можу послатися на джерело, але є фраза: «Злослів'я вкорочує життя». Це не в сенсі, що матюкнувся, а тебе дядечко з бородою на небі тюкнув по голові. Це коли ти злишся, тиск підвищується, стрес для організму, кортизол зростає. Так здоров'я псується, і, відповідно, життя коротшає. Так і про плітки: боїшся, що те, що сказав за спиною, дійде до людини, нервуєш.

 

 

Слідами «Неортодоксальної»: як живуть сучасні євреї-фото 8

 

 

Обмеження у житті 

 

 

Про обмеження я не беруся судити, оскільки не вивчав багато чого досконально. Але, швидше за все, я не зміг би поїхати з друзями в суботу на пікнік або піти в клуб. Та й купити ваш журнал я не міг: достатньо однієї дівчини в купальнику або відкритих ніг. І ви знаєте, що в цьому є сенс. Люди, які скрізь бачать, назвемо це, доступність жінок та її краси, згодом перестають цю красу цінувати у всіх жінках. Око замилюється. Чи не подумайте, я не пуританець. Це не означає, що я хочу всіх нарядити у довгі сукні чи змусити носити перуки. Тим більше, що перуки та довгі кошерні сукні бувають різними. Є дуже красиві дизайнерські кошерні та скромні сукні! Та й перуки бувають красивішими за рідне волосся.

 

 

Набагато легше будувати сім'ю та стосунки з людиною, з якою у вас однакова культура, традиції, моральні орієнтири.

 

 

Тут все залежить від самої жінки і як вона почувається. Слава Б-гу, є такі, які і в перуці, чалмі і в кошерній скромній сукні, яка підкреслює її індивідуальність, почуватимуться набагато впевненіше і привабливіше, може навіть можна сказати сексуальніше (у найкращому, а не вульгарному сенсі цього слова ), чим вона виглядала б у «звичайному» вбранні.

 

 

Слідами «Неортодоксальної»: як живуть сучасні євреї-фото 9

Кадр із серіалу «Неортодоксальна»

 

 

Релігія у сімейному житті

 

 

Для рідних важливо, щоб моя дружина була тієї ж таки релігії та національності, а з недавніх пір я усвідомив, що і для мене важливо! При тому, що я завжди «топив» за змішані шлюби, обстоював думку, що серцю не накажеш. Але згодом зрозумів більше плюсів шлюбу та стосунків із єврейкою. Набагато легше будувати сім'ю та стосунки з людиною, з якою у вас однакова культура, традиції, моральні орієнтири.

 

 

А ще це допоможе уникнути побутового расизму та стереотипів, які ні-ні, та й проскакують під виглядом доброго жарту, у стосунках із неєврейкою. Допустимо, із серії стереотипів про жадібність, хитрість чи вміння домовлятися: «Не дивно, що ти виторгував знижку, ти ж єврей!» Це не завжди смішно та приємно чути.

 

 

До того ж це продовження роду, хоч я і не хочу дітей. Але якщо й так, то хотів би тільки щоб мати була єврейкою, адже тоді і дитина буде єврейкою. Якщо мама буде не єврейкою, це все одно буде мій син чи моя дочка, але я нічого не зможу йому дати. Він не буде вважатися євреєм, а я знатиму, що перервав рід та історію, якій тисячі років. Слава Богу, світ великий і є багато гарних євреїв у різних країнах. Не хочу здатися сексистом, расистом чи займатися об'єктивізацією, але, як кажуть, на смак та колір.

 

 

Дослідити світ не соромно, якби всі були праведниками, усім було б нецікаво, навіть Всевишньому.

 

 

Покриття голови

 

 

Релігійні дівчата носять перуки, не впевнений, що стрижуться налисо. Але багато хто носить перуки красивіше за своє волосся, тобто це як фотошоп та інстафільтр у реальному житті, багато хто тільки раді!

 

 

Скромність та освіта 

 

 

Ось питанням про відсутність освіти ви прямо зачепили мене, хоч я і не сатмарець. У них пам'ять та IQ більше, ніж у багатьох. Запам'ятати, який Рав написав який коментар до якоїсь сторінки в Гмарі не кожен може. І це також освіта. Інший момент, що так, вони не завжди мають загальну енциклопедичну начитаність. Зате є щось у цьому особливе, вони зберігають багато і надихають навчатися інших. Вони розмовляють мовою, яка вважалася мертвою, і, припустимо, в Ізраїлі, через пандемію коронавірусу та необхідність комунікувати з ними армії Ізраїлю довелося вчити ідиш. Адже іврит теж вважався мертвою мовою, а зараз нею говорить більше 10 мільйонів людей!

