Якщо від косметолога залежать наші зовнішні характеристики та здоров’я шкіри, психолог працює з внутрішніми проблемами. Але вибрати і першого, і другого – завдання із зірочкою.
На відміну від епохи Радянського Союзу, у наш час вирішувати ментальні проблеми, на щастя, стало нормою. Напевно, у вас є кілька знайомих, які щочетверга або вівторка ходять на сеанс до психолога і не соромляться про це говорити. Хтось вирішує душевні метання та опрацьовує дитячі травми, хтось намагається впоратися з комплексами, а хтось приходить без конкретного запиту і врешті-решт знаходить власне «Я».
Ми вирішили запитати в експерта, коли варто звертатися до психолога, які симптоми про це говорять, а найголовніше — як вибрати справжнього професіонала своєї справи, а не натрапити на шарлатана. На запитання відповідала психолог Олександра Зінькова.
Читайте також: Як впоратися із сезонною депресією: ефективні способи
Якщо ви вирішили, що вам потрібна допомога фахівця у вирішенні ментальних проблем, насамперед варто розібратися на відміну психолога від психіатра та психотерапевта.
психіатр – Це лікарська спеціалізація. Вважається, що психолог працює зі здоровими людьми, але це зовсім так. психолог, швидше, працює зі «здоровою частиною» особистості, але це може бути і в клінічній, і в корекційній сфері.
Психолог немає права призначати медикаментозне лікування.
психотерапевт — це фахівець, який умовно перебуває десь посередині між психіатром та психологом і працює з людськими глибинними процесами. Цю кваліфікацію як додаткову може отримати психолог, і психіатр. У цьому перший немає права призначати медикаментозне лікування, а застосовує лише вербальні методи психотерапії.
До кого зі спеціалістів звертатися, залежить від вашого стану та запитів. Якщо вас турбують стосунки в сім’ї або на роботі, питання самовизначення і таке інше психологу.
Болючі стани на кшталт розладів харчової поведінки, депресії, нав’язливі стани та ідеї вимагають звернення до психіатра. У будь-якому випадку, якщо ви прийдете «не за адресою», то вас перенаправлять до відповідного фахівця. Часто на вирішення певних завдань потрібно подвійне супровід: психотерапевт здійснює вербальну психотерапію, а психіатр веде пацієнта медикаментозно.
Читайте також: Як розпізнати депресію: Основні симптоми та 5 способів їх лікування
Психолог Олександра Зінькова каже: “Якщо ви самі не справляєтеся, то варто звернутися за допомогою”. При цьому слід пам’ятати про такі симптоми:
Якщо ці пункти описують ваш нинішній стан, не бійтеся просити про допомогу та йдіть до психолога.
Ще одне питання, яке непокоїть багатьох: чи можна йти до психолога, якщо в тебе немає конкретних проблем? Олександра Зінькова відповідає, що, звісно, можна. Без конкретного запиту зазвичай звертаються до психотерапевта. Якщо у вас є бажання, час та гроші – це лише покращить якість життя.
Читайте також: Симптоми, які кажуть, що варто звернутися до психотерапевта
Олександра Зінькова радить шукати собі психолога двома надійними способами: через рекомендації знайомих чи за допомогою Інтернету.
В Інтернеті є як бази психологів по містах (де вказані освіта, приблизні ціни, види послуг, професійна спільнота, в якій є фахівець), так і особисті блоги. Також можна звернутися до адміністрації психотерапевтичної асоціації чи спілки та дізнатися у них про список фахівців, які практикують у вашому місті.
Вибір психолога через інтернет має низку переваг:
Коли ви скористалися порадою своїх знайомих на вибір психолога або знайшли базу психологів свого міста, настає найбільш хвилюючий момент: особиста зустріч і перша розмова. Не варто одразу йти на сеанс, краще запишіться на пробну консультацію. Після неї ви зможете зрозуміти, чи підходить вам обраний психолог чи ні.
Читайте також: Як впоратися зі стресом на роботі: 5 порад
Прийом повинен проходити у спеціально створених для цього умовах, де клієнт почувається у безпеці та де буде гарантована приватність. Якщо це очний прийом, то в окремому закритому кабінеті: не у відкритому офісному просторі, не в громадському місці та не вдома у психолога! Виняток для останнього – це випадок, коли у терапевта обладнано робочий кабінет у будинку, який не повідомляється з житловими приміщеннями.
Якщо це Skype-консультація, фахівець також повинен перебувати в ізольованому приміщенні: не в кафе, не на вулиці, не в одній кімнаті зі своїми родичами.
Може здатися, що найскладніше вже позаду і після вибору психолога на вас чекають захоплюючі бесіди, але насправді все найцікавіше тільки починається. Оскільки на ринку консультаційних послуг дуже багато тих, хто називає себе психологом, але таким не є ні за освітою, ні за родом діяльності, є ризик нарватися на шарлатана.
Особисто у мене не викликають довіри “психологи” з приставками астро-, езотеричний, кармічний. Звичайно, кожному своє, але якщо ви шукаєте саме психологічну професійну допомогу, я рекомендую віддавати перевагу профільним фахівцям,
— каже Олександра Зінькова.
У ході зустрічей із психологом можуть виникнути сумніви щодо ефективності цієї роботи. Справді, іноді опір так і працює: несвідоме «не хоче» стосуватися хворобливих тем і ми починаємо уникати призначених зустрічей з психологом, забувати, спізнюватися чи сумніватися у його компетентності.
Але іноді сумніви можуть і не безпідставні. Частину ризиків ви звели до мінімуму, коли знайшли кваліфікованого спеціаліста з адекватною освітою, підготовкою та репутацією.
Що далі? Ви можете розпізнати зловживання повноваженнями, якщо фахівець спілкується з вами директивно (каже як вам треба чинити), утримує у процесі проти ваших побажань, при домовленості про точкову роботу на запит починає розкопувати щось дуже глибинне. Ці маркери можуть змусити замислитись і стати приводом поставити психологу прямі питання. У терапевтичному процесі це дуже корисно.
Читайте також: 6 головних відкриттів сучасних психологів
Кабінет психолога – це безпечний простір, де ви можете вільно говорити про свої почуття, виражати емоції і висловлювати невдоволення, якщо є.
Джерело фото: unsplash.com