UA
  RU

  Екстрена допомога: як підтримати людину, яка в депресивному стані

  Як зарадити близькій людини та не погіршити її стан.


  Війна несе не тільки фізичні збитки, а й моральні. Люди, які пережили всі стадії страху, відновлюються по-своєму. Хтось в змозі взяти себе в руки і рухатись далі, а комусь це дається важче і виникає депресивний стан.

  Екстрена допомога: як підтримати людину, яка в депресивному стані-Фото 1


  Питання ментального здоров’я останнім часом стало надзвичайно актуальним і, навіть, у довоєнний час ми приділяли йому більше уваги, ніж зазвичай. Зараз же це стало головним об’єктом турботи, тому варто знати як допомогти не тільки собі, а й своїм близьким. В нашому матеріалі розповідаємо як підтримати людину, якщо вона перебуває в депресії.

  Розпізнаємо депресивний стан у близької людини

  Не всі відчувають депресію однаково і симптоми можуть відрізнятися. Якщо ваш друг страждає від депресії, ви можете спостерігати наступні симптоми:

   


  • здається більш засмученим, ніж зазвичай;
  • виглядає більш песимістичними, ніж зазвичай;
  • виражає безнадію відносно свого майбутнього;
  • говорить про почуття провини, порожнечі чи нікчемності;
  • проявляє менше зацікавлені в проведенні часу разом або в спілкуванні;
  • став надзвичайно дратівливим та рухається менше;
  • здається млявим та перестає доглядати за собою;
  • має проблеми зі сном або спить набагато більше, ніж раніше;
  • став забудькуватим або має проблеми з концентрацією та прийняттям рішення щодо харчування;
  • говорить про смерть чи самогубство .

  Як допомогти

  Почніть з розмови

  Спробуйте розговорити свою близьку людину, щоб вона вголос сказала, що її турбує, описала свої емоції. Почніть із себе, розкажіть, що ви відчуваєте чи відчували, як справлялись з негативними емоціями, поділіться своїм досвідом.

  Можна формулювати питання наступним чином: “Здається, останнім часом тобі було важко. Що з тобою?”, “Останні кілька разів, коли ми бачились, ти здавалась трохи пригніченою. Тебе щось непокоїть?”.

  Завжди пам’ятайте, що людина може розповісти про свій стан, але не потребує наразі ніяких порад. Віднесіться до цього з розумінням. При спілкуванні використовуйте метод активного слухача:  1. ставте запитання, щоб отримати більше інформації, замість того, щоб робити власні припущення, щодо стану людини. 
  2. Підтверджуйте свої почуття емоційними фразами: “Це звучить жахливо. Мені прикро це чути.» 

  Разом знайдіть кваліфікованого фахівця

  Людина може й не знати, що в нього депресія, або до кого якому можна звернутися з цією проблемою. Навіть якщо ви розумієте, що терапія може допомогти, шукати терапевта і записатися на прийом може бути складно. Якщо людина здається зацікавленою у консультуванні, запропонуйте йому обрати підходящого спеціаліста. Також ви разом можете зробити список речей, які можна обговорити на першому сеансі.

  Підтримка на кожному етапі терапії

  Якщо вам вдалось вмовити почати курс терапії, то варто підтримувати людину на кожному її етапі. Якщо близька людина хоче припинити лікування, намагайтесь обережно переконати її в цьому не робити цього. Наприклад, нагадати, що минулі сеанси приносили користь і згадати всі яскраві моменти та досягнення, які сталися за період лікування.


  Читайте також: «Травма того, хто вижив»: як її трансформувати у ресурсність та ефективність

  Не забувайте про себе

  Коли допомагаєш комусь – хочеться зануритись в це з головою і своє життя поставити на другий план. Так не має бути! Піклуйтесь про когось і про себе відповідально, щоб потім вас не рятували з депресивного стану. Встановіть межі, коли ви можете допомогти людині, а коли будете приділяти час собі і обов’язково поясніть своє рішення вашій близькій людині.

  Екстрена допомога: як підтримати людину, яка в депресивному стані-Фото 2


  Запропонуйте допомогу в повсякденних справах 

  При депресії повсякденна рутина може здаватися непідйомною. Такі речі, як прання, похід за покупками або оплата рахунків можуть накопичуватися і потім буде важко все це розбирати. В депресивному стані людина може потребувати допомоги, але не зможе конкретно сформулювати, яка саме їй потрібна.

  Тож цікавтесь самостійно, проявляйте ініціативу. Замість того, щоб сказати: «Дай мені знати, якщо я можу щось зробити», скажіть: «З чим тобі сьогодні найбільше потрібна допомога?».

  Будьте терплячими

  Депресія зазвичай покращується під час лікування, але це може бути повільним процесом, який передбачає певні проби та помилки. Можливо, доведеться спробувати кілька різних підходів консультування або ліків, перш ніж  знайдеться той, хто допоможе. Навіть успішне лікування не завжди означає, що депресія зникає повністю.

  Залишайтесь на зв’язку

  Постійно дзвоніть чи пишіть людині, яка в депресії. Звичайне повідомлення: “Як ти?” може покращити стан і подарувати віру в життя.

  Бережіть себе та своїх близьких!

  Фото: unsplash.com

  Статьи по теме