Зимові свята ще більше посилюють стан людей, котрі постійно у стресі.
Коли всі навколо радіють новорічній метушні, ви просто хочете заплющити очі і відкрити їх, коли закінчиться весь цей галас? Ви не самі. Ми зібрали поради фахівців із психологічного здоров’я, які допоможуть пережити свята і не збожеволіти.
Свята можуть бути чудовою можливістю відпочити для тих, хто постійно сумний та пригнічений, але можуть бути випробуванням. Якщо людина бачить навколо себе щасливі особи, вона як би отримує повідомлення про те, що теж має бути щасливою, але проблема така, що вона просто не почувається так. Це призводить до тривоги і навіть депресії,
— пояснює доктор Джефт Таусіг, клінічний психолог із Нью-Йорка.
Ви почуваєтеся невдахою
Нел Ван Кутерен, експерт з психічного здоров’я, розвиває думку і пояснює, що коли ви в депресії, ви ставитеся до себе жорстко, думаєте про те, що ніколи не будете щасливими і постійно порівнюєте себе з іншими, по-справжньому щасливими людьми. Ви вважаєте себе невдахою.
Читайте також: 5 ПРИЧИН ЧОМУ СТРЕС МОЖЕ БУТИ КОРИСНИМ
Ви не виконали плани на рік
Ще один момент, який накладає відбиток на ваш стан: Новий рік знаменує кінець старого та початок нового. “Це кінець року, коли ми починаємо розмірковувати про те, чого нам вдалося досягти, а чого – ні”, – говорить Кінсі Макманус, директор з обслуговування клієнтів Національного альянсу з психічних захворювань.
Симптомом депресії є те, що ви сприймаєте речі у негативному ключі, а такий погляд на життя може ще більше зміцнити почуття безнадійності та посилити хвилювання про майбутнє, яке видається вам туманним.
Ви святкуєте із родичами
Ще одна причина вашого стресу – це сім’я. На свята родичі зазвичай збираються за одним столом. У кожного свої погляди на життя, свої традиції, свій темперамент, тож уникнути конфліктних ситуацій не вдасться, хоч як намагайся. А якщо до рівняння додати алкоголь, то “у вас в руках буде рецепт потенційної катастрофи, а не святкування”, – запевняє Роб Коул, директор служб психічного здоров’я у Центрі лікування Баньяну.
Ви не приймаєте ліків
Психіатр Френсіс Роббінс каже, що люди з депресією за святковим галасом та походами в гості можуть забути приймати ліки, прописані лікарем. А депресія, посилена на фоні свят, може завдати шкоди організму.
Вона порушує роботу системи стресових реакцій, сприяє автономному дисбалансу та збільшує згортання крові, що може прямо впливати на розвиток серцевих захворювань,
– каже вона.
1. Практично кожен фахівець у галузі психічного здоров’я дає одну пораду: дбайте про себе та оточуйте себе лише тими людьми, з якими вам приємно перебувати разом. Але що робити, якщо маєте сімейні зобов’язання? Проведіть першу частину свята з рідними, а другу – разом із друзями. Ви приділите увагу і першим, і другим.
2. Якщо у вас багато соціальних зобов’язань на ці дні, напишіть графік, як, коли і з ким відзначатимете зимові свята. І не забудьте залишити в ньому місце для спокійного проведення часу наодинці з собою.
3. З іншого боку, якщо самотність є складнішим завданням, ніж спілкування з людьми, і яскравішим тригером для депресивних почуттів, то мінімізація перебування віч-на-віч із собою.
Читайте також: ЯК БОРОТИСЯ СО СТРЕСОМ, ЯКЩО ВИ — ІНТРОВЕРТ
4. Займайтеся спортом. Це допоможе не лише зігнати зайві кілограми, набрані за дні безкінечного застілля, а й вивільнити гормони щастя – ендорфіни.
5. Можливо, вас гнітять традиції, прийняті у вашій сім’ї. Як у дитинстві, деякі з нас відчували неймовірний страх, коли потрібно було залізти на стільчик і прочитати новорічний вірш. Відмовтеся від звичних ритуалів і придумайте те, що вам до вподоби.
6. Зараз ваше головне завдання – це задіяти вироблення ендорфінів. Тут допоможуть три речі на букву “с”: спорт, секс, сміх.
7. Заповніть запаси вітаміну D (D2 або D3). У зимовий час, коли природне джерело вітаміну – сонце – показується рідко, доведеться взяти справу у свої руки, адже, як відомо, депресія пов’язана з низьким рівнем D. А все це через недостатню активність на відкритому повітрі та мізерне харчування.
8. Коли вам дуже погано, не варто терпіти. Зверніться по допомогу до психотерапевта. Оскільки у свята записатися на прийом буде складно, попросіть спеціаліста вийти з вами на зв’язок онлайн.
Пам’ятайте, що ви не один, хто бореться із труднощами. Свята складні для багатьох людей – з депресією і без неї – і турбота про себе – це перший крок до того, щоб вирватися із замкненого кола.