UA
  RU

  Як позбутися нічних кошмарів?

  ​​Жахливі сновидіння — один із наслідків тривалого стресу, коли уві сні ми продовжуємо проживати травматичні події. Однак, здоровий сон — основа нашої життєдіяльності, його треба намагатися відновити якнайшвидше. Кілька простих технік, щоб позбутися жахливих сновидінь. 

  жахливі сновидіння


  Техніка флешбек

  Застосовується американськими психотерапевтами, які працюють з ПТСР. 


  Вигадуєте жахливому сну позитивну кінцівку й провомляєте його вголос. Бажано також записати його на аркуші або в нотатках телефону. Перед сном прочитати вголос ще двічі. 

  Наприклад, бійцю, якого буквально по частинам зібрали після Іловайського котла, постійно снився жах, у якому він тікає від вибуху й з розбігу падає у величезну яму. На цьому моменті він завжди прокидався в холодному поту. Це мучило його протягом кількох років: періодично після хвилювань йому снився цей сон.

  Разом із психотерапевтом, він змінив кінцівку сну: стрибає не в яму, а в неглибокий басейн (боєць під два метри зросту, але плавати не вміє, хоча воду дуже любить), з теплою водою й гарними дівчатами. І перебуває там з насолодою. За кілька днів сон минув і більше не повертався. 


  Техніка безпека 

  По суті, це розширення техніки флешбеку. Треба закінчити сон таким чином, щоб у сні взагалі не було небезпеки. 

  Наприклад, дівчині сниться, що за нею женеться гвалтівник.  Вона прокидається й вигадує, що втекла й все закінчилось добре. Але тоді мозок запам’ятає, що цього разу втекла, а ось наступного — не факт. Дієвішою була б кінцівка, в якій дівчина тікала від гвалтівника, а потім придивилася й виявилося, що це її давній друг біг за нею: хотів обійняти та поспілкуватися, а вона не впізнала і злякалася.     Сюжети треба вигадувати свої власні, у які ви самі легко повірите і які будуть вам приємні.

  Кандидатка психологічних наук, психотерапевтка Наталія Портницька


  Photo by Hernan Sanchez on Unsplash

  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ​​БЕЗСОННЯ: ЯК ДОПОМОГТИ СОБІ ЗАСНУТИ

  Статьи по теме