Шевченківська премія 2024: список лауреатів
9 березня оголосили лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка. Цього року нагороду здобули 7 мистецьких робіт у 5-ти номінаціях.
9 березня, у день народження поета Тараса Шевченка, у Києві відбулася церемонія нагородження лауреатів Шевченківської премії. Національна премія України імені Тараса Шевченка була заснована у 1961 році. Ця державна нагорода вручається за вагомий внесок у розвиток культури й мистецтва. Нагороду присуджує Президент України на підставі рішення комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка. Цього року Шевченківську премію здобули 7 мистецьких робіт у 5-ти номінаціях. Це театральне мистецтво, музичне мистецтво, література, візуальне мистецтво, публіцистика і журналістика.
Театральне мистецтво
У номінації «Театральне мистецтво» перемогла вистава Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка «Конотопська відьма» режисера-постановника Івана Уривського. Прем’єра постановки відбулася 28 квітня 2023 року. За цей час її зіграли понад 30 разів. За два благодійні покази у Києві вистава зібрала понад 4 мільйони гривень.
Музичне мистецтво
У номінації «Музичне мистецтво» премію отримала співачка Джамала за альбом кримськотатарської музики Qirim. Цей альбом відновлює забуті композиції з різних регіонів Криму. Qirim увійшов у топ-20 найкращих альбомів Європи. Також у цій номінації нагородили композиторку Кармеллу Цепколенко за низку творів. Це кантати «Читаючи історію», «Звідки ти, чорна валко, пташина зграє?», дуель дует №14 та симфонія №5. Деякі були написані під час ворожих обстрілів. У своїх творах Кармелла Цепколенко передає внутрішню драму, яку переживає кожен українець під час війни.
Література
У номінації «Література» премію здобули дві поетичні збірки. Перша — «[dasein: оборона присутності]» авторства військовослужбовця ЗСУ Ярини Чорногуз. Друга — «Закладка» авторства воєнного кореспондента, старшого лейтенанта 59 окремої мотопіхотної бригади Дмитра Лазуткіна. Ярина Чорногуз писала книгу «на видиху після виконанних завдань». Вона розповідає про істини, які відкриває людині війна: про щоденні втрати, про любов, про живих і мертвих. Книга поезій Дмитра Лазуткіна складається з віршів, написаних до повномасштабного вторгнення. Автор визначає збірку як поетичний репортаж.
Візуальне мистецтво
У номінації «Візуальне мистецтво» премію отримав художник Андрій Єрмоленко із серією робіт «Український опір». Найвідоміші ілюстрації художника — «Ісус на барикадах», «Леопард», «Світло переможе темряву». З роботами Андрія Єрмоленка українці виходять на мітинги за кордоном.
Публіцистика, журналістика
У категорії «Публіцистика, журналістика» Шевченківську премію отримали Мстислав Чернов, Євген Малолєтка та Василина Степаненко за серію журналістських матеріалів про облогу Маріуполя А саме — репортажі, фото та відео репортажі, розслідування та фільм «20 днів у Маріуполі». Минулого року журналісти стали лауреатами Пулітцерівської премії. А стрічка «20 днів у Маріуполі» отримала премії BAFTA і «Оскар».
Автор: Яна Панюшкіна
Фото: Міністерство культури та інформаційної політики України
Читайте також: ОСКАР-2024: УКРАЇНСЬКА СТРІЧКА «20 ДНІВ У МАРІУПОЛІ», ЦЬОГОРІЧНИЙ РЕКОРДСМЕН «ОППЕНГЕЙМЕР» ТА ІНШІ ПЕРЕМОЖЦІ