UA
RU

Психологічної підтримки потребують усі громадяни України. Чому?

Редагувати переклад
Повномасштабне вторгнення росії в Україну триває вже 9-й місяць – це понад 250 днів. Жодна цивілізована країна Європи у 21 столітті навіть приблизно не могла уявити подібне, а ми тепер змушені жити в цій реальності. Чому психологічної підтримки сьогодні потребують всі громадяни України розповідає Октябрина Лісовська, кураторка проекту “Коло турботи”.
Психологічної підтримки потребують усі громадяни України. Чому?-Фото 1

Октябрина Лісовська, куратор проекту “Коло турботи”

Чому важливо надати громадянам психологічну підтримку?

В умовах війни наш організм працює на максимальній потужності. Гормони стресів, які мають мобілізовувати наше тіло мають свій «термін придатності». Тому всі ми можемо бачити, як у нас змінюється настрій від злості до оптимізму. Нам треба розуміти, що це абсолютно нормальні стани. Але наше здоров'я таким чином переживає не найкращий час, бо від емоційного вигорання ми починаємо відчувати: спустошеність, погіршення пам'яті, порушення сну та апетиту, порушення тиску та ще багато іншого. Це все впливає на наших громадян і як результат погіршує емоційний стан, що, в свою чергу, призводить до поганої ефективності на роботі в сім'ї та в комунікації з іншими членами суспільства. 

Як сьогодні в Україні можна отримати психологічну допомогу?

На сьогодні в Україні існує дуже багато гарячих ліній, чат-ботів, сервісів та стаційних кабінетів для безкоштовних психологічних консультацій, які можуть надати кваліфіковану допомогу з різних питань. Наприклад, наша гаряча лінія була створена спеціально для надання допомоги батькам із дітьми 0-12 років та вагітним жінкам, які отримали гострий стрес через війну. Послуги є безкоштовними, а на лінії працюють фахові психологи, які пройшли складний, довгий відбір.

Чому психологічна підтримка потрібна всім слоям населення?

Повномасштабне вторгнення росії в Україну триває вже 9-й місяць — це понад 250 днів. Жодна цивілізована країна Європи у 21 столітті навіть приблизно не могла уявити подібне, а ми тепер змушені жити в цій реальності. Будувати плани на майбутнє, виховувати дітей, виконувати робочі обов'язки - все це призводить до морального виснаження, депресії та апатії. Згідно з опитуванням соціальної групта «Рейтинг», що було проведено 8-9 жовтня 40% українців перебувають у напруженому чи дуже напруженому стані. І хоча соціологи стверджують, що для воєнної години такий показник не є великим, все ж таки це величезна частина населення, яке потребує допомоги тут і зараз. 

Інша проблема - ця стигма у сфері психічного здоров'я закладена нам у голови ще з радянських годин. У більшості випадків люди звикли або замовчувати подібні проблеми, або не взагалі не звертати уваги на будь-які психічні відхилення. Тому це має бути комплексна робота проведена на державному рівні з інформативною складовою, де крок за кроком людей привчатимуть дбати про ментальне здоров'я так само, як і про фізичне.

Психологічної підтримки потребують усі громадяни України. Чому?-Фото 2

Наскільки сильно війна вплине на наше покоління у майбутній перспективі?

Війна та вимушені переміщення спричиняють за собою цілу низку наслідків, які негативно впливають на психологічний розвиток та здоров'я дітей. І ми можемо стверджувати, що кожний український дитина є травмованою війною в незалежності від того чи стикнувся він із несподіваною травматичною подією, чи пережив довготривалі несприятливі обставини. Експерти ВООЗ констатували, що 20% дітей, що пережили травматичну подію, згодом матимуть симптоми психологічної травми, страждатимуть від таких проблем як тривожний розлад, посттравматичний стресовий розлад, депресію, дисоціативні розлади: добровільну соціальну ізоляцію, деперсоналізацію; поведінкові розлади: агресивну, асоціальну поведінку, схильність до насильства, а також можуть мати підвищену схильність до зловживання алкоголем та наркотичними засобами. Стреси, спричинені війною, відбирають не тільки дитинство, а й майбутні можливості: розвинений емоційний інтелект, емпатію, успішність у навчанні та на ринку праці. Але позитивна новина в тому, що більшість потенційних проблем із психічним здоров'ям не стануть хронічними, якщо ми реагуємо на них вчасно. Тому, ми закликаємо батьків звертатися до кваліфікованих фахівців за діагностикою, а також, вчитися самим навичкам психологічної турботи про ментальне здоров'я дитини та своє власне.

Що ви можете порадити українцям зараз, щоб підтримувати свій емоційний стан у нормі?

  1. Звертайте увагу на свій внутрішній стан. Періодично займайтеся саморефлексією, ставте собі питання «як я собі сьогодні відчуваю?», «чи мені комфортно?», «чи все мене задовольняє?».
  2. Знайдіть хобі, яке приноситиме вам задоволення та відволікатиме від навколишніх проблем: читайте книгу, тренуйтеся або медитуйте. 
  3. Читайте новини дозовано лише ті канали, яким довіряєте, які мають на меті інформування, а не залякування та маніпулювання емоціями. 
  4. Не зачіпайте за допомогою кваліфікованого спеціаліста. Якщо ви відчуваєте вигорання, спустошення чи втому - не зволікайте з кваліфікованою психологічною допомогою. Терапія допоможе краще зрозуміти собі та почувати свої внутрішні бажання. 

Якщо ви чи ваші діти потребують психологічної підтримки, звертайтесь на безкоштовну гарячу лінію «Кола турботи». 0800331391 або пишіть нам у Instagram @care_circle_ua 

КОЛО ТУРБОТІ – це кваліфікована психологічна допомога дітям від 0-12 років та їхнім батькам, які пережили психотравмуючі події під час війни. Психологи проекту допомагають усім слоям населення, надають фахові поради, як подолати посттравматичний стресовий розлад.

Читайте також: MARIE CLAIRE FRANCE ПРО ПЕРШЕ ПЕЧАТКУ ЖУРНАЛ ПІД ЧАС ВІЙНІ ТА УКРАЇНСЬКУ РЕДАКЦІЮ MARIE CLAIRE 

Статті на тему