 

 

Слідами «Неортодоксальної»: як живуть сучасні євреї-фото 10

Кадр із серіалу «Неортодоксальна»

 

 

Серіал «Неортодоксальна»

 

 

Думаю, все ж таки великий момент виявила необхідність нальоту драматургії в серіалі, але традиції багато в чому показані правильно, наскільки я їх знаю. А окремо порадувала правдорубка-ізраїльтянка, цілком світська. Це дуже точний образ. Як це вона ще не почала пропонувати легкі наркотики чи кликати на секс-вечірки з огляду на те, що справа в Берліні і вона була музикантом на рейві? Було б дуже по-тель-авівський і посилило б драматургію. Я, до речі, не схвалюю засилля і того, й іншого в Тель-Авіві, якщо вибирати, що мені ближче - Єрусалим або Тель-Авів, виберу Єрусалим. Це до питання про моє ставлення до Віри та Релігії.

 

 

Я найчастіше спілкуюся з перебігом Хабада, навіть до того, як став прес-секретарем. Там не забороняється і не засуджується користування смартфонами, інтернетом, навіть Рабини проводять онлайн-заняття, адже все залежить від того, як ти використовуєш прогрес. Та й мої знайомі не були в настільки закритих громадах, але були болючі моменти спроб сепарації. В іншому місті, і не в Хабадській, навіть не в хасидській громаді, була все життя релігійна людина, жила в орендованій громадою квартирі, а потім стала влаштовувати в ній вечірки з неєврейськими дівчатами, є некошерне.

 

 

Дослідити світ не соромно, якби всі були праведниками, усім було б нецікаво, навіть Всевишньому. Тому він і зробив у людині тварину початок, спокуси. Щоб людина боролася з ними або долаючи їх, приходила до дотримання. Але неправильно досліджувати світ, доки ти живеш за рахунок громади, яка допомагає тобі. Це все одно що влаштувати вечірку в гостях, все порозбивати, банальну непошану.

 

 

До речі, з громади його не вигнали, поставилися з розумінням, а він покаявся, просто відпрацював гроші, витрачені на нього за той місяць у пекарні на благо громади. Він думав, що його тягне світське життя, і хотів таким чином перевірити, чи це був підлітковий бунт і дослідження світу. Але прощення Равіна і прийняття його права на дослідження змусили його остаточно зміцнитись у вірі. Поведінка Равіна тоді багато хто не зрозумів, засуджував. Якби Рабин вчинив інакше, можливо, людина назавжди пішла б не тільки від релігії, а зреклася б свого єврейства і не продовжила рід.

 

 

Слідами «Неортодоксальної»: як живуть сучасні євреї-фото 11

 

 

Ребецн Черрі Маркович

 

 

Дружина молодіжного Рабину міста Києва. Народилася та виросла в Ніцці, два з половиною роки тому переїхала до Києва.

 

 

Ми з чоловіком, Рав Аріелем Марковичем, пишаємося, що служимо молодим Єврейським та ізраїльським громадам у Києві. 

 

 

Релігія та віра 

 

 

Юдаїзм – мій стиль Життя. Релігія — не доповнення до неї, не те, про що я думаю час від часу, це моє життя. 

 

 

Віра допомагає протягом усього життя, особливо у скрутні моменти або у прийнятті щоденних рішень. Але це не означає, що не буває моментів, коли я маю сумнів у своїй вірі. Важливо розуміти, що частина цього процесу – постійна робота над своєю вірою, вдосконалення, еволюціонування. Я не почуваюся неправильною, якщо ставлю запитання. Навпаки, я намагаюся зрозуміти, звідки вони виникають, як правильно з ними поводитися і навчаюсь на них. 

 

 

Іудаїзм не вірить у досконалість, а що важливо, то це постійне зростання.

