UA
RU

Швеція передала Україні засвідчену копію Конституції Пилипа Орлика

Редагувати переклад

Швеція передала українським архівам засвідчену копію Конституції Пилипа Орлика. Про це повідомили у Державній архівній службі України. 

Швеція передала Україні копію Конституції Пилипа Орлика

Конституція Пилипа Орлика була укладена 5 квітня 1710 року. Це був договір між гетьманом Пилипом Орликом, якого щойно обрали, козацькою старшиною і козаками Війська Запорізького. Оригінал рукопису латиною зберігається у Національному архіві Швеції у Стокгольмі. 

Днями генеральна директорка Національного архіву Швеції Карін Астром Іко передала очільнику Укрдержархіву Анатолію Хромову засвідчену латиномовну копію Конституції Пилипа Орлика. До Державної архівної служби цей примірник буде доданий як дублетний варіант до справи № 2236 «Колекція ксерокопій з фондів Національного архіву Швеції, що стосуються історії України 1654 – 1747 рр». Копія зберігатиметься у Центральному державному історичному архіві у Києві.

Швеція передала Україні копію Конституції Пилипа Орлика

Конституція Пилипа Орлика — унікальний історичний документ. Вона складалася із преамбули і 16 статей. Ще у 1710 році Орлик розділив владу на три гілки — виконавчу, законодавчу і судову. А також запровонував виборний орган — Генеральну раду. Вона мала збиратися тричі на рік — на Різдво, Великдень і Покрову. 

Повна оригінальна назва Конституції латиною — Contenta Pactorum inter Ducem et Exercitum Zaporoviensem conventorum, in Compendium brevi Stylo collecta. Українською — «Затверджені умови договору між гетьманом та Військом Запорозьким, в стислому огляді зібрані». У Національному архіві Швеції оригінал Конституції Пилипа Орлика зберігається у колекції Cosacica.

Автор: Яна Панюшкіна

Фото: Riksarkivet, facebook / Державна архівна служба України

Читати також: УКРАЇНСЬКА ВИШИВКА: ЯК ДАВНІЙ ОБЕРІГ ВІД ТЕМНИХ СИЛ ПЕРЕТВОРИВСЯ НА ГЕОПОЛІТИЧНИЙ МАНІФЕСТ