Як безсонні ночі впливають на шкіру і чим вони шкодять, як допомогти шкірі після недосипу, як правильно доглядати за шкірою, коли регулярно недосипаєш.
Всі ми знаємо, яку важливу роль відіграють відпочинок і здоровий сон у підтриманні нашого здоров’я, самопочуття, молодості та краси шкіри. Однак іноді вісім і більше годин безперервного сну – це розкіш, яку не завжди можна собі дозволити через стрес, інтенсивний робочий графік, подорожі або особисті обставини, і кожна з нас хоч раз стикалася з ситуацією, коли недосип стає постійним супутником. Але яким саме є вплив недосипу на вашу шкіру, і що робити, аби мінімізувати його наслідки? Розбираємося разом з Наталією Бобок (ех-Деркач), кандидаткою медичних наук та засновницею швейцарського бренду INSTYTUTUM (ІНСТИТУТУМ).
Кожна з нас хоча б раз відчувала наслідки недосипу: втома, дратівливість, зниження концентрації, розфокусована увага. Проте для шкіри наслідки є не менш відчутними та можуть бути більш тривалими. Ось що саме відбувається з вашою шкірою після безсонної ночі:
В цілому, шкіра втрачає природне сяйво та тонус, виглядає тьмяною, сухою, з’являються чи стають більш помітними зморшки. Чи можемо ми пом’якшити ці наслідки? Спойлер: так. Є рішення, як мінімізувати ці наслідки і швидко повернути шкірі свіжий вигляд.
При недостатній кількості сну важливо зосередитися на зволоженні, відновленні шкірного бар’єра, покращенні мікроциркуляції та підвищенні тонусу. Ось основні етапи догляду, які варто врахувати:
Розпочніть з ніжного, але глибокого очищення. Щоб не пересушити й не травмувати і без того виснажену від недосипання шкіру, обирайте очищувальні засоби зі слабокислим pH (від 4 до 7), які нейтралізують вплив надмірно лужної міської води. Важливо використовувати засоби без сульфатів у складі (на етикетках їх позначають як SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate), або Lauryl-7, Laureth-23). Сульфати шкодять шкірі, руйнуючи її захисний бар’єр, провокують трансдермальну втрату вологи, подразнення і сухість. Використовуйте м’які, зволожувальні продукти, які не порушують ліпідний бар’єр. Очищення має бути ретельним, але не агресивним. Для такої задачі ідеально підійде гідрофільна олія TRANSFORMING MELTING CLEANSER від INSTYTUTUM, яка надає пружності та розгладжує зморшки, водночас вирівнюючи колір обличчя.
Тонізуючі засоби відіграють важливу роль у підготовці шкіри до наступних етапів догляду. Після очищення шкіра потребує відновлення pH-балансу, і саме тут на допомогу приходить тонер. Для втомленої шкіри після безсонних ночей ми радимо не використовувати кислотний тонер, адже шкіра і так вразлива, щоб не провокувати подразнення. Ідеально підійде ніжний зволожувальний тонер-міст FLAWLESS HYDRA MIST. Він насичує шкіру вологою та допомагає утримувати її, заспокоює, знімає подразнення та звужує пори. Два типи полісахаридів забезпечують захист від забруднення й негативних чинників довкілля, створюючи зволожувальний, заспокійливий шар на поверхні шкіри. Міст розгладжує шкіру, стимулює оновлення епідермісу й відновлює захисний бар’єр. А ще – має протизапальні властивості, що буває дуже важливим для шкіри після безсонної ночі. Наносьте тонер двічі на день після вмивання.
Чи входять серуми до вашої щоденної б’юті-рутини? Якщо ні, то я б дуже радила терміново ввести. У ситуації недосипу чудово спрацює інтенсивний засіб з антиоксидантами, мета якого – розгладити дрібні зморшки, покращити тон і відновити тонус вашої шкіри. Саме таким є наш ANTI-WRINKLE BRIGHTENING C-ERUM. Він містить і потужну концентрацію жиророзчинного вітаміну С — 15%, здатного проникати крізь гідроліпідний бар’єр у потрібні нам глибокі шари шкіри. Також у складі компоненти-синергики, які підсилюють дію один одного, наприклад, 3% ніацинаміду, завдяки чому серум стимулює оновлення клітин, щоб зменшити зморшки й дряблість шкіри. Також ефективно освітлює і відновлює шкіру, має протизапальну дію й помітно коригує розширені пори, тьмяність і неоднорідну текстуру шкіри.
