UA
RU

Цифровий Нотр-Дам та інші віртуальні світи на фестивалях Novembre Numérique

Редагувати переклад
Цифровий Собор Паризької Богоматері та інші віртуальні світи покажуть у листопаді у Києві на французько-українському фестивалі цифрового мистецтва Novembre Numérique.

Цифровий Нотр-Дам та інші віртуальні світи на фестивалі Novembre Numérique-Фото 1

Фестиваль Novembre Numérique (Цифровий листопад) — це серія фестивалів цифрового мистецтва, які Французький інститут проводитиме у всьому світі. В Україні цей фестиваль організовує Французький інститут України за підтримки UKRSIBBANK BNP Paribas Group.

12-14 листопада 2021 року в Києві у Довженка-Центрі раптом пройде Novembre Numérique en Ukraine - Французько-український фестиваль цифрового мистецтва та віртуальної реальності.

Україна, як країна зі спільнотою активно розвивається цифрових художників, приєдналася до цього руху минулого року. Провівши у 2020 році перший фестиваль Novembre Numérique, який було присвячено виключно творам віртуальної реальності, цьогоріч, у рамках іншого видання, організатори розширюють спектр цифрового мистецтва

У Довженка-Центрі (Музей кіно, 5-й поверх) можна буде побачити все найкраще, що було створено в Україні та Франції в цій сфері за останні роки, обіцяють організатори. Український Novembre Numérique поєднує у собі виставку цифрового мистецтва у форматах віртуальної (VR) та доповненої (AR) реальностей, роботизованої скульптури та відео, а також публічну програму з лекціями та дискусіями. Цього року глядачам покажуть 12 об'єктів: 4 французькі та 2 українські VR-роботи, 3 галереї у віртуальної реальності та одну виставку у доповненій реальності від V-Art. Ще 2 роботичні скульптури будуть представлені відомим французьким художником Фаб'єном Зокко особисто. 

Через фестиваль Novembre Numérique Французький інститут в Україні розпочинає дослідження нових можливостей, які відкривають цифрові технології, піднімаючи питання про їхнє місце в нашій житті та, можливо, їх перспективи в майбутньому: співіснування людей і машин,

- вважає аташе з питань культури Французького інституту в Україні Фредерік Руссо.

Головна місія фестивалю — розвиток співпраці між французькими та українськими художниками у галузі цифрового мистецтва та мистецтва VR, а також презентація публіці кращих проектів останніх років. Для тих, хто ще не мав досвіду знаходження у VR, фестиваль — зручна нагода випробувати нові емоції та розібратися, що ж таке віртуальна реальність, про яку стільки говорять довкола.

Торік фестиваль проходив у Центрі сучасного мистецтва “M17”, цього року – у Національному центрі Олександра Довженка (Довженка-Центрі) – найбільшому в Україні державному кіноархіві, що від 1994 року зберігає та досліджує кінематографічне та аудіовізуальне мистецтво.

Таким чином, ми плануємо проводити цей захід у найбільш знакових культурно-художніх локаціях столиці, демонструючи розмаїття видів цифрового мистецтва, яке успішно розвивається у всіх галузях культури,

— пояснює менеджер аудіовізуальних проектів Французького інституту в Україні Люсіль Ревелон. За її словами, програма заходу віддзеркалює це розмаїття, пропонуючи твори, які проливають новий світ на всьому відомому архітектурному та художньому наслідку, а також нові зразки, створені з використанням творчих та наукових можливостей, що надає цифрове мистецтво.

Читайте також: В Україні вперше постачати оперу Штрауса за п'єсою Вайлда «Соломія»

“Ми дуже раді представити роботи провідних французьких структур, що належать до різних галузей, але спільним для них є те, що вони знаходяться в авангарді цифрового мистецтва: Ubisoft, яка займається розробкою відеоігор, Le Fresnoy, яка працює в галузі сучасного мистецтва, або Arte , яка розвиває аудіовізуальне мистецтво”.

Французька спільнота VR-творців представлена ​​емоційно яскравими творами, що занурюють глядача у невідоме. Так, у роботі In-Urbe спостерігач потрапляє до підземної частини міста, що складається з труб, кабелів, тунелів та катакомб. У світі Гетеротопія, натхненному одноіменною концепцією Мішеля Фуко, глядач може стати будівельником — для цього йому потрібні лише хмари з частинок. Проект Isle of The Dead черпає натхнення у картинах швейцарця Арнольда Бекліна та музиці Сергія Рахманінова.

