UA
  RU

  Що робити і куди бігти: 14 практичних порад як позбутися розгубленості

  Розгубленість поселилась в нас ще в 24 лютого і продовжує жити в українських серцях.


  На тлі стресу, гніву і страху з’явилася ще й розгубленість. Що з цим робити і як її опанувати, читайте нижче.

  Що робити і куди бігти: 14 практичних порад як позбутися розгубленості-Фото 1


  До всього спектру негативних емоцій, які принесла нам війна, додалась ще одна – розгубленість. Той момент, коли ви просто не знаєте, що робити зі своїм життям, як продовжувати існувати у військових умовах, яке майбутнє нас чекає і ще безліч подібних питань, котрі породжують цей імпульс.

  Стан розгубленості виникає як одна із реакцій на ситуації, коли реальність не відповідає очікуванням. Неочікувана війна. Чекали швидкої перемоги, а ситуація затягується. Необхідність адаптації на новому місці, у новій країні, незнання мови, правил. Усвідомлення того, що не можемо вплинути на перебіг подій, потрібно чекати невизначений час. 

  Читайте також: Екстрена допомога: як підтримати людину, яка в депресивному стані


  Що робити і куди бігти: 14 практичних порад як позбутися розгубленості-Фото 2

  Кандидатка психологічних наук, психотерапевтка Наталія Портницька поділилася 14 порадами, які допоможуть привести свій стан до ладу й перестати задавати собі питання “Що робити далі?”

  1. Починати з рутини — щоденні обов’язки повертають відчуття контролю, дозволяють переключитися.
  2. Мінімізувати дію відволікаючих чинників протягом робочого дня. Поставити телефон в режим тиші, відключити мобільний інтернет, прибрати зі столу сторонні предмети. 
  3. Повертатися до роботи поступово, починаючи з кількох годин на день. Добре, якщо вдасться завчасно, наприклад, звечора, спланувати й записати завдання. 
  4. Встановити чіткі часові межі робочого дня. Якщо працюєте дистанційно, добре визначитися, о котрій має починатися та до котрої тривати робочий день, о котрій мають бути перерви, скільки вони мають тривати. 
  5. Робити триваліші та більш часті перерви. Під час війни основні сили організм витрачає на боротьбу зі стресом, тому працювати у повну силу, як раніше не вийде.
  6. Протягом робочого дня викреслювати виконані завдання — так мозок отримуватиме «допамінове підкріплення» і відчуття досягнутого результату. 
  7. Повернутися до нормального життя — це дозволяти собі поповнювати власний ресурс. Відпочивати — під час перерв на роботі та після, у час, коли немає сигналу тривоги, вийти на свіже повітря, або просто розслабитися і посидіти із заплющеними очима, послухати музику.
  8. Доглядати за собою, слідкувати за своєю зовнішністю. Можливо, яскравість й епатаж зараз не на часі, але акуратний вигляд підтримує впевненість. 
  9. Спілкуватися з друзями телефоном і через соцмережі, усміхатися. Крім того, дзеркальні нейрони працюють — ваша усмішка може підтримати інших. 
  10. Займатися хобі: малювати, вирощувати квіти на підвіконні, читати книжки, медитувати. Це дозволяє відволіктись, повернутись до мирного життя хоч на деякий час, а також бути корисним собі, своїм близьким. 
  11. Мати невеликі задоволення. Наприклад, купувати смаколики у найближчій кав’ярні. 
  12. Турбуватися і проводити час з родиною: подивитися фільм, зробити з дитиною уроки, пограти у настільні ігри. 
  13. Дати собі відповідь на запитання: «що я отримаю, якщо повернусь до нормального життя?». 
  14. Пам’ятати, що вижити у найскладніших умовах допомагає усвідомлення сенсу: заради чого я роблю це. 

  Нехай ці прості поради допоможуть швидше повернутись до нормального життя і спланувати своє мирне майбутнє.  Інформація взята з Телеграм-каналу https://t.me/psy_support

  Статьи по теме