Закрити
UA
Мода

Емоційний шопінг: Як зрозуміти, що ви на гачку

Поділись:

Ця залежність, на яку страждає більшість дівчат.
posts-to-db-Фото 1

У гонитві за усвідомленим споживанням, ми намагаємося змінювати свої звички та стиль життя загалом. Sustainable – це не тільки про оновлення гардеробу на екологічніший, це і спосіб правильного шопінгу. 

Пропонуємо вам провести невеликий експеримент: відкрийте свою шафу та оцініть, скільки речей ви дійсно носите постійно, а скільки – просто займають місце (або ви ще навіть бирку не зрізали). Проаналізувавши свою гардеробну статистику, можна припустити, наскільки ви залежні від емоційного шопінгу. Якщо в шафі є одяг, який вам зовсім ні до чого, читайте наш матеріал. Тут ви дізнаєтеся, що таке цей “емоційний шопінг” і як з ним боротися.

posts-to-db-Фото 2

Що таке емоційний шопінг та які можуть бути наслідки? 

Феномен шопінгу дуже цікавий, оскільки цей процес допомагає виробляти у головному мозку дофамін, гормон задоволення, через нього ми отримуємо радість від покупок. Але такий алгоритм викликає у нашому організмі залежність.

З емоційним шопінгом все набагато складніше, тому що він підв’язаний під конкретну емоцію (найчастіше це сум, туга, розпач). Перша проблема полягає в тому, що покупка на піку емоцій може трохи їх притупити, але не викорінити причину, яка викликала тривогу чи розпач. Відповідно, негативні емоції далі підштовхуватимуть вас до необдуманих покупок.

Друга проблема пов’язана із фінансовими ресурсами. Насамперед, страждають вони. Можливо, на імпульсивну покупку ви витратите трохи грошей, але якщо їх все підсумувати, то вийде пристойна цифра, яку ви могли б вкласти у щось важливе. 

Ще один важливий нюанс, який варто враховувати: наша психологія працює так — якщо ми глибоко занурюємося в емоційні витрати, це може призвести до того, що невдовзі покладатимемося на послуги “купи зараз, плати потім”, що безпосередньо пов’язано з кредитами, розстрочками та боргами.

Читайте також: Не тільки холодок усередині: 12 фізичних ознак, що у вас підвищена тривожність

Третя проблема, пов’язана з емоційним шопінгом, це шалена кількість непотрібних речей. По-перше, вони непрактичні (найчастіше так трапляється), по-друге, вони займають весь простір і заважають вільно жити.

posts-to-db-Фото 3

Як припинити купувати?

Порада №1: Перечекайте

Перше, що потрібно зробити — оцінити свій емоційний стан. Коли ви на піку і на думку спадає думка, щось придбати — зупиніться, видихніть і дайте собі прожити з цією думкою від 24 до 48 годин. І якщо через цей час вам покупка видасться розумною, тільки тоді можете на неї витратитися. Але, зазвичай, на той час гострі відчуття минають, і ви розумієте, що це була хибна тривога.

Порада №2: Проаналізуйте

Радимо подивитися на минулі покупки та зробити їх аналіз: через що вони були викликані. Це допоможе уникнути подібних витрат у майбутньому. Наприклад, ви щось побачили в Instagram і здійснили імпульсну покупку: тоді вивчення методів контролю імпульсів допоможе вам зупинитися і, внаслідок, приймати обдумані рішення.

Якщо ви придбали щось, коли відчували пригніченість і хотіли підбадьорити себе, необхідно витратити деякий час на те, щоб з’ясувати, що стоїть за поганим настроєм. Це може допомогти вам знайти вирішення реальної проблеми, замість того, щоб приховувати симптоми за допомогою шопінготерапії.

Порада №3: ​​Дійте

Все це не означає, що ви повинні відмовитися від ідеї купувати те, чим хочете порадувати себе. Маленькі презенти своєї персони допомагають зберігати мотивацію до наполегливої ​​роботи та прагнення кращого життя.

Секрет у тому, щоб бути чесним із самим собою та усвідомлювати, що ви використовуєте покупку, як швидкий емоційний заряд. Це також допомагає вести облік витрат, щоб тримати свої фінанси в тонусі.

Головне, врахувати ці витрати до свого бюджету, щоб не ставити під загрозу заощадження, не влазити у борги чи не саботувати інші важливі фінансові цілі.

Пропонуємо створити таблицю під назвою «Побалуй себе», в яку ви вносите витрати на покупки, які дійсно потрібні і виділяти кошти для подарунків собі. Це має свідомо.

Приділяйте собі більше часу, і тоді у вас точно не буде проблем до імпульсних покупок.

Фото: https://unsplash.com/