Закрити
UA
Краса

Найпопулярніші міфи про захист шкіри від сонця

Поділись:

Ви маєте знати правду.

міфи захист шкіри від сонця

Тема захисту шкіри від сонця, що хвилює всіх і кожного, обросла великою кількістю міфів. Розбираємось у найпопулярніших із них.

Всі сонцезахисті креми однаково блокують ультрафіолет.

Міф чистої води. Гарний сонцезахисний крем – той, що захищає від усіх видів небезпечного випромінювання. Але давайте по порядку.

Існують три типи ультрафіолетових променів: UVA, UVB та UVС.

Останній майже повністю поглинається озоновим шаром Землі. Поверхні нашої шкіри досягають UVA-і UVB-промені у співвідношенні 95% та 5%. Перші провокують фотостаріння шкіри (рання поява зморшок, пігментацію та втрату еластичності), а другі – її опік.

Як би парадоксально це не звучало, багато санскринів захищають тільки від UVB-променів – тих п’яти відсотків. Їхнє головне завдання – не допустити почервоніння шкіри та пухирів. Використовуючи виключно такі засоби, опік ви не отримаєте, але клітини шкіри будуть старіти з кожним сонячним днем: чи то на морі, чи в місті.

Щоб крем дійсно став надійним щитом, шукайте на упаковці крім значка SPF напис Broad Spectrum (це говорить про те, що засіб блокує обидва типи сонячної радіації) або маркування UVA (UV), PPD та PA.

Індекс PPD повідомляє, у скільки разів цей сонцезахисний засіб здатний зменшити дозу UVA-випромінювання. На сьогоднішній день його максимальне значення становить 42, тобто затримує 42% UVA-променів. Проте роботи зі збільшення цих параметрів ведуться у багатьох дослідницьких центрах світу. Абревіатура PA, яка раніше використовувалася тільки в азіатській косметиці, також свідчить про те, що крем фільтрує промені типу А. Чим більше плюсів біля літер, тим вищий рівень захисту (PA+++ означає, що вона гранично висока).

З водостійким сонцезахисним кремом можна сидіти у воді дві години

На жаль немає. Любителям затяжного плавання та водних видів спорту варто знати, що крем із позначкою «водостійкий» може витримати 40 хвилин перебування у воді. Повністю незмивних кремів не існує. Тому, хоч би як приємно ви проводили час, потрібно вилізти на берег і повторити аплікацію. На щастя, зараз з’явилися засоби, які можна наносити прямо на вологу шкіру.

міфи захист шкіри від сонця

Якщо вже засмагла, то сонцезахисний крем не потрібен

Дивно, але це правило дотримується більшість моїх подруг. У перші дні відпустки вони використовують крем із високим SPF, а ближче до від’їзду – з найнижчим, вважаючи, що шоколадний відтінок засмаги зможе сам себе захистити. Шкіра розумний орган, але не настільки.

Коли ми засмагаємо, у дермі спеціальні клітини меланоцити виробляють меланін – пігмент, який надає шкірі темного відтінку. Чим вона темніша, тим більше пігменту виробляється. Тійна Орасмяе-Медер у своїй книзі «Бьюті-міфи» вважає, що індекси SPF 6 та SPF 15 – це не про захист:

Єдине, що може зробити масло для засмаги з таким індексом, – зволожити шкіру, за рахунок чого меланоцити реагуватимуть на ультрафіолет менш істерично, і засмага, можливо, ляже рівніше.

Навіть якщо ви вже засмагли, «знижувати градус» захисту вам не порадить жоден кваліфікований спеціаліст. А все тому, що навіть 2% ультрафіолету можуть викликати почервоніння шкіри, а засоби з SPF 15 пропускають цілих 7%: цього достатньо для пошкодження клітин шкіри та початку незворотних процесів у них.

Читайте також: 8 найкращих сонцезахисних кремів для особи, які забезпечать 100%-ний захист

SPF 50 набагато ефективніший, ніж SPF 30

Багато хто помилково вважає, що сонцезахисний фактор SPF (Sun Protection Factor) показує кількість часу, який можна провести на сонці. Насправді SPF – це рівень блокування UVB-випромінювання.

SPF 15 фільтрує приблизно 93% небезпечних променів, SPF 30 – 97%, а SPF 50 – 98%.

Як бачите, різниця останніх двох показників незначна. Щоб крем справно працював, слідуйте порадам дерматологів: наносите сонцезахисний засіб у номері, а не на пляжі. Не поспішаючи, щедро та приділяючи увагу кожній зоні.

захист від сонця

На обличчя та шию треба наносити не менше чайної ложки засобу, на тіло – трохи більше ніж п’ять столових ложок. Виступаючі та вразливі ділянки (ніс, вуха, плечі та зони пігментації) обробляйте з особливою старанністю. Найзручніше це робити за допомогою сонцезахисних стиків. І не забувайте оновлювати аплікацію кожні дві години, після купання та сильного потовиділення.

Фактор SPF показує рівень блокування засобом UVB-випромінювання, а не час, який можна провести на активному сонці.

Денний крем або макіяж з SPF може замінити сонцезахисний засіб

Справді, захист у декоративній та доглядаючій косметиці може працювати. Але якщо на вашому зволожуючому кремі, пудрі або улюбленому тональному засобі красується тільки напис SPF і немає маркування PA+++ (UVA), знайте, ви захищені від почервоніння та опіків, але не від фотостаріння.