 

 

Я щосили намагаюся дотримуватися правил, але я лише людина. Не буде до кінця правильним сказати, що я дотримуюся всіх законів. Але мені пощастило, що іудаїзм не вірить у досконалість, а що важливо, то це постійне зростання. В юдаїзмі є чудова концепція Teshuva-Repentance (Каяття). Бог дає нам право на помилку, місце для другого шансу, дозволяє робити помилки і потім зростати.

 

 

Хоч я й виросла в релігійному домі, дотримуюсь законів, бо вірю в них, а не тому, що вони були мені нав'язані. В юдаїзмі закони дотримуються з радістю, а не зі страхом. Це дуже обнадійлива концепція.

 

 

Релігія у сімейному житті 

 

 

Я – француженка, а мій чоловік – ізраїльтянин. Моя сім'я з Австралії, США, Бразилії… Але так, для мене дуже важливо розділяти ту саму релігію. Коли ми вибираємо сусіда по кімнаті або ділового партнера, ми дуже вибіркові в умовах, яким вони повинні відповідати, тому що хочемо хорошу партію. Наскільки більше цей збіг має бути з людиною, з якою ми хочемо поділити все життя? Думаю, дуже важливо розділяти ті самі цінності та переконання, щоб побудувати тривалі відносини. Звичайно, ми можемо і повинні дружити чи спілкуватися з людьми з різних верств суспільства та релігій. Нам усім потрібно вчитися одне в одного, виявляти повагу. 

 

 

Релігія та повсякденне життя

 

 

Те, як я вирішила прожити своє життя релігійної єврейки, справді впливає на повсякденність. Наприклад, я їм виключно кошерну їжу (приготовлену за суворими іудейськими правилами кашрута - прим.ред.)тому обмежена у виборі їжі. Також я дотримуюсь Шабат, він дає мені «вимушений» вихідний, коли вся робота заборонена. Але я не розглядаю це як обмеження. Це допомагає мені відчувати зв'язок із собою та Богом, дає почуття напряму у житті. Так само суспільству потрібні правила, щоб функціонувати належним чином, або дітям, які потрібні в системності, щоб реалізуватися. 

 

 

Слідами «Неортодоксальної»: як живуть сучасні євреї-фото 12

 

 

Покриття голови

 

 

В іудаїзмі, зокрема інтимної близькості, існує закон, щоб заміжні жінки покривали своє волосся. Після заміжжя волосся вважається священним і особливим, його може бачити тільки чоловік. Але іудаїзм складається з безлічі різних підрозділів та громад з різними рівнями дотримання правил. Як і багато інших законів, покриття волосся трактується по-різному, і кожна жінка може сама вирішити, як вона це робитиме. Хтось покриває перукою, хтось капелюхом, банданим або двома головними уборами. 

 

 

Я уявляю Хабад, це один із видів хасидизму, і ми віримо в носіння перук. Але ми носимо гарні перуки, природні. Деякі хасиди, у тому числі і сатмари, дуже суворі і вважають, що краще повністю поголитися, щоб не виникало спокуси показати волосся. Але лише один із способів інтерпретації, і він у меншості серед єврейських жінок. 

 

 

Скромність - це частина іудаїзму, але її часто неправильно трактують.

 

 

Скромність відноситься не тільки до жінок, а й до чоловіків. І це не тільки означає, що деякі частини нашого тіла повинні бути збережені для спальні. Це також спосіб поведінки: менш кричущий, класичний. Як було зазначено, різні спільноти трактують його по-різному.

 

 

Те ж саме з освітою, зокрема, сатмарські хасиди та деякі інші вважають, що всього зі світського світу слід уникати. Хоч ми в Хабаді теж вважаємо, що світська освіта не повинна бути важливіше за єврейський, нас заохочують бути частиною світського світу. Замість того, щоб ставитися скептично, ми намагаємося мати позитивний вплив. Ми думаємо, як можемо привнести більше цінностей у цей світ, як додати до нього світло, як жити в суспільстві та продовжувати проектувати цінності Тори (Головної книги для єврейської релігії - прим.ред.) на ньому 

 

 

Серіал «Неортодоксальна»

 

 

У серіалі "Неортодоксальна" багато правдивих моментів. Але заради драми та сюжету він орієнтований на негативний аспект сатмарської громади. У ньому не було показано, які чудові цінності є у них у співтоваристві: єдність, важливість сім'ї, допомога один одному та опора. Те, що здається крайністю для одних людей, є щастям для інших. Вони живуть так, бо щиро вірять, що це найкращий шлях. Серіал показано через призму однієї особистої історії. Для неї (Дебори Фельдман, прототипу головної героїні у серіалі - прим.ред.) такий шлях був не щасливим, а обтяжливим. 

