Головна/Мода/Перша допомога при опіках: поради лікарів
Міністерство охорони здоров’я опублікувало поради лікарів: що робити самому та як надати першу допомогу при сонячних опіках і опіках від вогню.
Сонячні опіки
Тривале перебування на сонці може спричинити сонячні опіки. В таких випадках шкіра стає гарячою на дотик, червоніє, набрякає, на ній з’являються больові відчуття. У тяжких випадках можуть виникати невеликі пухирі, наповнені рідиною, а також – нудота та лихоманка. Щоб запобігти сонячним опікам, треба носити легкий закритий одяг із натуральних тканин та головний убір, а на обличчя і відкриті ділянки наносити сонцезахисний крем. По можливості слід уникати перебування на сонці з 11.00 до 16.00 години.
Перша допомога при сонячних опіках
При сонячних опіках лікарі радять:
Заховайтеся від сонця в тіні. Краще – в прохолодному приміщенні. Будьте обережні з кондиціонером, щоб не отримати переохолодження.
Регулярно приймайте прохолодний душ або робіть вологі водні компреси для охолодження постраждалих ділянок.
У разі загального перегрівання покладіть на великі судини (на ділянках шиї, стегон, пахових складок) пакет з льодом, загорнутий у чисту тканину, або холодні компреси на 10-15 хвилин.
У жодному разі не наносьте на опік олію чи крем. Вони тільки заважатимуть тілу віддавати тепло і нормалізувати температуру.
Спиртовмісні засоби та знеболювальні на кшталт лідокаїну чи бензокаїну також не можна застосовувати в разі сонячних опіків.
Мазі та гелі з пантотеновою кислотою допоможуть на 5-6 добу, коли пошкоджена ділянка шкіри почне загоюватися.
У разі болю та погіршення загального самопочуття треба зателефонувати сімейному лікарю.
Вживайте багато рідини. Через опік барʼєрна функція шкіри знижена і втрачається більше вологи.
Поки опік не загоїться, тобто поки шкіра не стане нормального кольору, опік слід ретельно ховати від сонця під одягом.
Якщо на шкірі з’явилися пухирі, не чіпайте їх, поки не загояться самі. Це ознака більш серйозного ступеня враження. В такому разі краще звернутися до лікаря.
Опіки від вогню
Опіки від контакту з вогнем чи розпеченими предметами, здебільшого, поверхневі або першого ступеня. Ознаками є почервоніння, набряк у місці враження і відсутність пухирів. Такі опіки треба лікувати як сонячні. Невідкладна медична допомога потрібна, якщо опік глибший за поверхневий шар шкіри, на його місті утворюються пухирі і він займає площу, більшу за долоню, чи зачіпає обличчя; а також якщо опік стався з дитиною до 10 років.
Перша допомога при опіках від вогню
Поки чекаєте медичну допомогу:
Погасіть одяг, якщо він зайнявся.
За можливості повністю звільніть від одягу чи аксесуарів місце опіку. Не відривайте тканину, якщо вона припеклася.
Охолоджуйте опік прохолодною проточною водою, зануренням у воду чи компресами, допоки біль не мине.
Немовлят не можна тримати в прохолодній ванній – в них буде переохолодження! Також не можна прикладати лід чи мастити олію місце опіку!
Накладіть на місце опіку стерильну пов’язку.
Надалі ховайте місце опіку від сонячного проміння.