Закрити
UA
Життя

Як говорити з дітьми про пандемію?

Поділись:

З приводу виходу книги «Робі та Злюка в Короні» ми поговорили з її авторкою Галиною Буділовою про те, чому важливо обговорювати з дітьми тему пандемії та коронавірусу і як її книга може полегшити життя батькам в умовах карантину.

По всьому світу знімають мультики та пишуть книги для дітей про коронавірус, адже вже давно зрозуміло, що карантин вдарив не тільки по дорослих. Діти страждають не менше, а можливо, і більше, в першу чергу психологічно. Вони відчувають тривогу, часто навіть не розуміючи, чому. Дуже важливо давати дітям інформацію, але доступною для них мовою і в позитивному ключі. На допомогу тут приходять дитячі книжки.

Всього у світі створено 5 книг про коронавірус для дітей і одна з них – книга української письменниці Галини Буділової «Робі та Злюка в Короні». На відміну від інших країн, книгу письменниця створила сама, без допомоги фондів і міністерств.

Галина Буділова – це дитяча письменниця, авторка 10 книжок, в тому числі «Книги року» серед найменших читачів 2019 «Дуже ДУЖЕ зла книжка» (видавництво «Мандрівець»), а також блогерка і журналістка.

– З якого віку треба говорити з дітьми про пандемію?

– З того моменту, коли дитина починає ставити питання: це приблизно з 2-3 років. Спочатку варто уточнити у дитини, що вона вже знає про ситуацію. Часто батьки думають, що якщо діти не ставлять питань, то вони й так все розуміють. Це не так, і наше завдання, як батьків – зняти тривожність, заспокоїти та пояснити, виходячи з того, що їм вже відомо. Варто провести терапевтичну роботу за допомогою книг, розмальовок, рольових ігор та навіть різних дослідів і експериментів (наприклад, можна за допомогою рідкого мила і меленого чорного перцю показати, як мило відлякує мікроби).

Читайте також: ВСЕ, ЩО ВАМ ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО МИТТЯ РУК ДЛЯ ЗАХИСТУ ВІД КОРОНАВІРУСУ

– Що відрізняє вашу книгу від подібних книг, випущених в інших країнах?

– По-перше, це не просто терапевтична казка, а книжка-розмальовка. По-друге, вона зроблена своїми силами. До речі, книжка «My Hero is You, Storybook for Children on COVID-19» була створена за підтримки 50 організацій, включаючи ВООЗ, ЮНІСЕФ, Червоний Хрест і Управління ООН у справах біженців. А ми зробили все самі за рекордні 2 тижні.

Ми просто відчули, як українським мамам і дітям необхідна ця книга і зробили її.

– Які завдання ви ставили для себе під час написання книги?

– Мамам дуже важко в умовах карантину. Це справжнє випробування на міцність і велике навантаження. Мами нервують і не завжди можуть адекватно донести до дітей необхідну інформацію. Мені хотілося полегшити мамам життя, тому ми зробили книжку-розмальовку. Це не тільки свого роду арт-терапія, але і можливість зайняти дитину і дати мамі вільний час, якого вони зараз так потребують.

Читайте також: ВСЕ, ЩО ВАМ ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ЖИТТЯ КОРОНАВІРУСУ НА ПОВЕРХНЯХ

– Що було найскладнішим?

– Найскладнішим було зважитися і сказати собі: так, ми це робимо самі і швидко. Спочатку ми намагалися знайти фінансування, адже книга дуже важлива і необхідна. На жаль, знайти його нам не вдалося, але чекати більше не було можливості, адже діти ставлять питання кожен день і надати психологічну допомогу потрібно вже зараз. Не було часу чекати, поки організації та культурні фонди нарешті звернуть увагу на цей проєкт. Тому ми зробили її своїми силами, невеликою, але ефективною командою, якою я дуже пишаюся.

– Розкажіть про вашу команду!

– Книгу ілюструвала художниця і моя колега, молодий дитячий автор, Ольга Реньова, а версткою займалася Богдана Теличук. Вона ще студентка, навчається на першому курсі Інституту журналістики КНУ ім. Т.Шевченка і вивчає видавничу справу.

– Яка основна місія книги?

– Перш за все – зняти тривожність. Це книга, написана в позитивному ключі, її головний меседж – все буде добре. Крім того, в книзі пояснюються такі актуальні поняття, як: «вірус», «карантин», «гігієна», зрозумілі дорослим, але які напевно потребують уточнення, коли ми їх використовуємо з дітьми. Там також описані конкретні правила, які дуже просто виконувати кожен день. Коли у дитини є розуміння, що вона щось може контролювати, то знижується тривожність. Рішення зробити книгу розфарбуванням – не випадкове.

Через творчість ми допомагаємо дитині долати страхи, адже їх можна замалювати, клаптик паперу можна порвати та викинути у смітник, тощо.  

Читайте також: ЯК ЗБЕРЕГТИ ПСИХОЛОГІЧНИЙ СПОКІЙ ПІД ЧАС САМОІЗОЛЯЦІЇ

– Які рекомендації ви можете дати батькам?

– Нічого не приховувати та задовольняти природний інтерес дитини в спокійній обстановці. Не дивитися новини в присутності дитини. Та й мамі краще зайвий раз не дивитися і не читати тривожні новини, оскільки здоров’я і стан сім’ї безпосередньо залежить від психологічного стану мами. Крім того, в житті малюка повинен бути режим, а також приємні ритуали, тактильні практики: лоскотання, масажі, ігри – це допомагає розслабитися і мамі, і дитині. Нехай не дивлячись на всі складнощі карантинного періоду, у вас вдома звучить сміх. Мені дуже подобається історія одного американського журналіста Нормана Казінса, який впорався зі своїм аутоімунним захворюванням, переїхавши з гнітючої лікарні в готель і цілими днями переглядаючи комедійні передачі.

– Які ваші подальші творчі плани?

– Плануємо перевидання моєї музичної книжки – стікербука «Пригоди біпчіків: Леон не хоче йти до садочка». Це терапевтична казка і пісні, які допомагають малюкам адаптуватися до садка. Багато мам запитують, коли ж буде другий тираж, адже перший дуже швидко розійшовся, так що зараз я шукаю фінансування. Зараз це особливо важливо, тому що після тривалої вимушеної перерви дітям знову потрібно буде повертатися в садки, в режим, знову звикати. Така книга буде дуже актуальна для дітей.

Також у мене є серія книг про емоції: «Дуже ДУЖЕ страшна книжка», «Дуже ДУЖЕ зла книжка». До Книжкового арсеналу повинна була вийти «Дуже ДУЖЕ ревнива книжка», але його перенесли, так що книга ще чекає свого часу.

Ще в планах перевидати свою книгу колискових «На добраніч, Сонечко!», які можна слухати по qr – кодам і моя мрія, щоб таку книгу отримували всі матусі безкоштовно в пологових будинках!

– А як можна придбати «Робі та Злюка в короні» та інші ваші книжки?

– У книжкових магазинах та у мене в інстаграмі.