Досвід українок, які змінюють мистецтво, науку та суспільство, – у нашому матеріалі.
Століттями жінки виборювали свої права, зокрема, щоб мати такі ж можливості, як у чоловіків, займати керівні позиції та отримувати гідну оцінку своєї праці. І хоч зростати ще є куди, нині українки реалізують гігантські проєкти, роблять значні відкриття, створюють нові мистецькі артефакти та ведуть за собою інших. В межах ініціативи «Випадкові події», яка реалізується агенцією та ГО Port of Culture в межах програми «ЄС за гендерну рівність: разом проти гендерних стереотипів та гендерно зумовленого насильства» спільно з ООН Жінки в Україні та UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення, ця аксіома підтверджується знову. 10 інноваторок та 10 мисткинь об’єдналися, щоб разом розробити особливі експонати для виставки в Українському Домі. Учасниць, кожна з яких є спеціалісткою у своїй сфері, ми попросили поділитися порадами, лайфхаками, методами, які допомогли їм розвити свої лідерські навички й реалізувати не одну ідею.
Альона Кузнєцова — мультидисциплінарна художниця, яка працює з різними медіа, досліджуючи екофеміністичні та соціальні теми.
Альона Кузнєцова
«Використовуйте свою вразливість як силу. Говоріть про своє положення з позиції рівноправного гравця, а не жертви. Для участі в міжнародних резиденціях чітко формулюйте тематику своїх робіт та слідкуйте за можливостями через платформи, такі як Ofa, Artinfoland, Otm.network, Мистецька толока, Фейсбук-групи про артрезиденції, open-call. Подавайтеся на відкриті заявки — це ваш шанс бути почутими.
Мої must-read, які допоможуть рухатися тільки вгору у сфері мистецтва та прокачати свої лідерські навички: “Мистецтво бачити” Джона Бергера, праці Жана Бодрійяра, Ролана Барта, Бориса Гройса, а також книги про українське мистецтво, зокрема “Український художній авангард” та “65 українських шедеврів” Діани Клочко».
Олександра Клод — художниця та психологиня, яка через міждисциплінарні проєкти досліджує кордони, пам’ять, ідентичність та вплив колоніалізму на природу і суспільство.
Олександра Клод
«Мистецтво має унікальну властивість взаємодіяти з несвідомим, висвітлюючи те, що ми хочемо приховати або забути. Для жінок, які прагнуть лідерства, раджу зберігати дитячу допитливість, дбати про себе та розвивати емоційний інтелект.
Щоб підтримати емоційний баланс і знайти гармонію, хочу поділитися кількома корисними рекомендаціями. Для медитацій чудово підійдуть додатки Waking Up (українці можуть подати заявку на безоплатний доступ) та “База” — безплатний ресурс із цінними психоедукаційними матеріалами. Якщо прагнете зміцнити стосунки, спробуйте гру Players Get Ready. А для натхнення та саморозвитку раджу книги: “Емоційний інтелект” Деніела Гоулмана та “Приборкай своїх драконів. Як перетворити недоліки на переваги” Хосе Стівенса. Усі ці інструменти допоможуть знайти внутрішню рівновагу, покращити взаємини та посилити лідерські навички».
Тетяна Чучко — пермакультурна дизайнерка, яка розвиває стійкі екосистеми та інноваційне сільське господарство, популяризуючи екологічне вирощування та перероблення відходів.
Тетяна Чучко
«Використовуйте етичні принципи пермакультури як орієнтир при виборі проєктів. Вони базуються на трьох ідеях: догляд за Землею, людьми та розумний розподіл ресурсів. Я особисто застосовую їх як компас: якщо хоча б один принцип не підходить до проєкту, він не буде сталим і не сприятиме розвитку в напрямку сталості».
«Не бійтеся братися за нові проєкти, але готуйтеся до них ретельно, бо помилки виправляти іноді дуже важко і дорого», — додала Тетяна з усмішкою.
«Якщо у вас виникають труднощі з плануванням свого сільського господарства, раджу пройти цікавий Курс пермакультурного дизайну від спілки “Пермакультура в Україні”. Це допоможе зрозуміти принципи пермакультури — системи сталого землеробства та управління ресурсами, що є основою сталих рішень у господарстві».
Євгенія Григор’ян — мультидисциплінарна мисткиня, яка через природні матеріали та інтерактивні інсталяції досліджує теми ідентичності, пам’яті та взаємозв’язку між людиною і природою.
Євгенія Григор’ян
«Раджу частіше відпочивати на природі — це моє головне джерело натхнення. Такий відпочинок допомагає мені налаштувати емоційний зв’язок із навколишнім світом. Також раджу відвідувати психолога або іншого профільного спеціаліста, який допоможе розв’язувати внутрішні питання. І, звісно, завжди продовжуйте навчатися.
Порада при формуванні власного бренду: створіть умови, за яких аудиторія відчує себе частиною вашого твору. Інтерактивність працює, коли людина може поділитися емоціями або внести щось своє в проєкт. Не бійтеся експериментувати! Сміливі ідеї часто знаходять свого глядача».
