UA
RU

Еко-добірка: як почати споживати екологічно

Редагувати переклад

На жаль, з початком повномасштабного вторгнення росії більшість українських еко-ініціатив зійшла нанівець. Наслідки для нашого довкілля стали ще більш серйозними: обстріли території АЕС, влучання ракет у хімзаводи та нафтобази, детонації військових ракет, снарядів, мін — все це утворює велику кількість токсичних елементів. Журналістка та піарниця Ліза Чернікова спеціально для Marie Claire створла цілу еко-добірку.

Еко-добірка: як почати споживати екологічно-фото 1

Журналістка та піарниця Ліза Чернікова

Звісно, попередити такі наслідки самотужки неможливо, але що можна зробити для екології починаючи з себе? Користуватись концептом трьох “R”: reuse (зменшити), reduce (використати повторно), recycle (переробити). Насправді, підхід до екологічного життя заключається у зменшенні споживання. Тобто почати можна просто з того, щоб купувати лише необхідне, або хоча б купувати менше на 30%. Це стосується і речей, і косметики, і їжі (якщо це, до прикладу, чипси або зайва шоколадка). Друга “R” нагадує нам про повторне використання різного пакування або товарів, як трубочки, контейнери, «одноразові» палички для суші і так далі. І остання “R” — про переробку. Продовжуйте читати матеріал і дізнаєтесь куди можна віддати одяг, що набрид, порожнє пакування від доглядової косметики або таку маленьку річ, як пластикову кришечку від пляшки.

Віддайте речі, що вже не носите

Текстильна промисловість є одним із найбільших чинників забруднення навколишнього середовища — щомісяця благодійний магазин Ласка рятує від звалища від 6 до 12 тонн речей, передаючи їх у розподільчі благодійні фонди.  

Робота магазину заключається в наступному: люди приносять свій одяг або взуття без дефектів і 85% з них відправляються на гуманітарну допомогу в зони соціальної незахищеності — дитячі будинки, будинки соціального типу, центри для людей з інвалідністю, школи-інтернати, будинки для людей пенсійного віку. Інші 15% речей потрапляють до благодійної крамнички, куди можна приходити на усвідомлений шопінг. А з речей, що не підійшли, засновники магазину роблять килимки. “Ласка” не обмежується лише одягом: можна принести сумки, рюкзаки, аксесуари, книги, вінілові платівки, декор, м’які іграшки і навіть кімнатні рослини!

Здайте на переробку порожнє пакування від косметики

Першим косметологічним простором в Києві, що розпочав еко-ініціативу, став Aesthetic Boutique. Абсолютно кожен може прийти в бутік з пакуванням від використаних косметичних продуктів та безкоштовно здати його на переробку. Для заохочення більшої кількості прихильників екологічного підходу, бутік надає знижку 10% на будь-який продукт органічного та cruelty-free бренду Nelly De Vuyst.

Зберіть все порожнє пакування від доглядової косметики, що накопичилось, та промийте його, щоб не містило залишків. А далі пофасуйте його за двома категоріями:  

  • маркування для категорії «На переробку»: HDPE2/ PEHD2/ PP5 та скляні ємності без металевих та пластикових вставок
  • маркування для категорії «На спалювання»: PET1 та пластик без маркування

Кількість пакування, яке можна здати на переробку в Aesthetic Boutique необмежена.

Здайте на утилізацію електронні сигарети

Ми знаємо, яку шкоду наносять електронні (і не тільки) сигарети нашій природній красі та здоров’ю. Проте, якщо все ж таки ви або ваші близькі зробили вибір на користь паління, не викидайте електронні сигарети в урну, а віддавайте їх на переробку або утилізацію. Здати електронні сигарети може лише повнолітня особа у таких місцях:  

  1. Будь-який магазин IQOS (приймають не тільки електронні сигарети, але й усі продукти свого бренду — девайси, стіки, поди, аксесуари, пакування)
  2. Магазини Rozetka 
  3. Магазини Епіцентр
  4. Пункті прийому «Центру управління відходами»

Металеві елементи та пластик, який підлягає переробці, перетворюються на вторсировину, яку можна використовувати повторно, а пластик, що не підлягає — спалюється на сміттєспалювальних заводах, оснащених фільтрами та системами очищення диму. Неушкоджені акумулятори з сигарет передаються волонтерській еко-організації EcoKPI, яка, у свою чергу, розподіляє їх між волонтерськими інженерними спільнотами.

Еко-добірка: як почати споживати екологічно-фото 2

Здайте на утилізацію батарейки

При неправильній утилізації, одна пальчикова батарейка забруднює 20 квадратних метрів ґрунту та 400 літрів води. Якщо відправити батарейку просто на звалище, токсичні речовини, що вона містить (це може бути свинець, нікель, цинк, кадмій або ртуть) потраплять у ґрунт та ґрунтові води. Всеукраїнський рух «Батарейки здавайтеся» запобігає цьому відкриваючи власні пункти збору батарейок та залучаючи інших робити так само – в під’їздах, офісах, школах, магазинах.

Проєкт представлений вже в наступних мережах, куди ви й можете принести батарейки: Епіцентр, Сільпо, JYSK, Novus, WOG, COMFY та інші. Однак, будьте уважні, діє обмеження – до 50 батарейок за візит.

Так як в Україні немає заводів, що переробляють батарейки, через збитковість промислового процесу переробки, зібрані — везуть на завод GreenWEEE у Румунії.

Збирайте та здавайте пластикові кришечки

Декілька років тому, з нагоди 120-річчя міста Бучі, з`явилась незвичайна еко-інсталяція, а саме «екосерце» біля McDonald’s (адреса: Нове шосе 10а). Вона служить для збирання кришечок від пляшок, які їдуть на продаж переробним підприємствам, а виручені кошти надходять на благодійність.  

Якщо ви знаходитесь неподалік від Бучі, можна привезти кришечки безпосередньо на місце інсталяції і «поповнити» її. Але в разі якщо вам незручно дістатися місця збору, було створено телеграм канал https://t.me/CleanBucha, куди можна звернутись та надіслати кришечки просто поштою координатору проєкту.

Еко-добірка: як почати споживати екологічно-фото 3

Фото Ной Бушер on Unsplash

Читайте також: ЧИМ ЗАПАМ'ЯТАВСЯ ЛЮТІЙ ОЧИМА УКРАЇНИ БЕЗ МІСЦЯ 

Статті на тему