Термін “self-care” зараз набув дещо іншої тональності.
Якщо раніше до піклування про себе ми відносили «зробити маску» і «випити келих вина», то зараз до цього поняття приєдналися серйозніші ритуали, спрямовані на підтримку ментального здоров’я та благополуччя.
Робота та пов’язаний з нею стрес, швидкий темп життя, бажання встигнути все, тиск суспільства, яке заганяє нас у певні рамки, призводять до того, що ми втрачаємо зв’язок із собою. Відновити баланс і сповільнитися — одне з найголовніших і дуже складних завдань для сучасної людини. Насамперед треба зосередитися на трьох речах:
Як це зробити? Нижче ми перераховуємо три способи глибокого self-care.
Відпочинок і сон – один з найбільш ефективних та доступних способів оздоровитися та підтримати психологічне здоров’я. Для багатьох зараз відпочинок – це справжня розкіш. Вони вносять його у свій порядок дня, обтяжуючи приставкою «to do».
Чому ж зараз пріоритизація відпочинку вважається забороненим задоволенням? Чимось, чим не прийнято хвалитися, щоб раптом не зарахували до категорії лінивих. “Швидше, вище, сильніше” – гасло нашого часу, а хто відпочиває, той відстає в гонці.
Але ми хочемо сказати, що відпочинок – це нормально, а сон взагалі покращує роботу мозку та продуктивність. Так що сміливо беріть відпустку та займайтеся тим, чим вам хочеться. Якщо немає можливості провести канікули десь на березі моря, тоді відірвіться на вихідні. Немає бажання займатися спортом, прибирати та готувати? Не звинувачуйте себе і зробіть так, як велить серце.
Читайте також: ЯК ПРОВІСТИ ВІДПУСТКУ ЦИМ ЛІТОМ БЕЗПЕЧНО (БО КАРАНТИН ЩЕ НЕ ЗАКІНЧИВСЯ!)
У вас мають бути індивідуальні ранкова та вечірня рутини. Як відомо, чіткий порядок дня зменшує тривожність, тому постарайтеся продумати наперед все, що потрібно зробити (запишіть все в блокнот – не тримайте в голові).
При створенні власної рутини не рівняйтеся на подружок чи знаменитостей. У Вікторії Бекхем, наприклад, підйом о 5.30 ранку та прийом оцту натще. Ви впевнені, що вам це відгукується? Прислухайтеся до себе: чи любите ви вранці пити зелену смузі або міцну каву, вставати з першими променями сонця або ближче до дев’ятої, йти на пробіжку або робити п’ятихвилинну розтяжку в піжамі? Робіть те, що у кайф.
Читайте також: Відомі жінки розповіли про свою ранкову рутину
А ось у цьому пункті доведеться постаратися. Встановлення кордонів — це складно, некомфортно і неприємно, але дуже важливо, адже вважається однією з найвідчутніших форм турботи про себе. У процесі встановлення меж (особистих або у відносинах з іншими) вам все буде здаватися складним і навіть неможливим, але згодом ви відчуєте ефект і легко завершите розпочате.
Найскладніше це встановити кордони з близькими. Вам може здатися, що ви поводитесь занадто грубо і ніби караєте їх, насправді ж ви прямо говорите про речі, які викликають у вас дискомфорт або засмучують. Таким чином ви стаєте чеснішими у стосунках один з одним і дозволяєте хлопцеві, батькові чи другу краще вас дізнатися.
Якщо людина не реагує на ваші спроби встановити межі, але вона вам близька, вирішуйте питання витончено. У цьому вам допоможуть книжки. Наприклад, «Кордони особистості. Перезавантаження» Джона Таунсенда.