Small Talk: соціальний психолог Антон Семенов про те, як розмовляти на відстані
Антон Семенов психотерапевт, соціальний психолог, кандидат соціологічних наук. Консультант штабу ТРО ЗСУ з питань профілактики і запобігання самогубств серед військовослужбовців. Автор книг «Травми розвитку: чому не виходить жити, як хочеться, і що з цим робити» і «Психологія професіоналізму: як керувати своєю цінністю». Нещодавно презентував психологічний посібник про те, як розмовляти на відстані - «Як ти, кохана(ий)?». Про розмови на відстані та поради як незбожеволіти від новин з самого ранку він розповів в інтерв'ю.
Для кого ця книга?
Посібник «Як ти, кохана(ий)?» — це посібник для тих, хто хоче підтримувати стосунки на відстані.
Головна цільова аудиторія – це закохана пара, але тих самі правила працюють і для всіх інших варіантів, коли йдеться про регулярне спілкування для підтримання стосунків: батьків і дітей, друзів, колег тощо. Якщо ви спілкуєтеся з людиною не регулярно, тільки тоді, коли комусь із вас щось конкретне потрібно від іншого, то вам потрібні формати спілкування, які наш посібник наразі не покриває.
У розмовах на відстані люди зазвичай відчувають скутість та незручність, часто не знають, коли і що сказати. Люди хочуть бути щирими, але бояться перевантажити співрозмовника, хочуть допомогти, але не знають, як це краще зробити. Посібник допомагає вирішити ці завдання і зробити спілкування зручним і корисним для всіх учасників.
Чому саме цей напрямок ви обрали?
Наш напрямок – це психологічна взаємодопомога українців одне одному. Як визначили в американському Центрі з контролю та профілактики захворювань ще у 2009 році, стосунки – це головний фактор, який впливає на психологічне здоров’я.
На сьогодні багато стосунків були зруйновані, при цьому потреба у психологічній допомозі сильно збільшилася. Якщо ми не створюватимемо нові стосунки, якщо не підтримуватимемо старі зв’язки, якщо не підтримуватимемо одне одного, то будемо погано себе почувати, не зможемо справлятися зі своїми життєвими справами як зараз, так і у майбутньому.
Для роботи з ПТСР (посттравматичним стресовим розладом) потрібно залучити багато часу професійного фахівця, але якщо у людини достатньо підтримуючих стосунків, то в багатьох випадках цього достатньо, щоб таких розладів не виникало.
З якими запитами до вас сьогодні звертаються?
Відповіді на найбільш актуальні запити – це мета наших посібників. Ми вже випустили два посібники: «Як ти, брате/сестро?» і «Як ти, кохана(ий)?».
Перший про те, як через розмову допомогти людині осмислити травматичний досвід, а другий про те, як спілкуватися на відстані.
В електронному вигляді ці посібники можна завантажити на нашому сайті https://yakty.com.ua/ або можна замовити друковану версію. Це безкоштовно (ми друкуємо за добровільні внески), ви оплачуєте тільки пересилку Новою Поштою.
Зараз ми працюємо над посібником «Як ти…», чиє призначення – допомогти спілкуватися і допомагати тим, хто втратив близьку людину.
Також ми збираємо матеріал для посібника «Як ти, сонечко?» про те, як під час війни розмовляти з дітьми, а також посібників «Як ти, командире?» і «Як ти, ветеране?», чиє призначення – допомогти командирам виконувати свої обов’язки та завдання та допомогти ветеранам адаптуватися до цивільного життя.
Яку типову проблему вирішити найлегше? І ви можете прямо зараз дати пораду «як»?
Найбільш поширена проблема – це проблема контакту, проблема того, з чим і як підійти до людини та почати спілкуватися. Рішення цієї проблеми просте: не тиснути на людину, наприклад, про щось допитуючи чи втручаючись у її справи, а навпаки, варто показати свою потребу і те, що людина може бути вам корисною.
Це можна зробити, якщо ви будете починати контакт с питання «Як ти? Чи можеш трохи допомогти?». Це просте і легке питання, воно стосується не ситуації взагалі, а тільки наявності невеликого ресурсу для взаємодії прямо тут і зараз.
Звісно, це має бути справа, яка не вимагає концентрованої уваги. Бо інакше ви не зможете дати людині свою присутність.
Знаю, що психологи також мають займатися з психологами (як клієнт). Ви можете озвучити з яким запитом звертаєтесь ви?
Головна проблема в житті будь-якого професіонала – це зворотний зв’язок. У багатьох випадках, коли результату потрібно чекати, або коли на результат впливають багато факторів, нормально мати сумніви. Такі сумніви я обговорюю з тими, хто допомагає мені. Структура таких сумнівів саме така, яку, до речі, ми використовуємо в алгоритмі посібника «Як ти, кохана(ий)?» про розмови на відстані: це стан, зміни і плани. Це питання про те чи в порядку я просто зараз, що саме змінилося у мені, у роботі, в обставинах, а також чи впевнений я тому, що планую зробити.
Що робити щоб не збожеволіти від новин з самого ранку. Дайте практичну пораду.
Тут немає універсального готового рішення, яке підійшло би кожному. Читати багато новин погано, бо це перевантажує. Нестача новин – теж погано, тому що залишає багато місця для тривоги.
Кожна людина має шукати своє особисте рішення. А порада в тому, що це рішення треба шукати в форматі режиму. Тобто потрібно підбирати для себе, формувати такий режим зі своїх справ, їх обмежень і їх послідовності, який допомагає саме вам справлятися саме з вашими завданнями. Комусь підійде 5 хвилин новин зранку з чашкою кави, а комусь – година ввечері з ноутбуком на колінах.
Потрібно пробувати, експериментувати, визначати якнайкраще саме для вас і збирати свій власний пазл, свій власний порядок.
Читайте також: SMALL TALK: КОЛЕКЦІОНЕРКА МАРИНА ЛУК’ЯНОВА ПРО ВИСТАВКУ НОВОРІЧНИХ ІГРАШОК «СКАРБИ РІЗДВЯНОЇ СКРИНІ»