Соціальний грумінг: колонка психолога

Редагувати переклад
Вчені дослідили, що один із дієвих способів боротьби зі стресом у тварин – грумінг. Турбота про інших не лише має релаксуючу дію, а й допомагає заспокоїтися та розслабитися самому. Психологиня Юлія Гайдай розповідає, як досвід зі світу тварин можуть використовувати люди і чому емпатія до інших рятує і нас самих.
Соціальний грумінг: колонка психолога-Фото 1

Фото: instagram/ukrainianwarcats

Видатний учений, нейробіолог Роберт Сапольскі, який став відомим через популяризацію вивчення біології поведінки тварин і людей, в одному з інтерв’ю сказав: «Люди переживають катастрофічні події завдяки усвідомленню, що вони не самі. Щодня відбувається щось жахливе, непідвладне нашому контролю. Так влаштований світ. Якими б зламаними ми не були після цього, ми однаково маємо значення».

Нам важливо мати значення. Мати значення для когось, мати когось, хто буде потребувати нас. Усвідомлення, що ми можемо зробити чиєсь життя кращим, – одна з найважливіших речей в роботі з посттравматичним стресом.

Вчені досліджували групи ссавців, які справляються зі стресовими подіями, наприклад, після полювання. І з’ясували, що у процесі адаптації групи після стресу дуже важливу роль відіграє грумінг.

Грумінг – це догляд за хутром, тілом, адресований іншій особі. Грумінг дозволяє не тільки позбутися шкірних паразитів, а й заспокоїтися. Крім гігієнічної функції, він виконує ще й важливу соціальну роль. Ця форма соціальної взаємодії може бути особливо корисною, коли індивіди зазнають стресу або турбулентності. Зокрема, конфліктів у групі, змін в середовищі чи інших негативних факторів.

Соціальний грумінг: колонка психолога-Фото 2

Фото: instagram/ukrainianwarcats

Грумінг сприяє фізичній розрядці. Процес грумінгу, наприклад, чесання, лизання або інші форми фізичного контакту, може сприяти вивільненню ендорфінів та інших «гормонів щастя», які допомагають зменшити стрес та підвищити загальний настрій. Також сприяє підтримці соціальних зв’язків: груповий грумінг зміцнює соціальні зв’язки між членами групи.

Коли індивіди оточені турботливою або підтримуючою поведінкою інших членів групи, це знижує рівень стресу та почуття ізоляції. А також груповий грумінг підтримує гармонію в групі та зменшує конфлікти, які можуть виникнути через територіальні чи інші ресурсні ситуації.  Він сприяє стабільності та спокою у групі.

Грумінг як спосіб зменшення стресу важливий для забезпечення психологічного та фізіологічного комфорту у ссавців, допомагає підтримувати соціальні зв’язки та сприяє загальному благополуччю в групі.

Соціальний грумінг: колонка психолога-Фото 3

Фото: instagram/ukrainianwarcats

Якщо перекласти все на наш досвід, то можна допустити важливість соціального грумінгу – як турботу один про одного і в нашому суспільстві. Можливо, найпростіше повірити, що відчувати радість нормально, – це зрозуміти, що так ви спонукаєте інших відчути те саме. Інакше ви не зможете нікого підтримати, підставити плече, якщо перебуваєте в гіршому стані, ніж людина, яка цього потребує. Принаймні так.

Щоб потурбуватися про іншого, спершу, треба потурбуватися про себе. Але наша здатність бути турботливими і емпатичними підтримує не тільки оточуючих, а й нас самих.

Читайте також: СУСПІЛЬСТВО І НАСЛІДКИ ВІЙНИ: КОЛОНКА ПСИХОЛОГА 

Статьи по теме