 

 

Я не виховувалась у сатмарській громаді, тому не знаю нікого, хто пішов із неї. Але я маю друзів, які з багатьох причин вирішили дотримуватися правил менше. Хабад вірить у прийняття, відкритість і нікого не відкидає за життєвий вибір, вони все ще певною мірою ототожнюють себе з спільнотою, можуть вести інший стиль життя, але продовжують відчувати зв'язок з ним. Я контактую з ними і аж ніяк не стала менше дружити через їхній релігійний вибір. Найголовніше — завжди поважати кожну людину такою, якою вона є.

 

 

Слідами «Неортодоксальної»: як живуть сучасні євреї-фото 13

 

 

Ілля Айзенштат

 

 

СЕО коворкінгу BeeWorking

 

 

Релігія та віра

 

 

Віра присутня у житті кожного з нас, питання у тому, як вона проявляється, у якій формі. Віра – це щось високе, одягнене у традиційні оболонки, які в кожного народу, сім'ї, людини свої. Мої погляди на віру схожі на збереження вікових традицій з поваги до сотень поколінь до мене, які жертвуючи собою зберігали віру і традицію. Моє завдання як ланки в ланцюгу – зберегти традиції та передати моїм дітям.

 

 

Правила та канони іудаїзму

 

 

В іудаїзмі 613 заповідей з них 248 заповідей, які зобов'язують виконувати конкретні речі, і 365 – забороняють інші дії. Дотримуватися всіх, як мені здається - неможливо, ну потрібно прагнути, тому що прагнення до виконання заповідей допомагає тобі покращити самого себе, а таким чином, можливо, змінити світ, згідно з іудейським принципом - Тикун олам, тикун ацмії - Покращення світу, через покращення самого себе.

 

 

Я сам намагаюся дотримуватися певних заповідей пов'язаних з дотриманням ключових свят іудаїзму (Песах, Суккот і Шавуот), та й, звичайно, й інші, які у мене є можливість виконувати в повсякденному житті, типу як прикріпити мезузу (прикріплюваний до зовнішнього косяка двері в єврейському домі сувій пергаменту зі шкіри ритуально чистої (кошерної) тварини, що містить частину тексту молитви Шма.), давати цдаку (благодійність), моє весілля було також за єврейським обрядом.

 

 

Обмеження у житті сучасного єврея

 

 

Релігійні євреї можуть бути різними. В іудаїзмі є три основні напрямки: ортодоксальні, консервативні та реформісти. Якщо говорити про реформістів, то ідеологи Реформи вважають Божественне Одкровення, що почалося на горі Сінай, що продовжується і до цього дня, і тому стверджують необхідність постійного розвитку та переосмислення Божественного навернення. Реформістський іудаїзм прагне відновлення релігійних обрядів та індивідуального осмислення їх відповідно до реалій сучасного світу. Саме до цієї течії в іудаїзмі я і належу.

 

 

Ортодоксальний іудаїзм - з історичної точки зору, продовжувач єврейського релігійного світогляду, що остаточно сформувався в епоху Пізнього Середньовіччя. Таким чином, уклад у деяких таких громадах багато в чому заперечує певні реалії сучасного світу. Консервативний іудаїзм — це спроба знайти компроміс між традиційним віровченням і сучасністю.

 

 

Слідами «Неортодоксальної»: як живуть сучасні євреї-фото 14

 

 

Сімейне життя та релігія

 

 

Роль жінки в іудаїзмі дуже велика. Вважається, що вона більш наближена до Бога, ніж чоловік.

 

 

Мені важливо, щоб дружина була тієї ж релігії. Основна причина у певних цінностях та традиціях, які присутні у кожній культурі. Коли ти думаєш про стосунки/шлюб, то ти думаєш і про те, як виховувати дітей. Кожен народ має свої погляди та підходи до виховання дітей. Крім того, створюючи сім'ю з людиною тієї ж релігії та національності (у випадку з іудеями, то в цьому терміні переплетено і віросповідання та національність), ти не думаєш про те, що тобі робити: обрізання синові чи хрестити у церкві.

