UA
RU

10 поширених міфів про сон

Редагувати переклад
Спростовуємо дивні міфи про лунатики, павуки (так, вони теж пов'язані зі сном) і хропіння. 
10 поширених міфів про сон-Фото 1

@collagevintage

Щоб з'ясувати, в які поширені міфи щодо сну вірять люди, програма Calm провела міжнародний опитування. Загальна вибірка склала 4337 дорослих зі США, Великобританії та Франції, з яких 2070 були з Великобританії, 1258 зі США та 1 із Франції. 

Існує настільки багато поширених міфів про сон, що ми захотіли з'ясувати, які найбільш популярні. Деякі міфи про сон досить нешкідливі, інші дуже небезпечні,

- Каже Майкл Актон Сміт, виконавчий директор програми Calm. 

Розповідаємо докладніше про найпопулярніші міфи про сон і спростовуємо їх. 

Читайте також: 5 причин безсоння, про які ви могли не знати

 

Міф №1: холодне повітря може допомогти не заснути за кермом

56% респондентів вважають, що опущені вікна автомобіля або холодне повітря з кондиціонера можуть допомогти не заснути за кермом. 

Спростування: на думку Національного фонду сну США ці рішення є не лише неефективними, а й небезпечними для будь-кого, хто керує автомобілем та відчуває втому та сонливість. Замість того, щоб відганяти сон сумнівними методами, краще зупинитись у безпечному місці та поспати від 15 до 45 хвилин. Ще один варіант - бадьоряча кава. Але для належного ефекту має пройти не менше 20 хвилин, перш ніж напій діє. 

10 поширених міфів про сон-Фото 2

@collagevintage

Міф №2: під час сну мозок відпочиває 

48% респондентів переконані, що під час сну мозок відпочиває.

Спростування: «Тіло відпочиває під час сну, проте мозок залишається активним, він «перевантажується» і контролює багато функцій організму, включаючи дихання», — коментує міф Національний фонд сну. Навіть під час найглибшої фази сну мозок все ще обробляє інформацію. 

Читайте також: Як зберегти продуктивність після безсонної ночі

Міф №3: не варто будити лунатиків

У цей факт вірять 50% опитаних респондентів, але це робить його правдивим. 

Спростування: сомнамбулізм, більше відомий як лунатизм, - це розлад, при якому людина під час сну робить різні дії, але не пам'ятає про це. Багато хто вважає, що будити лунатиків не варто, щоб не лякати їх, але ця думка помилкова. Під час нічних ходінь люди виконують нескладні звичні дії, наприклад, сидять або ходять по квартирі, але можуть також завдати собі або навколишнім шкоди. Експерти радять обережно повертати лунатика назад у ліжко та не турбуватися про те, щоб розбудити його, адже він навряд чи зможе це згадати. 

10 поширених міфів про сон-Фото 3

@caimeesong

Міф № 4: сни можна побачити лише у фазі глибокого сну

48% респондентів вважають, що бачити сни можна лише під час фази глибокого сну.

Спростування: бачити сни можна під час будь-якої фази, навіть коли ви тільки засинаєте. Тим не менш, найбільш яскраві та барвисті сни можна бачити саме під час швидкого сну. 

Читайте також: Продукти рослинного походження для підтримки колагену

Міф №5: якщо вам важко заснути, не можна переривати спроби

31% респондентів переконані: якщо вам важко заснути, краще залишатися в ліжку і продовжувати спроби, але в жодному разі не вставати. 

Спростування: якщо сон довго не приходить, повертатися в ліжку – не найкращий варіант. Фахівці з Національної асоціації сну рекомендують переміститися в іншу частину квартири та зайнятися чим завгодно: почитати книгу, послухати музику чи зробити розтяжку. Перебування в ліжку, коли ви не можете заснути, створює зв'язок з тим, що він призначений для неспання. 

10 поширених міфів про сон-Фото 4

@collagevintage

Міф № 6: під час сну щороку ми ковтаємо кілька павуків

30% опитаних вірять в один із найдивніших міфів про те, що під час сну людина може проковтнути павука. 

Спростування: хоч би яким було джерело цієї ідеї, це неправда. Звичайні домашні павуки не дуже зацікавлені у сплячих людях. Є велика ймовірність, що під час ви, швидше за все, налякаєте павука і не проковтнете. 

Читайте також: 5 бьюті-порад для «сов»

Міф №7: відсутність нормального сну можна компенсувати відпочинком на вихідних

Якщо протягом тижня спати виходило катастрофічно мало, можна надолужити втрачене на вихідних та відновити сили. Так вважають 21% респондентів. 

Спростування: Дослідження Гарвардської медичної школи показало, що хронічний недосип неможливо компенсувати на вихідних, навіть якщо спати ви будете більше десяти годин. Будь-яка зміна графіка сну більш ніж на годину заважає циркадним годинникам, а це може спричинити ожиріння та інші проблеми зі здоров'ям. 

10 поширених міфів про сон-Фото 5

@mikutas

Міф №8: алкоголь допомагає краще спати

У цей міф вірить 21% опитаних. 

Спростування: алкоголь дійсно може викликати сонливість, але при цьому сприяє неспокійному сну та частим нічним пробудженням. 

Читайте також: 7 побічних ефектів від нестачі сну

Міф № 9: хропіння безневинне

17% респондентів вважають, що хропіння нешкідливе і заважає хіба що сусідам. 

Спростування: хропіння може бути симптомом небезпечного для життя розладу, який називається апное сну. 

10 поширених міфів про сон-Фото 6

@hannahbronfman

Міф №10: сир перед сном збільшує ризик нічних кошмарів

У правдивості ще одного дивного міфу переконані 15% респондентів. 

Спростування: сир та молочні продукти можуть нашкодити лише людям з непереносимістю лактози. Немає жодних доказів того, що вживання сиру впливає на сон, не кажучи вже про кошмари. Навіть навпаки, оскільки сир містить у собі триптофан, амінокислоту, що допомагає виробленню серотоніну, що сприяє міцному та здоровому сну. 

Статті на тему