Зробити крок у невідомість: як зважитися на вимушений переїзд
Як зібрати волю в кулак та наважитися на переїзд в місце, де безпечніше.
Багато хто вже вимушено змінив країну проживання, адже жити в умовах, які наразі є в Україні – надзвичайно важко. Якщо ви давно “сидите” на валізі, але ніяк не наважитесь на переїзд, редакція Marie Claire поспілкувалась з дипломованим психологом та дізналась, як, все ж таки, переконати себе переїхати в безпечніше місце.
Черняк Анастасія Валеріївна, психолог, психотерапевт, лікар вищої категорії
На жаль, мозок сучасної людини не надто вже й далеко еволюціонував від мозку того ж пітекантропа. В деяких обставинах ми все ще ті, хто на перше місце ставить самозбереження, а це, в свою чергу, викликає специфіку мислення, де обирається найменше лихо. Проте, щоб до цього дійти потрібен порівняльний аналіз наслідків.
Наприклад, «Ага, один мій соплемінник з‘їв червоний гриб і йому стало зле, а другий коричневий спробував і все ще живий». Ця логіка порівняння завжди з нами і, чесно кажучи, практично кожен раз ми стикаємося з вибором лише до трьох вірогідних варіантів вибору: негативний, позитивний та нейтральний.
Психологи та психотерапевти добре знають, як працюють когнітивні спотворення, особливо під час стресу. Коли ми налякані, то добре, щоб перед нами хоча б один варіант з’явився. Тож, спеціалісти з когнітивно-поведінкової терапії розробили спеціальну техніку прийняття рішення.
Для початку треба розписати перед собою всі можливі варіанти, потім поставити бали за шкалою від 0 до 100, щоб зробити ієрархію від найприйнятнішого рішення до найнеприйнятнішого. Буває, що пацієнт проставляє приблизно однакові бали, коли стикається з вибором без попереднього досвіду, наприклад, він ніколи не був за кордоном і не може уявити, чим відрізняється Чехія від Польщі, окрім як маючи уявлення з медіа простору та давно забутих уроків географії.
Читайте також: Як позбутися нічних кошмарів?
Але проблема однакових балів вирішується за рахунок наступного етапу вправи. На кожне рішення треба почергово розписати ймовірні миттєві перспективи та проблеми, з якими мандрівник зустрінеться одразу, прибувши до тієї чи іншої країни, потім вірогідні довгострокові перспективи та проблеми перебування на обраній території. Можна конкретизувати періодику і в миттєвих наслідках приїзду вбачати перші дні, а в довгострокових — наслідки через рік.
Наостанок, ми просимо людину перевірити після підрахунку всіх наслідків, не відштовхуватись лише від кількості порівняльного аналізу, але і враховувати якість піднятих проблем/перспектив. Може бути, респонденту до вподоби польська мова, бо можна розпізнати певну схожість з українською, але в Чехії перебуває його брат чи сестра і тут вже ваги, як мінімум, зрівняються, як максимум, переважать.
Це приведе до додаткової роботи з тим, яких зусиль потребуватиме кожен з варіантів. В кінці залишиться питання, чи залишились ті ж бали чи вони змінились. По суті, це такий маневр, як з монеткою: обираючи варіант на кожну з сторін, чи то орел, чи решка — ви вже знаєте, яку зі сторін не хочете побачити.
Напишіть свій власний ієрархічний список і ви точно зрозумієте, що варто переїзджати.