Сухе повітря, жорстка вода, мило та ультрафіолетове випромінювання – те, що ускладнює життя нашій шкірі. Чи варто переживати через нову небезпеку – синього світла? Розбираємось!
З недавнього часу точаться розмови про те, що синє світло від екранів смартфонів та комп’ютерів діє на нашу шкіру несприятливо. Для початку давайте з’ясуємо, що таке синій колір і як він впливає на весь наш організм.
Зміст:
Варто почати з того, що видиме світло – це діапазон електромагнітного випромінювання, який сприймає людське око. Те, що знаходиться поруч із цим діапазоном на шкалі спектру (з одного боку інфрачервоне світло, а з іншого ультрафіолету), ми вже не бачимо: наш зір вловлює тільки хвилі завдовжки 380-700 нанометрів.
У той же час довжина хвилі синього світла – 380-500 нм (технічно це синє та фіолетове світло, але частіше їх об’єднують). У світла є ще дві характеристики: частота та енергія. У синього світла найкоротша хвиля з видимих, тому частота в нього найвища — тобто точка хвилі проходить фіксовану контрольну точку за секунду найбільше разів. Енергія у синього світла також найвища, тому його ще називають HEV-світлом, від «high energy visible» — високоенергетичне синє світло. HEV-світло є у світлі моніторів смартфонів та планшетів, LED-телевізорів та світлодіодів. Останнім часом виробники косметики почали стверджувати, що саме це світло несприятливо впливає стан шкіри.
Читайте також: 5 КОСМЕТИЧНИХ ЗАСОБІВ, ЯКІ ПОТРІБНІ КОЖНІЙ ДВАДЦАТИЛІТНІЙ
Синє світло є всюди, де є світло видиме. Коли ми обговорюємо шкоду синього світла, ми не можемо говорити лише про смартфони та ноутбуки: сонце та електрика теж його випромінюють. У певному сенсі синє світло гаджетів шкодить будь-якій шкірі: він пригнічує вироблення мелатоніну, а отже, збиває з циркадного ритму – у результаті людина не висипається і не почувається добре. Саме тому серед багатьох порад для покращення самопочуття ми бачимо рекомендацію відкласти телефони та інші гаджети якнайдалі за пару годин до сну.
До останнього часу фотодерматологічні дослідження переважно займалися ультрафіолетовою областю спектру, а не видимою. Досліджень присвячені впливу HEV-світла на шкіру обличчя не так уже й багато, але сама тема залишається погано вивченою. На дослідження ж компаній, зацікавлених у отриманні прибуток від продажу косметики, покладатися важко. Наприклад, у деяких дослідженнях стверджувалося, що HEV-світло діє так само руйнівно, як і ультрафіолет, а іноді навіть гірше: за їхніми даними, він проникає в шкіру обличчя глибше, ніж невидиме ультрафіолетове випромінювання.
Останні дослідження показують, що під дією видимого синього світла каротиноїди у шкірі розпадаються приблизно так само, як під впливом ультрафіолетових та інфрачервоних променів. Розпад каротиноїдів побічно пов’язують із утворенням вільних радикалів: за ідеєю, каротиноїди — перший антиоксидантів, захищають шкіру від нього.
У великих дозах видиме синє світло може бути несприятливим фактором для шкіри, укладають вчені.
Читайте також: 5 РЕЧІ, ЯКІ ВПЛИВАЮТЬ НА ШКІРУ КОЖНИЙ ДЕНЬ
Не можна стверджувати однозначно, але все ж таки якщо взяти дуже багато синього світла, він може влаштувати порівняно смаглявій шкірі тимчасову гіперпігментацію без довготривалих наслідків. Масштаб проблеми залежить від того, скільки світла потрібно взяти.
За висновками вчених, отримати достатню для гіперпігментації дозу від синього екрана важко. У той же час ті самі синє світло та ультрафіолет — частина фототерапії, якою лікують шкірні захворювання.
Спеціальної косметики для захисту від синього кольору немає, а якщо така знайдеться, то помітний ефект на шкіру вона не зможе. Виходить, що все, що ми можемо зробити, це частіше читати з паперу, а не з планшета, і не гортати стрічку друзів, якщо там немає нічого цікавого.
Замість того, щоб закривати обличчя від синього світла можна піти шляхом компенсації. Синьо-фіолетовий колір підозрюють у збільшенні кількості вільних радикалів – у цьому випадку можна використовувати будь-який засіб з антиоксидантами. Деякі косметичні компанії, побачивши нову ринкову нішу, поспішили заповнити її власним коштом. Але в цілому, нічого революційного в такій косметиці немає. І сенсу в її купівлі, відповідно, також.
Ті самі синє світло і ультрафіолет — частина фототерапії, якою лікують захворювання шкіри або коригують її особливості. За таких процедур світло використовують у добре розрахованих дозах. Ультрафіолетове опромінення у різних випадках застосовують при станах на зразок екземи та псоріазу; згідно з дослідженнями, воно також допомагає зменшити вираженість вітіліго. Тим часом ризики при лікуванні ультрафіолетовим випромінюванням такі самі, як і при опроміненні ультрафіолетом взагалі: передчасне старіння шкіри, почервоніння, необхідність захистити очі при лікуванні тощо. Фототерапію такого роду застосовують і при акне – видиме синє світло демонструє антимікробні властивості. Серед механізмів впливу припускають, що синє світло діє на порфірини (речовини, здатні поглинати енергію світла) у мікробах. Під опроміненням порфірини активуються, впливають на виділення кисню, а той ушкоджує та руйнує мікроби.
У певному сенсі синє світло, можливо, навіть ефективніше за антибіотики — а саме в тому, що мікробам складніше розвинути до нього резистентність. Тим часом, дванадцятитижневе дослідження 2018 показало відмінні результати. Ефективність лікування акне та вугрів у легкій та середній стадії синім світлом склала від 58,3 % при легкій стадії. При цьому результат зберігався ще довго, а побічних ефектів було небагато. Так що те саме синє світло, від якого нам сьогодні рекомендують захищатися, приносить одну користь, якщо застосовувати його правильно.