UA
RU

Цифровий детокс: 8 порад, як стати менш залежним від гаджетів

Редагувати переклад
Останньої неділі січня по всьому світу відзначається День без Інтернету. Складно уявити наше життя без цього "дива", але постаратися обмежити доступ до нього можна хоча б спробувати. 

Залежність від гаджетів, фото

Ранок, 258 будильників, ще не встигла усвідомити, що відбувається, але руки на автопілоті тягнуться до телефону. Для чого? Логічно, щоб вимкнути будильники! А потім, зрозуміло, погортати стрічку в Інстаграм, «позалипати» на меми, перевірити пошту.

Читайте також: Як я відмовилася від соцмереж на два тижні і вижила

Для нас це своєрідний ритуал, без якого обійтися начебто неможливо. Ну от чому в перші хвилини після пробудження не насолодитися чудовим ранком, не прислухатися до шуму сонного міста, не побути наодинці зі своїми думками? Чому б протягом дня за будь-якої вільної хвилини не брати в руки смартфон, а робити зарядку для очей (дуже актуально для офісних працівників), прогулюватися на свіжому повітрі до найближчої кав'ярні або читати один розділ книги?

Анімація Миготливий телефон прикутий до рук дівчини наручниками, гіфка

Безглуздо заперечувати, що цифрові технології міцно зайняли свої місця у нашому житті і явно не збираються з нього йти. Для нас стало звичайною справою після знайомства з людиною «зафоловити» його у всіх соцмережах, «стежити» за його сторіс, дізнатися кого вона любить більше: кішок чи собак; за кого голосував на виборах, які книги читає, чи зустрічається він з кимось і яка кава віддає перевагу. 

Звичайно, ми не закликатимемо вас викинути свої гаджети у вікно, побудувати курінь посеред лісу і щодня читати мантри. Все, що потрібно зробити, — досягти балансу у споживанні технологій. Якщо ви розумієте, що проводите занадто багато часу з гаджетами, саме час прислухатися до наших дієвих рекомендацій, як стати менш залежним від гаджетів.

 

1. Навіщо це вам?

Давайте відразу розставимо всі крапки над «і» і вирішимо, для чого вам потрібне розвантаження від свого телефону та соціальних мереж. Наприклад, замість обіймів зі смартфоном ви хочете заощаджений час присвятити улюбленому заняттю, читанню книг та спілкуванню з сім'єю та друзями. Гарна перспектива, чи не так?

Ще одна можлива причина відмови від надмірного використання інтернету – проблеми зі здоров'ям. Ні в кого ще не покращав зір від цілодобового перебування перед екраном монітора комп'ютера чи смартфона. 

2. Вимкніть усі повідомлення 

Сьогодні важко уявити повсякденне життя без постійного використання технологій. Але як би ми не звикли до гаджетів, звукові повідомлення щоразу змушують серце завмирати у радісному (або не дуже) очікуванні.

Тому ваша мета – побути в тиші та відпочити від шуму сучасних гаджетів. У перший день детоксикації залишайтеся на зв'язку із зовнішнім світом, але зведіть до мінімуму шум від технологій. Поставте телефон на вібрацію або вимкніть звук. Ця дія змусить вас знизити рівень стресу.

3. Позбавтеся зайвого 

Наприклад, упорядкуйте електронну пошту, візьміться за непрочитані повідомлення, розберіть спам, відмовтеся від непотрібних розсилок. Створіть кілька фільтрів, які будуть надсилати основні контакти в одну папку. Це допоможе швидше та ефективніше працювати з поштою, а отже заощадить купу робочого часу та збереже нервові клітини. Також позбавтеся від зайвих підписок у соцмережах, адже вони тільки засмічують вашу стрічку, а деяких навіть змушують випробовувати комплекси. Видаліть зайві програми на телефоні, ті, які «про всяк випадок». 

4. Вийдіть на вулицю без телефону

Дуже ризиковий крок у нашому сумбурному світі та постійному інформаційному потоці. Коли ви востаннє наважувалися на такий крок? Ніколи? Саме час ризикнути та залишити телефон удома. Безумовно, такий трюк краще проводити на вихідних та попередити всіх близьких та друзів, щоб ті в паніці не обдзвонювали усі лікарні та поліцейські ділянки. 

На відсутність віртуального зв'язку зі світом кожен відреагує по-своєму, але більшість це викликає тривогу, нервовий стан і стійке бажання повернутися в онлайн. Негативні почуття через залежність від соцмереж можуть ускладнювати депресивні стани, зазначає Стефан Хоффман, професор психології з університету Бостона і експерт з дослідження емоцій. Деякі люди починають нервувати, коли немає доступу до мережі - їм здається, що вони повинні тримати руку на пульсі світових новин, щоб не пропустити щось важливе чи можливу загрозу. 

5. Видаліть непотрібне

У мене на телефоні є кілька програм, які були завантажені про всяк випадок. Якийсь час я досить активно ними користувалася, але потім ейфорія зникла і вони пішли в небуття. Раджу вам провести ревізію телефону: видаліть усе, чим не користувалися понад два місяці. Так ви звільните місце для дійсно потрібних програм. 

6. Скажіть «ні» соцмережам після 6 вечора

Нерозумно заперечувати, що в сучасному житті багато зав'язано на соціальних мережах, адже це ресурс, який можна використовувати і для благих цілей. Наприклад, щоб заводити нові ділові знайомства. Але соцмережі дивним чином дають як гігантські можливості для спілкування, так і можуть перетворити нас на асоціальних одинаків, не здатних пов'язати і двох слів у реальному житті.

Ми пропонуємо ввести невелике обмеження, яке дозволить присвятити вечір із друзями не сидінню в соцмережах, а живому спілкуванню на класній вечірці, новим знайомствам, танцям та спілкуванню. Якщо ж ваш робочий день о шостій вечора ще в самому розпалі, то поставте собі установку не торкатися телефону після 22:00. 

7. Насолоджуйтесь життям без Інстаграма

Анімація Чоловік знімає на мобільний телефон малюнок на каву, Zac Dixon, гіфка

Пропозиція може здатися трохи несподіваною, особливо якщо ви блогер. Але реальне життя набагато цікавіше! Так, соціальні мережі – це здорово, але весь секрет полягає у балансі. Згадайте, якого це: піти на раптове вечірнє побачення, насолоджуватися концертом улюбленого виконавця, танцювати, радіти моменту та залишити всі спроби сфотографувати те, що відбувається. Не відкривайте завісу у своє життя повністю, залиште невелику щілину, щоб бути цікавішим. Залиште деякі моменти тільки собі та своїм близьким. 

8. Не обмежуйтесь телефоном

Купуйте собі простий блокнот, в який записуватимете всі думки, бажання, спостереження. Не потрібно обмежуватись кількістю символів в Інстаграмі або Фейсбуці. Проаналізуйте все, що спало вам на думку за цей день або цілий тиждень. Дайте відповідь собі на питання, як змінилося ваше життя після обмежень і існування без гаджетів. Можливо, ви стали більше розмовляти з друзями, ефективніше розподіляти час або прочитали книгу! 

Відмова від гаджетів - ще один чудовий спосіб перевірити свою силу волі або прокачати її. 

Статті на тему