 

 

З початком розбудови біля колишнього Радянського Союзу з'явилося багато змішаних сімей, у яких з'явилися діти. У свою чергу, працюючи вожатим у літніх єврейських таборах, я неодноразово зустрічав дітей з таких сімей, частина з них мала кашу в голові і великі труднощі з самоідентифікацією. Моя думка, я, мабуть, звільню свою дитину від цих проблем та внутрішніх мук. Коли він виросте, то зможе вже продовжувати розумітися на тому, хто він і ким хоче бути самостійно, а не страждати від цього в дитинстві. Варто зазначити, що в частині випадків змішані шлюби стали потім причиною досить серйозних сімейних чвар та подальших розлучень.

 

 

Скромність серед жінок, закритий одяг, відсутність освіти

 

 

Поняття скромності – цніюта – це багатозначне визначення. Основні поняття цніюта - жінка повинна бути скромною і творить справи милосердя. Відповідно, і одяг потрібен непомітний, але красивий. Щодо закритого одягу, то це не бурка і не хіджаб, вбийте в інстаграмі хештег #tzniutfashion і ви побачите, як виглядає повальна більшість релігійних єврейських дівчат, на відміну від того образу, який демонструє серіал, що розповідає про життя однієї з найзакритіших іудейських громад ультрарелігійного сектора. Це як судити про Американців з Аміш. Роль жінки в іудаїзмі дуже велика. Вважається, що вона більш наближена до Бога, ніж чоловік.

 

 

Якщо звертатися до історії, то права жінок в іудаїзмі були набагато розширені, ніж у західних країнах, аж до ХХ століття. Жінки мали законне право займатися торгівлею — купувати, продавати, мати власність, здійснювати приватні угоди та претендувати на пайове право, на відміну від західних жінок (включаючи Америку), які не мали жодних подібних прав ще сто років тому.

 

 

Покриття голови 

 

 

Традиція обривати голову збереглася зараз лише у сатмарських та сквірських хасидів. Це лише мала частка в ортодоксальній течії. Носіння перуки та покриття волосся – це не заповідь, а традиція, яка сформувалася в громадах у ХVII. Спочатку жінки носили чепчики, потім у Європі з'явилася традиція носіння перуків, бо перука і потрапила до єврейської громади як виду головного убору. Зараз немає єдиного рішення в ортодоксальному напрямку, чи вважається перука покриттям голови, оскільки деякі хасидські лідери вважають, що перуки вводять в оману. Найбільш традиційним для великої кількості ортодоксальних жінок є різні головні хустки, головні убори. Цю традицію трактують так:

 

 

Покриваючи волосся, заміжня жінка робить заяву: «Я недоступна. Ви можете бачити мене, але я закрита. Навіть моє волосся – найпомітніша частина мене – не для ваших очей».

 

 

Слідами «Неортодоксальної»: як живуть сучасні євреї-фото 15

 

 

Серіал «Неортодоксальна»

 

 

Серіал здався мені в міру правдоподібним, щоправда, з легкою часткою театральної картинності, щоб досягти більшого ефекту впливу на глядача та розповісти про «нелюдські» умови життя в громаді сатмарських хасидів.

 

 

У мене є кілька знайомих, які навчалися в єврейських релігійних школах, продовжували навчання в ешивах досить тривалий період свого життя, після чого змінювали вже звичний для них уклад на нерелігійний. Жоден із них не тікав, не ховався, не стикався з таким переслідуванням. Сам серіал на Netflix — лише яскрава обгортка, яка має зібрати перегляди. У ньому немає мети показати уклад чи реальну історію громади, традиції. У цьому проекті все довкола — лише антураж, щоб показати дуже банальну історію: гарненька дівчинка «з талантом» росте в неповній/маргінальній частково сім'ї, потім її видають заміж, не виходить народити дитину, косі погляди сусідів та друзів, все це я зможу побачити на периферії у будь-якій області України. Таким чином, серіал «Неортодоксальна» — просто комерційний проект, метою якого є адаптація біографічної книги до телевізійного «дивибільного» формату.

Статті на тему