UA
RU

Перша допомога: профілактика посттравматичного стресового розладу

Редагувати переклад

Кожна людина, яку зачепили військові дії, може мати різні реакції, що можуть лякати, але є абсолютно нормальними у відповідь на ненормальну ситуацію.

ПТСР — це крайня реакція на стресову подію, що загрожує життю людини. Саме у момент надзвичайної ситуації не виникає ПТСР. Зазвичай він починає проявлятися приблизно через шість місяців після травмуючої події. Антоніна Висоцька, спеціаліст з тілесно-орієнтованої психотерапії, психосоматолог, казкотерапевт, членкиня УСП ТОП (української спілки професійних тілесно-орієнтованих психотерапевтів) розповіла, як можна допомогти собі при ПТСР.

Перша допомога: профілактика посттравматичного стресового розладу-Фото 1

Якщо стресор має потужну тривалу у часі дію (наприклад, перебування в окупації, постійні ситуації обстрілів та повітряних тривог тощо), вірогідність швидкого розвитку ПТСР підвищується. Зараз у нас в країні війна триває, більшість людей перебувають в гострому стресі зараз. Всі, хто зараз в Україні перебувають у постійному стресі від сирен та можливих повітряних атак, а ті хто виїхав з країни теж не можуть від’єднатись від переживань, адже вони покинули свої домівки та рідних, передивляючись новини, постійно здригаються від того що коїться на нашій землі, і часто мають почуття провини.

До основних ознак, що визначають наявність ПТСР у дорослих відносять:

-флешбеки— напливи нав’язливих спогадів про небезпечні для життя ситуації, учасником яких була людина;

 -травмуючі сновидіння з кошмарними сценами пережитих подій, порушення сну; 📍прагнення уникати емоційних навантажень;

 -невпевненість через страх, і як наслідок відкладання прийняття рішень, неконтактність з оточуючими;

 -надмірна втома, дратівливість, депресивні стани, головні болі, нездатність концентрувати увагу на чомусь тощо. Як наслідок всього вищезазначеного – може проявлятись схильність до антисоціальної поведінки, алкоголізації тощо.

Важливо пам’ятати: психіка як дорослих, так і особливо дітей та підлітків, має величезні резерви для відновлення і саморегуляції. Що ж саме потрібно робити для відновлення ментального здоров’я та профілактики ПТСР дивіться нижче.

Важливі складники психічного здоров’я

Віра, особисті переконання. Це величезний ресурс, який допомагає відновлюватись. Це може бути конфесійна віра або власні сталі переконання, основані на особливому баченні світу, які допомагають триматись на плаву. Віднайти або відновити віру можна завжди, це допоможе вибудувати опору для психіки.

 Емоції. Важлива частина саморегуляції. Здатність проявляти емоції, «випускати пару» полегшує стан людини. Сюди відносимо сльози, крики, матюки і тд. Пам’ятаємо, що плач- це каналізація емоцій, спосіб для відновлення психіки. Намагатись не плакати-не найкращий спосіб подолати стрес, необхідно давати вихід своїм емоціями і дозволити собі сум і розпач. Не витісняти, а проживати ці емоції допоможе вам зберегти психічне здоров’я.

Перша допомога: профілактика посттравматичного стресового розладу-Фото 2

Комунікація. Присутність іншої людини поряд. Здатність знаходити контакт зі своїми близькими і навіть чужими людьми. Приймати підтримку та надавати її у відповідь. Доречі, допомога та піклування про інших дуже помічна річ для відновлення. Людині завжди потрібна людина, і відчуття себе потрібним комусь дуже допомагає не впадати в апатію. Будь яка доступна робота, спілкування в соціумі, відчуття себе його частиноюдуже важлива складова виходу з депресивного стану.

Гумор, фантазія, творчість. Нестандартне мислення, здатність сміятись, фантазувати, розуміти різний гумор це дуже сильна частина для відновлення психіки людини. Передивляйтесь улюблені фільми, пишіть дописи, фотографуйте, шукайте прекрасне і смішне там де можна його знайти, не дивлячись на важкі часи. Не пригнічуйте своє бажання сміятись та творити, це рятує психічне здоров’я.

Раціональність. Логіка, чіткість. Опора на факти, а не на фантазії і домисли допомагають чітко складати план дій, приймати правильні екстремальні рішення. Аналізуйте все що бачите і чуєте, намагайтесь не фантазувати та не додумувати щось своє, довіряєте перевіреними фактам, а не конспірологічним теоріям. Людині з містичним мисленням дійсно важче справитись ніж тому хто користцється логічним аналізом.

 Фізіологія. Приділяти увагу тілу. Люди, які тримають тіло в тонусі і постійно мають фізичні навантаження легше справляються зі стресом, ніж ті, які мало рухаються. Обов’язково щодня бувайте на вулиці, дихайте свіжим повітрям, ходіть пішки, приймайте розслаблюючу ванну, робіть зарядку, рухайтесь під музику, піклуйтесь про своє тіло. В нашому тілі є багато ресурсу для відновлення, воно підтримує нас коли ми підтримуємо його. Якщо ви бачите, що у вас якась зі сфер слабка, намагайтесь її посилити щоб максимально досягти балансу і допомогти своїй психіці відновитись.

Читайте також: Емоційна втома від очікування перемоги на війні

В умовах виживання або одразу після травматично події нам усім потрібна психологічна допомога. Не соромтеся звертатись до спеціалістів, професійні психологи вміють допомогати справлятись зі станами які заважають нам рухатись по життю.

Фото:unsplash.com

Статьи по теме