#STAYATHOME: Ірена Карпа
Marie Claire закликає всіх бути усвідомленими в цей складний кризовий для світу час! Разом із відомими людьми ми нагадуємо, як важливо самоізолюватись, щоб не стати жертвою COVID-19 та не наразити на небезпеку інших.
Сьогодні письменниця Ірена Карпа розповідає, як проводить карантин разом із чоловіком, двома дітьми й собакою у Франції та намагається не зійти з розуму, а також радить книги, які варто прочитати, серіали й музику.
— Чому ви обираєте самоізоляцію та призиваєте до цього інших?
— Вірус запросто помирає в молодих здорових людях, якщо його не передати далі, слабшим, старшим, із поганим імунітетом. Це проста математика. Менше шаришся ти — менше шириться він. Масок нема, тестів нема, достатньої кількості реанімаційних ліжок теж нема — і це у Франції, я мовчу про Україну. Сидіти вдома і не рипатися — вияв здорового глузду й відповідальності перед суспільством.
Читайте також: #StayAtHome: группа YUKO
— Як ви проводите час в самоізоляції?
— Мій спосіб життя письменника-фрілансера не дуже змінився. Хіба що працюю тепер виключно вдома, а не в коворкінгу, в кав’ярні чи в бібліотеці. Стало менше біганини з дітьми по їхніх консерваторіях і гімнастиках, але додалося напрягу з домашніми завданнями онлайн.
Довелося перенести майстер-клас і презентацію у Львові, курс у Бургундії (так, страждає моя викладацька діяльність, бо онлайн це не зовсім то — виноградниками не погуляєш, у погребі вина не спробуєш, на терасі не попишеш…) Але найбільше шкода собаку, вона звикла бігати в лісі через день, а тут ми максимум її виводимо на вулицю і даємо побігати туди-сюди нещасні сто метрів.
— Який фільм/серіал порадите подивитись на карантині?
— Я от дивлюся фільми-катастрофи, це мене розважає (ну я в принципі мрачна тьотя). Не дивіться «Bird Box», якщо не любите боятися. Із серіалів кльове що подивилася останнім часом, це «Sex Education» (підіймає настрій) і 2 сезони «Marcela» так само на Netflix. Такий собі софістікейтед детектив і психологічний трилер в одному. Тепер намагаюся подивитися Sharp Objects. На добре й романтичне кіно чогось не тягне, хіба лиш на чорні комедії.
— Яку книгу варто прочитати на карантині?
— Хто не читав іще «Добрі Новини з Аральського Моря» — читайте. Там у мене 600 сторінок тексту, що дуже легко читається і допоможе вам відпочити від серіалів. У мене щось немає нічого цікавого під рукою — знущаюся з себе книжкою Маргаріт Дюрас, бо прогуляла її в універі. Страшно нудно. Там фактично нічого не відбувається. Не займайтеся таким мазохізмом, почитайте щось динамічне краще.
Прекрасно заходять японські детективи, наприклад. Або заповніть пробіли в українській літературі — ви ж точно накупили чогось, чого не встигли прочитати ще. Чапая, наприклад, «Дивні Люди». Чи Колоса «Капітан Смуток». Мені от пощастило — я читаю зараз аж два рукописи з тих, що тільки мають вийти. Один із них – нон-фікшн Олександра Михеда, і це буде бомба.
Читайте також: Книга місяця: «Я, Ніна» Яніни Соколової про рак та жіночу силу
— Назвіть пісні, які зараз на повторі.
— От вечорами катуємо дітей класикою. Шуберт вчора був на закуску, Прокоф’єв на десерт. Чоловік мій, в миру Луї, у спотіфаї LCT, вислуховує зараз ре-мастеринг свого альбому Midlife Album, то змушені слухати і його. Я би порадила ще під фітнес чи дурнуваті танці наш трек «Баби Круті Чуваки». Ну і от прямо зараз із Корою скакали під All Night від Parov Stelar.
— Як краще провести час із собою?
— Нарешті покачати дупу і прес. Поробити стречінг. Колись у старості собі скажеш дякую за це. Почитати спокійно книжку, якщо раніше часу не ставало. Маски для лиця поробити раз уже перукарня і манікюр недоступні. Полежати з закритими очима, послухати музику. Бажано класику, заповнити прогалини в освіті.
— Як краще провести час із сім’єю?
— Поняття не маю: школа засипає завданнями, діти мене скоро зненавидять. Вільного часу в нас лишається на випікання печеньок і фільми. Ну й от хіба зараз, коли аплікуха шкільна зависла (вони не готові були до такого трафіку, видно), ми просто дурнувато танцюємо по хаті. На спорт і йогу ведеться тільки чоловік. Ми, як і раніше, всі разом їмо — в інший час працюємо по різних кутках.
«Ми скоро перестанемо здороватися!» — жахається він. «Ти краще радуйся, що ми одне одного не бісимо, — криво посміхаюся я. — А то дивися як поліз угору рівень скандалів у Франції і розлучень після карантину в Китаї». Ну а якщо серйозно, то це страшно. Скільки людей зараз переживають домашнє насилля, як психологічне, так фізичне, а тікати нікуди в умовах карантину. Пам’ятайте про це й дихайте глибоко: це не найкращий час для «серйозних розмов» і «розставлення крапок над і». Треба дочекатися виходу з напруження. Але висновки про себе — та це людина чи не та — робити можна починати вже.
— Яку справу збираєтеся закінчити на карантині?
— Збираюся закінчити смішну й корисну книгу-інструкцію «Як виходити заміж стільки разів, скільки захочеш». Якщо світ не закінчиться і закінчиться карантин, вона вийде під Арсенал у видавництві «Книголав». Зараз роблю останні правки й узгоджую ілюстрації. Вони — це окрема пасочка і сюрприз. Днями вийду в ефір на сторінку QARPA у Фейсбуці, поспілкуватися суто зі слухачами нашої музики.