Інше питання, як оновлювати такі засоби «за всіма правилами»? Нанести пудру легко, а тональний крем? Все залежить від того, скільки часу ви проводите на вулиці. Якщо працюєте в офісі, до якого добираєтеся тільки вранці, в обід вибігаєте за філіжанкою кави, тоді оновлювати шар захисту немає необхідності, адже ви сумарно не знаходитесь на сонці дві години.

Читайте також: 5 кращих зволожуючих кремів для обличчя з високим SPF

Якщо ж ви мотаєтеся містом більшу частину дня, косметику з SPF доведеться освіжати кожні дві години. Але не поспішайте засмучуватись: змивати і заново наносити макіяж не доведеться! Досить просто окропити шкіру спеціальним сонцезахисним спреєм з найлегшою текстурою. Він швидко вбереться, не залишаючи слідів, а деякі «димки» навіть борються з жирним блиском.

Сонцезахисний крем тільки погіршить ситуацію під час акне

Чи здатний санскрін спровокувати акне? Теоретично, так. Можливо, я засмучу вас, якщо скажу, що будь-який інгредієнт сонцезахисного крему, чи то чисті мінерали або синтетика, може викликати появу прищів. Але найчастіше причина проблеми – надмірна спека та потовиділення.

Навіть якщо ви боретеся з висипаннями, все одно потрібно наносити сонцезахисний крем щодня, щоб мінімізувати пошкодження від сонця та знизити ризик ранніх ознак старіння.

Якщо у вас проблемна шкіра, спробуйте флюїд або лосьйон із високим SPF, на якому написано oil-free та «некомедогенно». Такий продукт має легку текстуру, не забиває пори і не викликає роздратування.

сонцезахисний крем та акне

Думка експерта

Юлія КОПЕЦЬКА, лікар-дерматолог, косметолог та тренер «Академії Наукової Краси», каже: «Сонцезахисний крем потрібен усім. Вибирайте той, у складі якого є оксид цинку або діоксид титану (надійні фізичні фільтри). Якщо у вас жирна шкіра, шукайте крем без мінеральних олій. Важливо також, щоб у його складі були антибактеріальні інгредієнти (вітаміни B3, B5, алоє, ромашка), антиоксиданти – такі, як вітаміни С та Е, олія виноградних кісточок, а також рослинні компоненти».

Якщо на тілі більше 20 родимок, то не можна засмагати 

Родимки, або невуси, це концентровані згустки меланоцитів. Саме тому вони забарвлені у темний колір. І чим їх більше на тілі, тим вищий шанс їхнього переродження в найнебезпечнішу пухлину шкіри – меланому. Інше питання: що вважати справді великою кількістю родимок? Десять?

Лікарі-дерматологи запевняють нас, що 20 – це норма. Понад 50 – зона підвищеного ризику.

Не можна довго перебувати на активному сонці і тим паче допускати сонячні опіки. Пам’ятайте, що хмари пропускають 80% ультрафіолету. І обов’язково витирайтеся після кожного купання насухо, адже краплі – оптичні лінзи для сонця. Всі ці правила дуже важливі і для людей із сотнею родимок.

Читайте також: Косметолог світової величини поділилася порадами про догляд за шкірою влітку

Згідно з останніми дослідженнями, меланома у сім разів частіше з’являється у людей зі 100 родимками порівняно з тими, у кого їх менше 15. Не зловживайте перебуванням на сонці, стежте за формою та кольором невусів та регулярно перевіряйте їх у дерматолога.

Будь-який крем для обличчя з SPF 50 захищає від пігментації.

Найчастіше причиною пігментації стає ультрафіолет і неправильно підібраний санскрін. Темні плями – не що інше, як природний захист шкіри від сонця. Щоб не зіткнутися з цією проблемою, по-перше, вибирайте сонцезахисний крем із позначкою «проти пігментації». По-друге, носіть сонцезахисні окуляри з лінзами, що захищають від UVA (вони, до речі, необов’язково мають бути темними), та головний убір.

Якщо плями вже з’явилися, то позбавлятися їх потрібно відразу – поки меланін не проник глибше в шкіру.

Коли пляму не більше ніж півроку, прибрати її можна буде за два місяці. Найкращі помічники у боротьбі з «леопардовим забарвленням» – ретинол, вітамін С та кислоти. Але якщо ви використовуєте ці засоби і потім виходите на вулицю без захисту від сонця з максимальним коефіцієнтом – пігментація не піде, а, навпаки, посилиться.

міфи захист шкіри від сонця

Думка експерта

Веронік ДЕЛЕВІНЬ, доктор фармакології, науковий директор Lancôme: «Пігментні плями розрізняються за кольором, формою та причинами появи. Наприклад, червоні характерні для людей зі світлою шкірою. Таке захворювання іноді помилково сприймають купероз, але це теж вид пігментації, який називається еритродермія. До появи плям можуть призводити гормональні порушення, підвищена доза ультрафіолету – визначити, чим викликана пігментація у вашому випадку зможе лише дерматолог».

Читайте також:

Директор з наукових комунікацій Givenchy про правильне зволоження шкіри влітку

Топ-5 найкращих продуктів з гіалуроновою кислотою

Як доглядати за шкірою обличчя міським мешканкам

Фото: GettyImages, архів Marie Claire