Закрити
UA
Краса

Що таке колаген і для чого він нам потрібен

Поділись:

Незалежно від віку, кожна жінка мріє бути вічно молодою. І хоча наука стрімко прогресує, це бажання поки що не здійсненне. Так, ми можемо придбати, наприклад, зірку в галактиці, але «купити» вічну молодість, як це зробив Доріан Грей, неможливо. Однак є кілька шляхів, як підтримувати себе у формі, щоб залишатися юною якомога довше.

Сьогодні вчені працюють над розробкою різних засобів, спрямованих на те, щоб захищати та дбати про нашу шкіру, дарувати їй свіжість та здорове сяйво. Незамінним компонентом таких продуктів є колаген, він же «білок краси». До речі, багато інфлюенсерів і селебріті пропагують його використання у своїх акаунтах та інтерв’ю. У мережі можна знайти чимало вітамінів, порошків, напоїв, кремів, у яких міститься колаген. Але чи такий він важливий та корисний?

колаген це

Що таке колаген?

Колаген — це високомолекулярний білок, який є основою сполучної тканини нашого організму, забезпечуючи її міцність, пружність та еластичність. Він відповідає за гнучкість і силу кісток, суглобів, шкіри, сухожилля, зв’язок, м’язів, волосся, нігтів, кровоносних судин, слизових та інших тканин тіла.

Цікаво, що у сполучних тканинах білок присутній не в чистому вигляді, а у вигляді міжклітинного матриксу, в якому знаходяться еластин, фібрин та гіалуронова кислота. І саме над збереженням цього матриксу працюють вчені.

Читайте також: ЩО ВІДБУЄТЬСЯ З ШКІРОЮ, КОЛИ ВИ ПОЧНЕТЕ ПРИЙМАТИ КОЛАГЕН

Навіщо потрібен колаген?

Колаген – це, власне кажучи, будівельний матеріал. Так як з віком організму все складніше виробляти його в необхідних кількостях, він, скажімо так, просто «висихає», старіє: з’являються зморшки на обличчі, біль у суглобах.

Доведено: після 25 років природне виробництво колагену зменшується в середньому в 1,5% на рік, а після 40 років колаген у клітинах шкіри витрачається набагато швидше.

Цьому також «сприяють» куріння, неправильне харчування, недосипання, постійні стреси та зловживання сонячними ваннами. Однак сучасний ритм іноді заважає нам вести здоровий спосіб життя, щоб регулярно тримати себе у формі. Тому лікарі рекомендують включити до свого раціону білок усім, хто старше 35 років.

колаген користь

Основні функції колагену:

  • підвищення пружності та еластичності шкіри;
  • зміцнення кісток та запобігання переломам;
  • поліпшення стану стін судин;
  • полегшення болю в суглобах, запобігання їх запаленню;
  • зниження ваги, оскільки колагенові волокна на 40% краще засвоюються, ніж інші волокна білка (такої думки дотримуються дієтологи, проте наукових доказів поки що немає);
  • відновлення стінок кишечника, усунення подразнення кишечника (наукових доказів теж поки що немає);
  • зменшення целюліту, розтяжок та акне;
  • зменшення глибини та кількості зморшок, забезпечення зволоження шкіри;
  • зміцнення волосся, нігтів, запобігання випадання і ламкості, стимулювання їх зростання.

Читайте також: 11 ПРОДУКТІВ ДЛЯ НАТУРАЛЬНОГО ПІДТРИМАННЯ КОЛАГЕНУ

Типи та види колагену

У природі існує щонайменше 28 різних типів колагену. Основними вважаються I, II та III типи. Їх розрізняють залежно від послідовності амінокислот (гліцину, гідроксипроліну та аргініну) та молекулярної структури.

перший тип відповідає за еластичність, водний баланс та засвоєння поживних речовин. Він відповідає за зміцнення кісток та захист шкіри. Другий призначений для суглобів, сухожилля; виступає лікарським та профілактичним засобом від ревматизму, артриту та інших захворювань, запалень. Третій тип відповідає за еластичність, метаболізм та стан клітин шкіри загалом (зокрема — волосся, нігтів).

Так що ті, хто не отримує колагену в достатній кількості в їжі, повинен вживати його у вигляді добавок.

Розрізняють два види колагену. тваринний та морський.

Найдоступнішим та найбільш вивченим є тваринний колаген. Його видобувають шляхом обробки хрящових, суглобових тканин, шкіри ссавців та птахів. Морський колаген отримують із тканин епідермісу риб та інших мешканців моря.

