Новий день – нова дієта!
Бажаєте випробувати свою силу волі та витривалість? Тоді настав час спробувати дієту Пегано! Ця дієта є міксом двох філософій харчування: вегетаріанства та палео-дієти. Давайте розберемося, чи підходить Пегано і які результати ви отримаєте за підсумком.
Вперше ми почули про новий напрямок у дієтології у 2015 році. Її придумав Марк Хайман, медичний директор Клівлендського клінічного центру функціональної медицини і один з найбільш продаваних автором New York Times.
Читайте також: ЕЛІМІНАЦІЙНА ДІЄТА: ЩО ЦЕ І З ЩО ЙОГО ЇДЯТЬ
Він так описав основну ідею дієти Пегано в інтерв’ю виданню CBS.
Вона дуже проста. Їжте їжу, яка має у своєму складі обмежену кількість цукру та крохмалю. Їжте більше рослинної їжі. Якщо ви плануєте вживати їжу тваринного походження, тоді простежте, щоб вона була екологічно чистою і без обробки. На вашому столі повинні бути продукти, багаті корисними жирами, наприклад, горіхи та насіння, оливкова олія та авокадо.
До речі, у цій дієті є один день читингу, коли ви можете їсти все, що душа забажає, а ще вам дозволено два десерти та дві порції алкоголю на тиждень.
Любителям вуглеводів доведеться несолодко – при дієті Пегано варто уникати продуктів з глютеном, тому будьте готові шукати в супермаркетах товари з позначенням «gluten-free». Також вам варто забути про молочні продукти. На щастя, зараз багато альтернатив для прихильників рослинної їжі, наприклад мигдальне молоко або сир з горіхів кешью.
Читайте також: FODMAP-ДІЄТА: ЩО ЦЕ І З ЩО ЙОГО ЇДЯТЬ
Головна мета дієти Пегано – допомогти вам позбутися акне, псоріазу та інших проблем зі шкірою. А ось зниження ваги – це приємний бонус. Якщо ви хочете мати чисту шкіру, налагодити роботу ШКТ і позбутися зайвих кілограмів – спробуйте Пегано. Але ми вас попереджаємо не експериментувати над собою без дозволу лікаря. Будь-які кардинальні зміни в раціоні можуть поліпшити здоров’я, так і погіршити. Будьте розумними і не грайте зі своїм здоров’ям.
Пегано – це коротка версія палео-дієти, де основний упор робиться на їжу рослинного походження (70% раціону має складатися з овочів і фруктів, а 30% – з м’яса і круп).