На цьому етапі наше завдання наситити шкіру вологою і допомогти їй утриматись всередині. Тут важливо використовувати засоби, що мають і гідратанти, і оклюзиви (компоненти, що насичують шкіру вологою та ті, що “запечатують” воду всередині, перешкоджаючі втратам). Ми в INSTYTUTUM використовуємо для цього наш хіт – зволожувальний денний крем-гель HYDRAFUSION 4D HA HYDRATING WATER BURST CREAM, який містить чотири типи гіалуронової кислоти з різною молекулярною масою, яка впливає на різні шари шкіри, щоб поповнювати вологу ззовні й утримувати її зсередини. Також у складі комплект з АТФ, альгіну й екстракту папаї, що стимулює клітинний метаболізм, який потрібен для підтримання тонусу, екстракт морських водоростей, що формує захисну плівку, щоб запобігти трансепідермальній втраті вологи і сквалан — біоподібний ліпід, що робить поверхню шкіри гладенькою, ніжною й шовковистою. Цей крем продовжує насичувати шкіру вологою протягом доби, роблячи її м’якішою й еластичнішою – саме те, що нам треба для ефекту свіжої і пружної шкіри.
Зона навколо очей – найчутливіша і найуразливіша, особливо при недосипі. Темні кола і набряки одразу видають втому, тому догляд за цією зоною потребує особливої уваги. На допомогу може прийти крем-ліфтинг TRULY-TRANSFORMING BRIGHTENING EYE CREAM, що містить потужні інгредієнти, що зменшують набряки, візуально висвітлюють темні кола, підтримують еластичність, підтягують шкіру, коригуючи зморшки й «гусячі лапки», а також поліпшують мікроциркуляцію та зміцнюють капілярну структуру, щоб зробити шкіру навколо очей свіжішою, підтягнутішою, гладкішою й молодшою. А тонізуючий кофеїн у складі виводить токсини й зайву вологу, зменшуючи набряки. Це саме те, що треба, щоб прибрати сліди безсонної ночі навколо очей.
Відновлювальна маска здатна створити вау-ефект свіжої і сяючої шкіри навіть після важкої безсонної ночі. Наприклад, так працює FIRMAGIC EVERYNIGHT FIRMING MASK – краща ліфтинг-маска в Америці за версією спеціалізованого професійного видання New Beauty, яка підвищує тонус та еластичність шкіри, зменшує глибину зморшок, живить та зволожує шкіру. Також ми додали в формулу маски потужні адаптогени — екстракти грибів рейші та шиітаке, які стимулюють природні нічні процеси оновлення, зміцнюють бар’єрну функцію шкіри, освітлюють, зволожують і заспокоюють шкіру. Я раджу маску абсолютно всім як дієвий інструмент для реабілітації шкіри. Ця маска має два способи нанесення – її можна тонким шаром нанести на шкіру з вечора, не змиваючи – або ж, якщо недосип застав вас незаплановано, а виглядати ідеально треба вже зараз, ви можете нанести її більш товстим шаром на 20 хвилин, і змити. В обох випадках вау-ефект забезпечений.
Дуже важливо не натрапити на шкідливі застарілі компоненти чи агресивні професійні засоби, які спеціально провокують запалення, адже це може суттєво нашкодити шкірі і здоровʼю, особливо, коли шкіра в стресі. Навіть професійна косметика може бути дуже шкідливою і важливо розбиратися в складах, і вміти читати етикетки. Наприклад, засоби з гідрохіноном токсичні для клітин шкіри та всього організму, а при тривалому використанні або нанесенні у великих дозах можуть збільшити ризик розвитку раку та інших серйозних захворювань.
Ми в INSTYTUTUM переконані, що оцінка догляду має бути комплексною, в не поверхневою, дуже важливо обрати безпечні та ефективні засоби, що дійсно працюють. Дуже раджу вам спробувати наш онлайн-аналізатор «Розбір догляду за шкірою». Наш онлайн помічник вивчає ваші засоби догляду за шкірою з урахуванням типу продукту та його призначення, індивідуальних потреб шкіри, активних інгредієнтів та їх концентрацій, безпеки та текстури продукту. За результатами аналізу формується індивідуальний звіт з детальним розбором та оцінкою догляду на ефективність та безпеку.
Після того, як ви переконались у відсутності токсичних компонентів, потрібно ретельно дослідити етикетку за принципом «спершу активи». Адже існують і пусті формули, навіть професійної косметики, де активні компоненти в дуже малих дозах, але бренд їх активно рекламує. Тобто така косметика маркетингова і не працює, будьте пильні.
Тобто логічно, що самим першим компонентом буде йти розчинник, вода, і це абсолютно нормально. А от наступними в списку мають бути активи (якщо, звісно, ми говоримо про робочий продукт). Тож шукайте на початку списку активні компоненти і майте на увазі, що дійсно високі концентрації бренди зазвичай виносять на етикетку у відсотках. Тобто, якщо написано серум з вітаміном С без пояснень, може бути, що його там зовсім небагато. А от якщо на передню етикетки винесли “вітамін С THD 15%” – інша справа.
Крім базового догляду, є кілька додаткових порад, які допоможуть вашій шкірі швидше відновитися після важкої ночі:
І найголовніше – намагайтеся забезпечити собі повноцінний відпочинок при кожній нагоді, адже сон залишається найкращим засобом для відновлення і підтримки здоров’я шкіри.
Фото: INSTYTUTUM, Logan Nolin / Unsplash