Оголошено лауреата Нобелівської премії миру 2024

Норвезький Нобелівський комітет оголосив лауреата Нобелівської премії миру 2024. Її присудили японській організації Nihon Hidankyo. 

Нобелівська премія миру 2024 Nihon Hidankyo

Норвезький Нобелівський комітет вирішив присудити Нобелівську премію миру 2024 японській організації Nihon Hidankyo. Це — глобальний рух людей з Хіросіми та Нагасакі, які пережили ядерні бомбардування. Рух також відомий як Hibakusha. Nihon Hidankyo отримує премію миру за зусилля, спрямовані на створення світу, вільного від ядерної зброї. А також за демонстрацію за допомогою свідчень того, що ядерну зброю більше ніколи не можна використовувати.

Історичні свідчення допомогли створити та консолідувати широку опозицію проти ядерної зброї в усьому світі. Опозиція спиралась на особисті історії. Учасники руху створювали освітні кампанії на основі власного досвіду та виступали проти поширення та використання ядерної зброї. Hibakusha допомагає описати невимовне, подумати про немислиме та усвідомити страждання, спричинені ядерною зброєю.

Нобелівська премія миру 2024 Nihon Hidankyo

«Норвезький Нобелівський комітет хоче визнати один обнадійливий факт. За майже 80 років жодна ядерна зброя не використовувалася у війні. Надзвичайні зусилля Nihon Hidankyo та інших представників руху Hibakusha зробили великий внесок у встановлення ядерного табу. Занепокоєння викликає те, що сьогодні табу проти використання ядерної зброї знаходиться під тиском. Ядерні держави модернізують і вдосконалюють свої арсенали. Нові країни, схоже, готуються отримати ядерну зброю. Звучать погрози використати ядерну зброю під час триваючої війни. У цей момент історії людства варто нагадати собі, що таке ядерна зброя. Це найбільш руйнівна зброя, яку коли-небудь бачив світ», — йдеться у заяві Нобелівського комітету. 

Нагадаємо, що цього року Нобелівську премію з літератури отримала південнокорейська письменниця Хан Канг. Нобелівську премію з хімії присудили трьом вченим, які вивчають структуру білків. Нобелівську премію з фізики вручили за відкриття, що дозволили створити нейромережі. А Нобелівську премію з фізіології та медицини присудили за відкриття мікроРНК. 

Автор: Яна Панюшкіна

Фото:  Niklas Elmehed / Nobel Prize Outreach

Читайте також: РОМАН «УРОКИ ГРЕЦЬКОЇ» НОБЕЛІВСЬКОЇ ЛАУРЕАТКИ ХАН КАНГ ВИЙДЕ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ

Статьи по теме