Дві роботи на фестивалі будуть представлені художником особисто — це відомий французький художник Фаб'єн Зокко, який розвиває незвичний жанр роботичної скульптури. В Україну він привезе твір Spider and I — механічного павука, який з'єднаний з автором і відображає через своє поведінку настрій художника. Інша роботична робота того ж митця Теотехнічна реконструкція enterprise демонструє, як машина щоразу переписує біблійний текст, щоразу його змінюючи. Також Фаб'єн Зокко візьме участь у публічній програмі фестивалю — з ним можна буде поспілкуватися під час artist talk.

Нарешті для любителів архітектури та віртуального туризму несподіваний подарунок підготувала французька ігрова студія Ubisoft: ще десять років тому вони створили для однієї зі своїх ігр Assassin's Creed повноцінну 3D-модель собору Собор Паризької Богоматері. Після пожежі 2019 року їх цифровий архів виявився корисним не тільки для реконструкції зруйнованих частин будинку, але і як можливість ще раз подивитись на втрачене — у цьому VR-досвіді ви можете побачити знаменитий архітектурний шедевр у всій його тривимірній величі.

Значну частину української експозиції займають роботи проекту V-Art — це віртуальні галереї, VR-додатки та платформа для демонстрації, продажу та колекціонування цифрового мистецтва. А ще в українській частині експозиції глядач в AR-досвіді зможе познайомитися з віртуальною копією самого себе у світі елементарних частинок у VR-досвіді Fluence is Time times Flux

Читайте також: Фільм «Хід Короля» за Стефаном Цвейгом вийде у прокат у грудні

Аудиторія також матиме можливість взяти участь у публічній освітній програмі від V-Art: конференції та програмі панельних дискусій з різними учасниками з усіх сфер цифрового мистецтва. Французькі та українські художники, серед яких відомі художники Уго Арсак і вже згадуваний Фаб'єн Зокко, підприємці та спеціалісти VR обговорюватимуть кілька тем: історія цифрового мистецтва, франко-українська цифрова співпраця, VR-менеджмент та художнє використання нових технологій. Конференції та обговорення проходитимуть у кінолекторії Довженка-Центру.

Ці люди стали першопрохідниками на цих нових територіях. Але місця для відкриття ще багато, — вважає Микита Худяков. — І якщо ви думаєте, що єдиний простір, який ми можемо освоювати сьогодні, — космічний, ви помиляєтеся. Є віртуальні простори, Метавсесвіт, який ми створюємо і який чекає на своїх дослідників.

Щоб побачити усі ці роботи, необхідно сплатити символічний внесок за квиток — 100 грн. На вході на експозиційну частину фестивалю кожному відвідувачу допоможуть скласти особистий маршрут по виставлених роботах, щоб якнайменше потрапляти до очередів — шкірна VR-станція здатна прийняти лише одного глядача. Також організатори нагадують, що фестиваль проводитиметься в умовах пандемії, тому під час заходів буде діяти санітарний протокол: наприклад, VR-шоломи будуть дезінфікувати після кожного користувача, а відвідувачі для входу мають надати сертифікат про вакцинацію або негативний результат тесту на коронавірус (зроблень не більше як за 72 години до події).

Ресурси фестивалю:

 • Сайт фестивалю
 • Facebook-сторінка Французького інституту в Україні 
 • Instagram-акаунт Французького інституту в Україні
 • Youtube-канал Французького інституту в Україні
 • Facebook-сторінка Довженко-Центру

  Організатори та партнери:

 • Організатор фестивалю: Французький інститут України
 • Ексклюзивний партнер програми кіно та інновацій: Ukrsibbank BNP Paribas Group
 • Приймаючий партнер: Довженка-Центр 
 • Організаційний партнер: ГО «ART оптимісти»
 • Партнер публічної програми: платформа для демонстрації, продажу та колекціонування цифрового мистецтва V-Art

Французький інститут в Україні/ Institut français d'Ukraine

Французький інститут в Україні (ФІУ), який знаходиться в м. Києві та підпорядковується Посольству Франції в Україні, був створений у 1994 році на підставі міжурядової угоди.  

Основним завданням Французького Інституту в Україні є поширення французької мови та культури, а також налагодження довгострокових партнерських відносин з українськими діячами у царинах освіти, науки, культури та творчості.

Культурні заходи представляють українській публіці та фахівцям сучасну французьку культуру у всій її різноманітності: кіно, театрально-сценічне та зобразительное мистецтво, література, дискусії, різноманітні проекти у всіх галузях та дисциплінах художнього мистецтва. 

Фестиваль «Французька весна в Україні», який, починаючи з 2004 року, відбувається в Україні щовесни, є ключовою подією культурної програми ФІУ, до якої щороку додаються нові заходи, як-от фестиваль VR-мистецтва. 

Статті на тему