Деякі виділяє ще й третій вид – рослинний колаген. Пшениця, як та інші злакові, власними силами білка немає, тому клейковина, що міститься в зародках насіння, піддається гидролизу (чи розкладанню до молекулярного рівня під впливом води). Отримані елементи ферментують і пускають у виробництво косметичної чи терапевтичної продукції.

колаген у продуктах

У яких продуктах міститься колаген?

Перш ніж скуповувати десятки косметичних засобів, харчових добавок або вдаватися до ін’єкцій, можна спробувати збагатити організм колагеном завдяки продуктам харчування. Спробуйте додати до свого раціону:

  1. М’ясний бульйон. Яловичий бульйон багатий на колаген I типу, який впливає на здоров’я шкіри; бульйон з індички та курки містить колаген II типу, який підтримує нормальне функціонування суглобів. Кістковий бульйон для здоров’я шкіри в ідеалі потрібно пити щодня порціями по 170-340 г.
  2. Лосось містить цинк, що сприяє синтезу колагену. Також вміст жирів омега-3 сприяє зволоженню шкіри зсередини, що дозволяє підтримувати її молодість. Рибу рекомендується їсти двічі на тиждень (115-140 г).
  3. Овочі, фрукти, ягоди.
  4. Яйця, де, власне, міститься сам білок.
  5. Боби наповнені цинком та гіалуроновою кислотою, яка допомагає зберегти шкіру пружною, еластичною та зволоженою, запобігає появі зморшок.
  6. Насіння – джерело жирних кислот омега-3.
  7. Соя містить рослинний гормон, геністеїн, який зміцнює шкіру, блокує ферменти, які сприяють її старінню та збільшує наявність колагену.
  8. Горіхи та гриби багаті на цинк, який уповільнює розпад колагену, а також підтримує стан клітинних мембран.

Читайте також: ПРОДУКТИ РОСЛИННОГО ПОХОДЖЕННЯ ДЛЯ ПІДТРИМАННЯ КОЛАГЕНУ

Колаген у харчових добавках

Що стосується харчових добавок, то розрізняють питний колаген та колаген у вигляді таблеток, капсул, порошку і навіть цукерок. Всі вони гідролізовані, тому однаково добре засвоюються організмом (протягом 30 хвилин) та синтезують наш «рідний» колаген.

колаген добавки

Колаген в косметології

Найчастіше колаген використовують у beauty-продукції. Численні дослідження показали, що колагенові пептиди (гідролізований колаген) підтримують еластичність, пружність і зволоженість шкіри, гарантуючи омолоджуючий та відновлюючий ефекти, уповільнюють процес старіння.

Зараз косметичні бренди пропонують широкий асортимент продуктів, де міститься колаген. Це і антивікові креми, сироватки та лосьйони, маски для догляду за зоною навколо очей, догляд за зоною шиї та декольте, ліфтинг-сироватки та креми для обличчя та тіла, будь-які зволожуючі засоби, креми та бальзами для рук та нігтів, зволожуючі шампуні, бальзами , ополіскувачі та фарби для волосся.

Читайте також: 5 ПРОДУКТІВ, ЩО ДОПОМОЖУТЬ ПОПЕРЕДНІТЬ СТАРІННЯ

Щоб досягти кращого результату, косметологи радять використовувати колагенові комплекси, наприклад «сироватка-крем-маска».

Однак такі засоби мають і недоліки. На жаль, молекули білка не можуть проникнути крізь роговий шар тканини. Вони лише заповнюють нерівності на шкірі та утворюють тонку гігроскопічну плівку, завдяки чому відбувається активне зволоження тканин. Колаген закриває міжклітинні пори і не дає волозі випаровуватися зі шкіри.

У складі косметичних препаратів колаген може бути позначений як:

  • Collagen (Native Collagen). Він міститься в кремах як плівкоутворюючу речовину для утримання води всередині клітин шкіри. Також його використовують у засобах для волосся – шампунях, кондиціонерах. Такий колаген має велику молекулярну масу і не може проникнути глибоко у шкіру.
  • Soluble Collagen. Його одержують із сполучної тканини тварин. Він добре зволожує шкіру, робить її пружною, захищає від стресових факторів.
  • Atellocollagen (Soluble Marine Collagen). За своєю будовою молекули рибного гідролізованого колагену схожі на власний колаген і можуть легко проникати в глибокі тканини. Потрапляючи в дерму, амінокислоти стимулюють активне оновлення клітин.
  • Hydrolyzed Collagen можна знайти у складі зволожуючих кремів. У ньому переважають амінокислоти – гліцин, пролін та лізин.

Останнім часом досить популярні колагенові ін’єкції. Філери та коктейлі для мезотерапії роблять менш помітними вікові зміни. Їхній результат миттєвий і зберігається протягом півроку-року.

Автор: Олена Худенко