Закрити
UA
Краса

Міф чи реальність: скільки насправді потрібно спати

Поділись:

Ми вирішили розібратися, чи дійсно людині для нормальної життєдіяльності необхідно обов’язково виділяти на сон близько 8-9 годин.

posts-to-db-Фото 1

Питання необхідної, здорової та фізіологічно нормальної тривалості сну хвилює не лише вчених та дослідників у всьому світі, а й звичайних людей. Хтось не хоче витрачати дорогоцінний час, якого на добу і так мало, на нічний відпочинок, а хтось переживає, що спить надто мало.

Думки про те, скільки ж людині потрібно спати, змінюються разом із появою інноваційних наукових методів досліджень. Дивно, що, наприклад, наші предки в середні віки воліли спати зовсім не так, як сучасні люди.

Як було тоді?

У 90-х роках минулого століття американський психіатр Томар Вер після серії експериментів дійшов цікавого висновку: для людини набагато природніше спати не 7-8 годин поспіль, а двічі з перервою на годину чи дві. Трохи згодом результати вченого підтвердив і історик Роджер Екірх. Вивчивши інформацію про життя людей у ​​середні віки та в пізніші періоди, а також ознайомившись з документами того часу, Екірх встановив, що наші предки воліли сон, що складається з двох тимчасових відрізків. Такий підхід допомагав краще справлятися зі стресами та проблемами.

Сучасне ж уявлення про сон сформувалося XVII столітті. Його родоначальниками стали європейці. Їх приклад наслідували всі інші нації та народи. Після появи електрики звичка спати протягом двох тимчасових проміжків остаточно канула в лету.

Лікарі та вчені вважають, що нормальна тривалість нічного сну для людини становить від 6,5 до 7,5 години щодня.

posts-to-db-Фото 2

Нинішні уявлення

Одним із найпопулярніших сучасних уявлень про сон, яке тиражується з покоління в покоління, є думка, що недосипання, наприклад, протягом робочого тижня, абсолютно не страшне – недолік відпочинку можна буде поповнити на вихідних. Насправді, це зовсім не так. Лікарі та вчені вважають, що нормальна тривалість нічного сну для людини становить від 6,5 до 7,5 години щодня.

Професор психіатрії Даніель Крипке, який присвятив вивченню сну багато років, вважає, що саме така кількість годин відпочинку благотворно впливає на людину та дозволяє «перезарядити батареї».

Цікавий факт: жінкам треба спати довше за чоловіків. У середньому хвилин на 20.

Читайте також: ЧОМУ МИ СТРАЄМО БЕЗСОННИЦЕЙ І ЯК З НЕЮ БОРОТИСЯ?

Для тих, хто любить поспати довше, у фахівців є не дуже хороші новини. На думку професора Уорікського університету Франка Каппучіо, люди, які сплять довше 8 годин, завдають шкоди своєму організму. Крім того, якщо після тривалого сну ви все ж таки почуваєтеся втомленими, це може свідчити про великі навантаження або про можливі проблеми зі здоров’ям.

Сучасне уявлення про сон сформувалося лише XVII столітті.

Ті ж, хто воліють недосипи і горезвісний сон по 4 години, теж наражають себе на небезпеку. Дослідження показують, що мозок людини, який недостатньо відпочив у нічний час, в принципі, працює нормально, але іноді в ньому відбувається щось на зразок збою живлення електричного приладу. Іншими словами, картина виглядає так: достатня кількість сну забезпечує мозку можливість добре фокусуватися на тих чи інших речах.

Якщо ви мало поспали, мозку здається, що його оточує небезпека. Такий стан може супроводжуватися фізичною напругою, нестабільним емоційним станом та іншими неприємними симптомами.

posts-to-db-Фото 3

Свій графік

Загалом лікарі радять кожній конкретній людині розробити свій власний графік сну та відпочинку. Для цього потрібно прислухатися до потреб організму та не ігнорувати його сигнали. Наприклад, багато методик повноцінного відновлення сил радять по можливості викроювати вдень 20-30 хвилин для сну. У світі офісів, перерв і начальників це практично нездійсненна місія, але якщо умови дозволяють, дозволяйте собі короткий денний сон. Він підвищує продуктивність та збільшує запас сил.

Якщо вночі ви довго не можете заснути, варто розробити власний ритуал, який допоможе вам швидко відключатися. Комусь чудово допомагає прогулянка вечорами, а хтось розслаблюється, читаючи книжки.

Фото: Gettyimages