Міністерство охорони здоров’я України опублікувало поради, як впоратися з панічними атаками самому і як заспокоїти дитину, яка раптово відчуває сильний страх.
Постійні стреси та відчуття тривоги можуть спричинити панічні атаки, коли людина раптово відчуває приреченість та сильний страх. В таких випадках важливо вміти впоратися з панічною атакою.
Панічна атака – це раптове відчуття сильного страху без реальної небезпеки чи видимої причини. Зазвичай, напади трапляються, коли людину щось сильно непокоїть. Або коли людина мала якийсь стресовий досвід. Також панічні атаки можуть бути наслідками перенесених хвороб.
Проявами панічної атаки є прискорене серцебиття, задуха, прискорене або ускладнене дихання, оніміння або тремтіння рук і ніг, нудота та дискомфорт у шлунку, запаморочення. Людині в цей час світло може здаватися яскравішим та інтенсивнішим. З’являються сльози, людина не може перестати плакати. Відчуває, ніби “застигла” та не може рухатися.
Панічна атака може тривати до 30 хвилин. Вона не загрожує життю, не є небезпечною і не завдає фізичної шкоди. Проте без професійної допомоги напади можуть посилитися. Якщо епізоди панічних атак повторюються, треба обов’язково звернутися по допомогу.
Під час панічної атаки дуже важливо спробувати концентруватися на поточному моменті й ситуації всіма видами почуттів, тобто “заземлитися”. Однією з найпопулярніших технік опанування панічних атак є техніка “5–4–3–2–1”. Щоб знизити напругу, назвіть:
Дитині, яка переживає панічну атаку, спочатку треба пояснити, що ці відчуття неприємні, але вони не несуть загрози життю і з ними можна впоратися. Дитині треба допомогти відновити контроль – “заземлитися”. Для цього підійдуть дихальні та інші вправи.
Дихання животом заспокоює та допомагає кисню швидше наситити кров. Ця техніка складається з трьох кроків:
Автор: Яна Панюшкіна
Фото: Pawel Czerwinski / Unsplash
Читайте також: ЕКСТРЕНА ДОПОМОГА: ЯК ПІДТРИМАТИ ЛЮДИНУ, ЯКА В ДЕПРЕСИВНОМУ СТАНІ