UA
RU

Як підтримати тих, хто пережив зґвалтування? (частина 1)

Редагувати переклад
Підтримати людину, яка зазнала зґвалтування, може бути дуже важко. Пам'ятайте: ті, що ви поруч і просто слухаєте – вже допомагає. 

зґвалтування

Але слід також пам'ятати про:

  • Ви можете переживати, що скажете чи вчините «неправильно». Або що прийняття того, що з ними сталося, може призвести до великих проблем.
  • Через це може виникнути (не)свідоме бажання удати, що цього не сталося. Але це найгірше, що можна зробити.
  • Кожна людина і її трагічний досвід різняться, і потребують особливого підходу. 

Найважливіше, що ви можете зробити для пострадалої, це вислухати і повірити в те, що вони говорять.

Слухайте

Те, що ви почуєте, може бути дуже складним і лякати, засмучувати. Але важливо показати, що ви справді слухаєте.

Намагайтесь не перебивати – навіть якщо у вас виникає багато запитань.

Повірте їм

Люди рідко лають про сексуальне насильство  

Брехати про це зовсім не вигідно, бути жертвою в нашому суспільстві дуже важко.

Ви можете хотіти, щоб те, що ви почули, не було правдою, але дуже важливо дати зрозуміти, що ви їм вірите. У такій ситуації недовіра прирівнюється до великої зради.

Пам'ятайте, що це не їхня вина

100% провини, сорому та відповідальності за зґвалтування та сексуальне насильство лежить на гвалтівникові. Тих, хто це пережив і вижив, ніколи не слід звинувачувати чи змушувати відчувати себе винними за те, що з ними сталося.

Постраждалі вже борються з почуттям сорому, провини та самозвинуваченнями, важливо дати їм зрозуміти, що не потрібно собі так відчувати.

Визнайте, як важко їм було про це розповісти

Дуже важко розповісти про те, що сталося. Болісно повернутися до спогадів. Це одна з причин, чому потрібно багато години, аби наважитися розповісти комусь. 

Якщо хтось довірився вам і розповідає про свій досвід, дайте знати, що ви розумієте, як важко було наважитись про це розповісти.

Дозвольте їм знову відчути контроль

Пережити насильство змушують людину відчувати себе безсилою. Важливо знову дати відчути людині, що її життя під її контролем.

Може хотітися взяти на собі відповідальність і «виправити» це. Але важливо не «брати на собі» і не приймати рішення за іншого, якщо вас не попросити. 

Натомість: 

 - Допоможіть розібратися у почуттях.

 - Розкажіть про варіанти дій, які зараз можливі.

— дозвольте прийняти рішення.

Уважайте їх рішення

Немає правильного чи неправильного способу відчувати себе після зґвалтування – і лише пострадала/-ий може справді знати, що найкраще зараз. 

Намагайтесь не ігнорувати і не засуджувати рішення, навіть якщо вони не такі, які, на вашу думку, ви б ухвалили. Інакше ви можете втратити довіру.

Будьте терплячими – і поважайте їхні кордони

Пам'ятайте: немає часових термінів, щоб пережити зґвалтування. І немає списку справ, які потрібно скасовувати. Не слід змушувати робити людину до того, поки вона не готова.

Якщо ваш партнер/-ка пережив/-ла зґвалтування – можуть даватися важко інтимні та сексуальні контакти. Вам можуть не дозволяти торкатися чи були поруч. Іноді навпаки вимагатиме від вас додаткового фізичного комфорту. Постарайтеся не сприймати це особисто і не засмучуватися – справа не у вас, а в тому, що з ними сталося.

Фото Волкан Олмез on Unsplash

Статті на тему