Закрити
UA
Мода

Як не посваритися з близькими під час карантину

Поділись:

Сьогодні по соцмережах гуляє жарт “Тепер, перш ніж вийти за нього заміж, подумай – можливо, тобі з ним доведеться сидіти на карантині”. Але, як відомо, у кожному жарті лише частка жарту – решта правда. 

posts-to-db-Фото 1

Ми поговорили з психологом Світланою Морочковською про те, як вижити у масштабах чотирьох стін з близькими людьми.

posts-to-db-Фото 2

Ситуація, коли вся сім’я несподівано опинилася вдома під час карантину, з погляду психології людини, є досить стресовою. Особливо складно доводиться сім’ям, у яких стосунки і так були натягнутими. На те, як сім’я впорається зі своїм тимчасовим ув’язненням, впливає багато факторів. Живе пара окремо або з родичами, чи є діти, їх вік, площа житла, зайнятість та характер кожного з подружжя, їх захоплення та стосунки на момент карантину.

Як відплив оголює морське дно, і ситуація вимушеної ізоляції виявить всі ті розбіжності, які довго замовчувалися. Зате з’явиться гарна нагода переглянути ваше життя. Вивести конфлікти з тіні та розібратися з ними. Це шанс переписати весь сімейний уклад наново. Переналаштувати те, що погано працює, адже тепер на це є час і ви точно ближче одне до одного. Вже не вдасться сховатися за фасад «як справи – все гаразд». Доведеться зустрічатися, розмовляти та домовлятися. Це допоможе не тільки не посваритися, а навіть покращити свої стосунки з близькими. Для кожної сім’ї це стане новим цінним досвідом.

Читайте також: ЩО ПОДИВИТИСЯ: ВСІ ПІДБІРКИ MARIE CLAIRE ПРО КІНО І СЕРІАЛИ

posts-to-db-Фото 3

Після першого шоку, коли раптом усі будинки, агресії та здивування від обмеження свободи пересування неминуче виникнуть важливі питання. Як організувати побут, навчання дітей та свою роботу віддалено? Як зробити так, щоб усім було комфортно та достатньо особистого простору? У ситуації, коли щільність населення вашої планети Сім’я несподівано збільшилася, вже ніхто не йде на роботу або в школу, рівень роздратування та агресії неминуче зросте. Ми так психологічно влаштовані. Реагуємо злістю скорочення особистого простору.

Будьте готові до розбіжностей і не лякайтеся їх. Сварка – це завжди можливість з’ясувати причину проблеми та домовитися. Конфлікт – це лакмусовий папірець напруги, який потрібно вирішити. Але це в рази краще, ніж уникнення та уникнення діалогу. Пари, які не сваряться – це часто пари, які мають заборону на агресію. Не лаялися, мовчали, утримували гнів і раптом розлучилися. Не бійтеся сварок. Головне, нехай це буде екологічно, без образ і, звичайно, насильства. Повага один до одного – головне правило.

posts-to-db-Фото 4

Сім’я – це система. Вона починає рухатися від різних подій та змін.

Народження дітей, переїзди, зміна роботи чи фінансового стану – це стрес-фактори для системи. Сімейна криза – це коли система сім’ї не перебуває у рівновазі і комусь із її учасників погано. Структура сім’ї повинна бути достатньо стабільною, щоб забезпечувати постійність, і гнучкою, щоб пристосуватися до обставин, що змінилися. Часто вважається, що нормальна сім’я – це завжди гармонія та щастя. Але це лише міф. Нормальна сім’я – це відсутність проблем, а здатність чоловіка й дружини пристосуватися друг до друга і нових життєвих умов. Важливо, чи вміють вони домовлятися та поважати особисті межі.

