UA
RU

Подкаст про маленьких людей від великих людей

Редагувати переклад
Усе змінюється, коли в житті людей з’являється ще одна людина. Спочатку ви плануєте, потім готуєтесь стати батьками, але коли дитина з’являється на світ, питання «що?» «як?» «коли?» і «яким чином?» виникає у дорослих.

Подкаст про маленьких людей від великих людей-Фото 1

Спеціально для існуючих та майбутніх батьків на допомогу приходить подкаст Батяні від Радіо Аристократи.

Ведучі Олексій Карачинський, доктор філософії в сфері психології, та Іван Давиденко, «самий головний редактор», знають про що говорять. За їх плечима гумор, досвід, статистика та немовлята. Жартома Іван називає свою доньку Віру «Вєрунчик», а Олексій сина Івана «Ватрушкін». До того ж, Батяні є давніми друзями, що дозволяє їм обговорювати батьківство з усіма його радощами та складнощами відкрито, чесно й аргументовано.

Подкаст про маленьких людей від великих людей-Фото 2

«Коли я побачив дружину під час пологів, то такою красивою її взагалі ніколи не бачив»

Зізнається в одному з епізодів Льоша. Чи потрібно чоловіку бути присутнім на пологах? Питання дискусійне. Звісно, можна керуватись принципом «в житті хоча б раз треба все спробувати», як каже в подкасті Іван, а можна підійти до цього рішення більш свідомо.

Наприклад, розглянути варіанти можливої підтримки, зважити усі «за» та «проти», подивитись на ситуацію з психологічної точки зору, звернутись до статистики і тих, хто вже пройшов через досвід партнерських пологів. А Іван та Олексій через нього пройшли. Ми вже казали, що Батяні знають про що говорять?

Про партнерські пологи

Читайте також: ЯК ГОВОРИТИ З ДІТЬМИ ПРО СЕКС, КІБЕРБЕЗПЕКУ ТА ВТІЛИТИ СЕКСУАЛЬНУ ОСВІТУ В УКРАЇНІ?

«Хлопчики повинні гратись машинками, а дівчата ляльками»

Хтось погодиться, хтось ні, а Батяні кажуть, що ці стереотипи виникають через формування однобічних гендерних ролей під впливом вихователів, вчителів, церкви, сусідів, телебачення, інтернету та інших зовнішніх чинників.

Якщо правильно виховувати дітей з точки зору гендеру, то у хлопців буде менше рвати дах в плані бійок, наркотиків, екстриму, а дівчата будуть більш мудрими та розумними.

Але в чому різниця між гендером та статтю? І чи готові ви та ваша дитина (обережно, спойлер) обрати один із 54 існуючих гендерів? Серед іншого, Батяні розмірковують, чи повинен хлопчик бути сильним, а дівчинка охайною та красивою, чому соціум наділяє ляльку певною рольовою моделлю і в який момент колготки для хлопчиків перестають бути зашкваром.

Зрештою, Льоша та Ваня погоджуються з визначенням поняття гендерної рівності, як свободи вибору для розвитку своїх здібностей без обмежень. І наголошують, що прагнути треба до рівності прав та можливостей, але не прагнути до рівності результату. Що це означає? Усе розкладено по поличках в подкасті.

Про гендер

Подкаст про маленьких людей від великих людей-Фото 3

З гендером розібрались. Зрозуміли, що хлопчики можуть гратися ляльками, а дівчата конструктором, і це нормально. А от що робити з усім знайомою істерикою в супермаркеті «Мамо, купи!»? Батяні пропонують декілька варіантів:

  • купити і дати ременя
  • просто дати ременя, не купуючи
  • запропонувати дитині накопичити 10-20 відсотків від вартості омріяної речі, а потім придбати її

Зрозуміло, що варіантів може бути більше, а з почуттям гумору у Батянь все добре. Однак, питання корисних і, водночас, цікавих подарунків для дитини залишається відкритим. Що обрати, аби зрештою ваш презент не опинився на горищі?

Захоплюючий подкаст про те, як завдяки вогнегаснику, трактору та асфальтоукладальнику можна стати безсмертним.

Про подарунки

Читайте також: ДИТИНА — НЕ ВИРОК. ІСТОРІЯ МОЛОДОЇ МАМИ, ЯКУ ПОЗБАВИЛИ ТИТУЛУ НАЙКРАСИВІШОЇ ДІВЧИНИ КРАЇНИ ЧЕРЕЗ ЇЇ СОЦІАЛЬНИЙ СТАТУС

Одна справа, коли виховання залежить цілком від батьків, інша – коли з’являються ризики фізичного розвитку. «А якщо моя дитина народиться з вадами?». Мабуть, не існує батьків, які б не замислювалися над цим питанням. 

Подкаст про маленьких людей від великих людей-Фото 4

«Коли людина думає, що в неї буде дитина, і так вистачає страхів»

З психологічної точки зору, кажуть Батяні, страх виникає через неможливість контролювати майбутнє. Коротше кажучи, нас лякає усе невідоме. Воно ж контролює і батьківський страх народження дитини з вадами. В цьому випадку варто себе запитати: «Я займаюсь прогнозуванням чи я займаюсь залякуванням?». Питання, яке свого часу допомогло Олексію сконцентруватися на 95% вірогідності народження здорової дитини і припинити фокусуватися на 5% ризиків. 

Згідно частини 3 статті 143 сімейного кодексу України, дитина може бути залишена батьками в пологовому будинку, якщо вона має суттєві недоліки фізичного та психічного розвитку. Або при наявності інших обставин, що мають істотне значення.

Якщо страх все ж став реальністю, батьки постають перед складним вибором: залишити дитину собі чи віддати на виховання професіоналам у пологовий будинок? Цей подкаст навряд чи дасть практичні поради, але висвітлить усі можливі варіанти та наштовхне на роздуми.

Про страх народження дитини з вадами

Іван Давиденко та Олексій Карачинський не соромляться говорити на спірні теми. Чайлдфрі, чоловік у декретній відпустці, аборт або вибір няні – у їхньому творчому доробку можна почути безліч сценаріїв розвитку подій стосовно батьківства. Прослухавши, залишається лише визначитись, який з можливих варіантів імпонує особисто вам.

Усі епізоди подкасту Батяні можна послухати на сайті Радіо Аристократи, а також на платформах Apple Podcasts та Google Podcasts.

Статьи по теме