Закрити
UA
Краса

Важливе питання: скільки води насправді треба пити на день?

Поділись:

Пити чи не пити вісім склянок води на день? Над цим майже шекспірівським питанням розмірковувала Ольга Кіктенко.

Mint julep in glass

Мой друг Тьєррі запиває келих вина водою. У французів так заведено, і це чудова звичка, яку варто запозичити, якщо хочете прокидатися без похмілля. «Ти, знаєш, я випиваю в день літр води замість двох, – скаржиться він. – Як привчити себе більше пити, розуму не прикладу! Я раджу другові розслабитись і пити рівно стільки, скільки хочеться. І зараз поясню чому.

Читайте також: ТІЛЬКИ СПОКІЙ: 6 ГОЛОВНИХ ВІДКРИТТІВ СУЧАСНИХ ПСИХОЛОГІВ

Нещодавно я натрапила на цікаве дослідження австралійських учених, результати якого було опубліковано в авторитетному медичному виданні British Journal of Sports Medicine. Фахівці провели експеримент, щоб з’ясувати, яким чином зневоднення впливає на стан організму та результативність спортсменів. Вони зібрали групу велосипедистів і змусили їх крутити педалі до сьомого поту, щоб втратили 3% рідини від загального обсягу тіла. Потім показники «пересохлих» піддослідних заміряли та порівняли з даними атлетів, які пили у процесі тренування.

Неймовірно, але результати виявилися однаковими! Це дослідження стало частиною програми «Пий, коли відчуваєш спрагу». Її місія – переконати професійних спортсменів не переборщувати із вживанням води. А хіба від неї може бути шкода, спитайте ви. Виявляється, так.

Люди, які активно займаються спортом, еволюціонують у фізичному плані: їхній організм переносить втрати вологи відносно добре. У той час, як передозування водою небезпечне. Якщо за короткий період випити кілька літрів рідини, нирки не встигнуть її вивести. Кров стане розрідженою, і в ній зменшиться концентрація мікроелементів.

posts-to-db-Фото 2

З надходженням в організм занадто великої кількості води рівень солі та соди в крові та клітинах стрімко падає, – розповідає Роберт Форрест, консультант з клінічної хімії та судової токсикології Royal Hallamshire Hospital. – Цей спад може спровокувати гіпонатріємію чи навіть набряк головного мозку.

Як приклад професор Форрест наводить досвід із шкільного уроку біології: «Капаємо солоною водою на цибульний зріз, дивимося в мікроскоп і бачимо, що клітини овоча стискаються. Наливаємо багато води без солі – вони набухають». Те саме відбувається з мозком. Він збільшується обсягом, відповідно підвищується тиск, та був порушуються основні функції організму, такі як дихання. Актор Ентоні Ендрюс опинився у лікарні через водну інтоксикацію у 2003 році. Він виступав у ролі Генрі Хіггінса в рімейку мюзиклу «Моя прекрасна леді» та споживав до 8 літрів води на день. Навіщо? Історія замовчує.

У результаті актор знепритомнів і три дні провів у реанімації. Щороку від гіпергідрації справді гинуть люди. Більшість із них, звичайно, через дурість. Наприклад, через участь у конкурсі «Хто кого переп’є?» з головним призом ігровою приставкою. Це ще раз підтверджує факт: будь-які ліки – це отрута, і все залежить від дози.

Читайте також: ЯК СТАТИ ЗДОРОВЕ, ЩО ПОБУЛИСЯ ВІД ТРОХ ШКІДЛИВИХ ЗВИЧОК

Тож повернемося до наших велосипедистів. Стало ясно, що бути «пересохлим» не так уже й страшно. Але як бути зі звичайними людьми, які не беруть участь у Тур де Франс під палючим сонцем? Про правило «8 склянок води на день» до всіх безалкогольних напоїв трубять з усіх боків. Нас засипають інформацією про цілющу силу «аква віта»: від детоксу до поліпшення якості волосся. В останній публікації, яку я зустріла в європейській пресі, американські та французькі лікарі говорять уже про три літри.

І про те, що у людей з високим виділенням сечі знижується ймовірність нирковокам’яної хвороби та статевих інфекцій (особливо у жінок). При цьому вони демонструють результати парадоксального дослідження: надмірне споживання водопровідної води збільшує ризик раку сечового міхура. Чому водопровідною стає зрозуміло лише в кінці статті, де дрібним шрифтом позначений спонсор – відомий виробник мінеральних вод. Маркетинг? Чиста вода.

термінові позики на картку зі схваленням

posts-to-db-Фото 3

Instagram/@drinkverday

Згідно з дослідженням американських фізіологів, опублікованому в журналі AMERICAN JOURNAL OF REGULATORY, INTEGRATIVE AND COMPARATIVE PHYSIOLOGY у 2002 році, немає жодних науково підтверджених доказів, що, додаючи 8 склянок води на день до свого питного раціону, ви

Пропаганда справно працює. Щоб не дати собі засохнути, деякі мої колеги навіть встановили на телефон програму Water Balance. Після випитої кави «розумна» програма завжди радила подвоїти кількість води, що споживається. А це суперечить результатам дослідів невтомних британських учених, які аналізували сечу студентів, які постійно п’ють пиво та каву, і дійшли висновку, що ці напої не сприяють дегідрації організму. До речі, як би мої колеги не намагалися і скільки б не вливали в себе заповітних мілілітрів, додаток залишався незадоволеним і сигналізував про постійну нестачу рідини.

Наприклад, я звикла пити вранці натще воду з лимоном. Цей нехитрий ритуал допомагає мені прокидатися і діє холодним душем зсередини. Скільки склянок я випиваю потім протягом дня, я не вважаю. Насправді якщо ви живете в країні з помірно-континентальним кліматом і не займаєтеся спортом професійно, то вам не потрібно стільки додаткової рідини! Ваше тіло саме розбереться: випили занадто багато – зайвий раз збігаєте в туалет, мало – відчуватимете спрагу і наллєте собі склянку води. Наш організм контролює цей процес, як дихання та отримання кисню. Пити більше необхідного – те, що дихати про запас. Безглуздо.