Читайте також: 10 КРАЩИХ ОНЛАЙН-ПЛАТФОРМ ДЛЯ ДОМАШНІХ ТРЕНУВАНЬ

posts-to-db-Фото 5

У сім’ї, де є діти, є ієрархія. Є система дорослих та дитяча система. Діти повинні розуміти, хто головний, знати правила і виконувати свої обов’язки по дому. Наявність чіткої сімейної ієрархії допомагає дітям легко переносити невизначеність криз. Для дітей чіткі правила створюють відчуття стабільності та безпеки. У ситуації пандемії сімейні правила допоможуть дітям легше впоратися зі страхом, адже вони також налякані. У сім’ї без чіткої ієрархії буде багато плутанини, подвійних послань та конфліктів. Можливо, настав час приділити цьому питанню особливу увагу. Обговоріть питання сімейної ієрархії, правил та обов’язків.

posts-to-db-Фото 6

На що важливо звернути увагу на те, що ваша сім’я легше впоралася з труднощами карантину?

  1. Неминуче та гостро виникне питання нестачі особистого простору. І тут я раджу придивитися і помітити звички ваших близьких, що склалися. Хтось любить рано встати і попити кави на самоті, а комусь важливо побути довше в душі, щоб остаточно прокинутися. Адже це не складно, дати рідним можливість зберегти такі ритуали і не вторгатися в цей час. До організації особистої самотності доведеться підійти творчо. Можна ходити в магазин або вигулювати по черзі. Можна освоїти балкон або приймати ванни, щоб відпочити один від одного. Переставити меблі, щоб зонувати кімнату та відокремити кожному свій куточок. Люди, що працюють в офісах типу open space, часто скаржаться на дискомфорт, і навіть невелика перегородка часто допомагає впоратися з цією напругою.
  2. Важливо легалізувати ситуацію. Поговорити та обговорити з сім’єю, як би вам хотілося прожити цей період. Поділитися своїми страхами та переживаннями. Я рекомендую створити сімейний розклад. Визначити загальні заходи, наприклад, перегляди фільмів, та особисті, коли важливо, щоби ніхто не заважав. Розпорядок та домовленості – це елементи стабільності. Вони створюють опору та стійкість сімейної системи, допомагають знизити рівень тривоги у дорослих та дітей.
  3. Щоб легше пережити карантин, слід постаратися знайти нові сенси. Для себе особисто та для всієї родини. У нашому усталеному житті люди завжди спираються на смисли. Наприклад, ми ходимо працювати. Теж за різними смислами. Хтось ходить, щоб спілкуватися з людьми, і у цьому його цінність. Хтось досягати кар’єрного зростання, а хтось просто заробляти собі на життя. У ситуації різких змін та зовнішньої невизначеності доведеться шукати нові сенси, доки старі не працюють. Існують зовнішні обставини, над якими ми не владні, а є наш внутрішній світ, який підкоряється лише нам. І в нашому просторі духовного світу наявність смислів є важливою частиною існування. Для пошуку нового сенсу пропоную вам вправу.

Читайте також: ЧОМУ НЕ ПОТРІБНО СКУПАТИ ВСІ ПРОДУКТИ: ЯК ПЛАНУВАТИ МЕНЮ НА КАРАНТИНІ

posts-to-db-Фото 7

У всіх нас є лінія життя, яке продовжиться, незважаючи ні на що. Карантин закінчиться, вірус переможуть. Уявіть себе у 2025 році. Подивіться на себе з майбутнього. Як би ви хотіли провести цей місяць 2020 року? Що нове дізнатися, чого навчитися?

Ми звикли жити у ритмі «нічого не встигаю». Можливо, зараз саме той момент, як уже вдасться встигнути. Зробити те, що так довго відкладали. Поки діти вдома, можна зробити з ними те, що зазвичай не вистачало часу і сил. В мене, наприклад, є величезний корабель – конструктор, тисячі деталей. Я тільки зараз зважилася його зібрати з дітьми, на їхню величезну радість. У сімейних стосунках також можна знайти нові сенси. Пройти ці труднощі, і зрозуміти, як вам здорово пощастило з партнером. Відкрити його заново собі. Порадіти, що можна отримувати та давати тепло, любов, турботу та підтримку.