Катерина Шаванова — біологиня та експертка у сфері радіаційної безпеки, яка розробляє інноваційні екологічні проєкти та досліджує протидію дезінформації в ядерній галузі.
Катерина Шаванова
«”Не сідайте біля стінки, займайте своє місце за столом” — це важливий принцип, який мотивує жінок брати активну участь у зустрічах і не залишатися непоміченими. Знайдіть своє коло підтримки: спілкування з однодумцями та наставниками, як у програмі STEM is FEM, яке дає сили та натхнення для змін.
Рекомендую прочитати книгу “Невидимі жінки” Керолайн Кріадо Перес, щоб зрозуміти, чому жінки часто залишаються непоміченими у багатьох сферах. Окрім того, рекомендую канал “Палає”, який порушує важливі суспільні питання».
Катерина Шиман — художниця, яка поєднує VR та AR з класичними техніками, досліджуючи реальність і роль людини в мистецтві майбутнього.
Катерина Шиман
«Для роботи з інноваційними технологіями рекомендую переглядати туторіали на YouTube або робити так — отримувати доступ до програм через офіційні сайти розробників. А для глибшого дослідження починаю з Google Scholar, де можна знайти наукові статті на потрібні теми».
Катерина Тимошенко — художниця, яка поєднує петриківський розпис з темами війни, створюючи роботи на гільзах та частинах техніки, підтримуючи армію через аукціони.
Катерина Тимошенко
«Використовуйте всі можливі інструменти для поширення своїх ідей. Для мене найефективнішими є соціальні мережі, такі як Instagram та Facebook. Виставки також дуже важливі, адже вони привертають увагу різної аудиторії — від митців до людей, які просто цікавляться культурними подіями. Крім того, співпраця з громадськими організаціями чи кафе, що організовують аукціони для підтримки армії, може стати потужним інструментом впливу».
Дар’я Зименко — мультидисциплінарна художниця, що поєднує колаж, фотографію та анімацію, досліджуючи сексуальне насильство під час конфліктів через мистецькі проєкти.
Дар’я Зименко
«Раджу прислуховуватися до своїх внутрішніх запитів: визнач, що насправді турбує, яка тема болить, і будь чесною з собою. Чесність допоможе знайти правильні інструменти та форму для вираження своїх переживань.
Мені допомагає колажування як спосіб осмислити запити, що турбують й знайти чесну візуальну відповідь. Можливо, і вам варто спробувати цей метод для самовираження».
Тетяна Зубченко — медіахудожниця, яка поєднує національні традиції з технологіями у відеоарті та аудіовізуальних перформансах, досліджуючи самоідентифікацію й культурну трансформацію.
Тетяна Зубченко
«Якщо ви хочете спробувати себе в анімації чи відеомонтажі, почніть із самостійного навчання. Я раджу переглядати уроки на YouTube — це чудовий старт для опанування базових навичок. Програми, такі як TouchDesigner, можуть стати вашими основними інструментами.
Розвиваючи лідерські навички, важливо підтримувати емоційний стан. Для мене опорою стала робота з психологом, читання літератури та перегляд фільмів про жіночу силу. Наприклад, фільм “Покинь, якщо кохаєш” допоміг мені глибше зрозуміти тему домашнього насильства та важливість любові до себе. Приділяйте час тому, що надихає й зміцнює вас».
Ольга Зота — CEO стартапу UkraineRobotics, фахівчиня у сфері STEM-освіти та робототехніки.
Ольга Зота
«Почніть із вивчення новітніх технологій та знайдіть те, що захоплює саме вас. Це перший крок. Далі спробуйте Arduino STEM — набори для програмування — вони чудово пояснюють основи й дають позитивний досвід, або Nanit robot. Розробляйте власні pet projects — це безпечний спосіб отримати практичний досвід і підготуватися до участі у великих проєктах.
Нетворкінг і менторство — ключ до зростання. Відвідуйте події, такі як Women in Tech, та шукайте наставників через менторські програми для підтримки та натхнення».
Досвід цих 10 жінок — це не лише їхній шлях до успіху, а й дороговказ для багатьох українок, які прагнуть змінити своє життя та розвинути лідерські навички. Разом вони та ще 10 учасниць ініціативи «Випадкові події» презентують свої спільні артоб’єкти, а з ними — важливі сенси, — під час виставки в Українському Домі.
З 20 лютого один з головних культурних центрів країни перетвориться на простір сили та жіноцтва: тут і інсталяція з роботів, і кімната гніву, де можна випустити емоції, і стародавній образ Cucuteni, натхненний трипільською культурою. Навіть теми ядерної безпеки знайшли своє мистецьке втілення. Головна особливість виставки — інтерактивність. Гості зможуть не лише дивитися, а й створювати, писати, бити та, звісно, слухати.
Цей матеріал створено в межах ініціативи «Випадкові події», що реалізується агенцією та ГО Port of Culture в межах програми «ЄС за гендерну рівність: разом проти гендерних стереотипів та гендерно зумовленого насильства» (фаза 2). Проєкт впроваджується спільно зі Структурою ООН Жінки в Україні та UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні, за фінансування Європейського Союзу.
Авторка: Діана Цимбал, менеджерка з комунікацій агенції та ГО Port of Culture
Фото: надані героїнями