Колумніст Marie Claire Софія Рожко, дипломований нутріціолог ірландського Institute of Health Sciences та засновниця школи правильного та усвідомленого харчування theBODY school, розвінчує міф про те, що продуктовий кошик ЗОЖника коштує дорожче.
Іноді переконання в тому, що здорове харчування – це дорого, може бути правдою. Але швидше в цьому винні різні харчові звички членів сім’ї: наприклад, дівчина намагається харчуватися правильно, а хлопець ще не готовий до цього і споживає звичну йому їжу.
У такому разі бюджет на продукти може збільшуватися, тому що ви купуєте і звичні продукти, і продукти, на яких заснований правильний та збалансований раціон харчування.
Але все ж таки, якщо у пари чи сім’ї переважає звичка правильно харчуватися – грошей на продукти вони витрачають набагато менше.
Як приклад розповім ситуацію, з якою зіткнулася особисто. Я йшла на день народження, і мене попросили купити 1 кг шоколадних цукерок. Вони коштували мені 250 грн. На ці гроші я змогла купити 4 кг сезонних фруктів. Різниця – колосальна, а задоволення те саме.
Фундаментом здорового харчування є овочі. Це база для всіх прийомів їжі. Для того, щоб правильно підібрати овочі, потрібно враховувати сезонність. Найчастіше сезонні овочі набагато дешевші.
Щоб вам подобалося їх їсти – потрібно підбирати до них смачні та корисні соуси (зроблені власноруч, звичайно ж). Але за рахунок соусів і різних поєднань, а також способів обробки можна приготувати той самий овоч по-різному і насолодитися його смаком.
Читайте також: КАЖЕ НУТРИЦІОЛОГ: ПЛЮСИ І МІНУСИ ВЕГЕТАРІАНСТВА
Друга важлива складова – це крупи. Чомусь усі думають, що на правильному харчуванні потрібно їсти лише кіноа, булгур чи амарант. Насправді наші локальні крупи, такі як гречка, овес, пшоняна і ячна каша ні в чому їм не поступаються. Коштують вони досить дешево та живлять організм усіма важливими нутрієнтами.
Потихеньку ми підійшли до улюбленого продукту – хліба. Цільнозерновий хліб без додавання дріжджів справді коштує дорожче, ніж звичайний батон. І так, гречаний багет – це той самий багет і користі в ньому мало.
Але у цій ситуації є просто фантастичний вихід. Купуєте крупу зеленої гречки або нешліфовану муку, кефір і робіть хліб удома. Це дуже легко! І у вас він, напевно, вийде смачніше, ніж будь-який покупний.
Читайте також: ЩО ТАКЕ ФІТНЕС-ХЛІБ І ЯК ЙОГО СПЕЧ
Тепер поговоримо про м’ясо та рибу. Необов’язково купувати найдорожчу червону рибу для того, щоб отримати потрібні нам жирні кислоти омега-3. Відмінно підійдуть локальні та доступні продукти – слабосолона сьомга або скумбрія.
Також можна брати всі види м’яса та птиці – вони коштують недорого. Не забувайте також про яйця та кисломолочну продукцію, яка також доступна в будь-якому магазині.
Звичайно, якщо купувати тільки авокадо, брюссельську капусту, чіа, кіноа, дорогий хліб та ще дорожче оливкову олію – буде неекономно.
Але якщо хоча б трохи розібратися, які наші локальні, доступні продукти є корисними – вам не важко витрачати мало грошей і харчуватися правильно.
До речі, нашій країні в цьому пощастило набагато більше, ніж іншим європейським країнам: Україна вважається однією з найсильніших аграрних держав у світі.
Порада: спробуйте зробити хоч якийсь food match із рештою членів сім’ї. Деякі страви можуть повторюватися і бути для вас загальними, незалежно від того, дотримується людина основи правильного харчування чи ні. Таким чином, не доведеться множити на два ваш бюджет на продукти.