У виставковому центрі “Жива пам’ять” у Бабиному Яру відкрилася виставка “Бахмут. Обличчя геноциду 1942-2022”. Виставка присвячена пам’яті жертв Геноциду під час Другої світової війни та війни проти росії, що триває.
Виставка “Бахмут. Обличчя геноциду 1942-2022” – це ретроспектива трагедії Другої світової війни та наших днів. 80 років тому Бахмут став місцем страти тисяч євреїв. Цю трагедію називали “бахмутським Бабиним Яром”. В наші дні місто Бахмут стало епіцентром злочину нових нацистів – росіян, які зараз здійснюють геноцид українців.
На виставці представлена хронологія подій геноциду 1942 року в Бахмуті. Документи і фото експозиції предоставлені Бахмутським краєзнавчим музеєм. 11 січня 1942 року більше ніж 3000 євреїв та інших мешканців Бахмута було ув’язнено в підвалі колишньої будівлі НКВС. Людей тримали без їжі і води протягом кількох днів. Потім нацисти їх розстріляли та живцем замурували в покинутій штольні алебастрової шахти. Через особливості мікроклімату в шахті тіла муміфікувалися. Через це більшість із них вдалося пізніше ідентифікувати. Документи, представлені на виставці, стали доказовою базою на Нюрнберзькому процесі.
Зараз Україна ретельно документує докази злочинів росіян. Їх можна побачити у другій частині виставки. На експозиції “Обличчя геноциду 2022-2023” зібрана хронологія життя Бахмуту останніх двох років. 1 серпня 2022 року міністерство оборони росії оголосило про початок наземної операції в Бахмуті. Зруйноване росіянами місто й зараз тримає оборону. Геноцид українців росіянами у Бахмуті задокументували військові фоторепортери: Сергій Коровайний, Андрій Дубчаĸ, Костянтин і Влада Ліберови, Георгій Іванченко.
Також на виставці представлені відео та інсталяції українського митця Михайла Алексеєнка та відеороботи Клеменса фон Ведемеєра. У 1941 році його дід Гаральд фон Фітінхоф-Ріш зафільмував місто Бахмут. У жовтні 2021-го Клеменс відшукав і засняв ракурси, які знімав його дід. Зараз ця робота доповнена новими кадрами руйнувань, які спричинили російські окупанти. Організатори впевнені, що фото і відео, зняті в окупованому Бахмуті, стануть доказовою базою на новому Трибуналі, який судитиме росіян, що скоїли воєнні злочини в Україні.
Автор: Яна Панюшкіна
Фото: Виставка “Бахмут. Обличчя геноциду 1942-2022”
Читайте також: ВИСТАВКА МУЗЕЮ ВІЙНИ «УКРАЇНА – РОЗП’ЯТТЯ» ОТРИМАЛА «МУЗЕЙНИЙ ОСКАР»