UA
RU

Кава: вся правда та міфи про цей напій

Кава відноситься до найспірніших продуктів. Дебати про «пити чи не пити?» досі не дають нам жодної конкретики. Причому на кожен аргумент «проти» знайдеться два «за» і навпаки. Ми спробуємо розібратися в тому, де ж таки правда.

Кількість досліджень на тему вживання кави та її шкоди з року в рік лише зростає. Міжнародні організації стверджують, що обсяги випитої кави тільки збільшується, а кав'ярні все більше набирають популярності. Поки ми думаємо, що робити, жителі Данії, Норвегії та Фінляндії п'ють каву від душі та почуваються найщасливішими. 

кава плюси та мінуси

Навіщо ми п'ємо каву?

Що для нас означає фраза "Може на каві?"? Для когось це просто привід зробити паузу, хтось смакує смак напою, але частіше ми п'ємо каву, щоб підбадьоритися. Це один із найдоступніших енергетиків, тому, незважаючи на періодичні заклики обмежити споживання кофеїну, ми й не думаємо відмовлятися від нього.

За тонізуючий ефект кави відповідає кофеїн - алкалоїд, який має збуджуючий вплив на нервову систему. Наше дихання частішає, прискорюється обмін речовин та кровообіг. Але мало хто з любителів кави звертає увагу, що кофеєїн також міститься у листі чаю, какао, мате, гуарані, горіхах колу та інших рослинах. Представники флори, що містять кофеїн, синтезують речовину одночасно і для захисту від комах, і з метою заохочення запилювачів. У цьому плані вплив кофеїну на людей майже не відрізняється від його впливу на комах: він стимулює роботу мозку за низьких доз і токсичний при високих.

Читайте також: КОРИСНІ ВЛАСТИВОСТІ КІНОА ДЛЯ ОРГАНІЗМУ

Кофеїн: диво природи чи шкідник?

Експерти стверджують, що у звичайній чашці кави міститься близько 80-120 мг кофеїну залежно від сорту та способу заварювання. Усі вчені сходяться на думці, що доза кофеїну у перерахунку на сто чашок може бути смертельною. Причому вчені застерігають, що смертельною така доза буде, лише якщо випити весь цей обсяг кави за короткий проміжок часу.

У великих кількостях кофеїн може спричинити

  • збудження
  • тривогу
  • тремор
  • прискорене серцебиття
  • підвищення тиску

Існує думка, що регулярне вживання кави перешкоджає засвоєнню та вимиває з організму кальцій, магній, калій. Ми поспішаємо заспокоїти вас — остаточного вироку про негативний вплив кави на стан кісток вчені не винесли. Деякі лікарі вважають, що кава - сечогінний засіб і може погіршити проблеми з нирками. Напій містить сполуки, які разом із кальцієм утворюють оксалат кальцію, основний компонент каміння у нирках.

Крім цього, кава містить понад 30 різних органічних кислот, таких як яблучна, лимонна, оцтова та кавова, незамінні жирні кислоти, вітаміни, мінерали, антиоксиданти та флавоноїди.

По суті, кава - плід рослинного походження, тому може бути корисним не менше овочів та фруктів.

правда про каву

Міфи про каву: правда чи брехня?

Популярність кави зумовила велику кількість міфів довкола себе. Які з них частково правдиві, а які давно настав час розвінчати?

Кава зневоднює організм

Напевно, кожен чув, що на одну чашку напою потрібно додавати до своєї щоденної норми споживання води додаткову склянку. Кава – продукт, який закисляє організм. Кисле середовище небажане, оскільки більшість патологічних станів розвивається саме на тлі кислого середовища організму. Тому потрібно намагатися її залужувати. Робиться це водою, вона у свою чергу допомагає нормалізувати кислотно-лужний баланс.

Останні дослідження британських учених підтвердили, що випиту чашку кави можна вважати окремим прийомом рідини.

Кава викликає безсоння

Каву часто називають винуватцем безсоння і радять пити його лише у першій половині дня. Метаболізм кофеїну у кожної людини індивідуальний, його швидкість значно варіює. У затятих кофеманів генотип ферментів, що переробляють кофеїн, змінюється з часом. У результаті вподобаний напій втрачає свою тонізуючу дію. На біохімічному рівні кофеїн не активізує організм, а зменшує прояви втоми, блокуючи на короткий час гальмівні медіатори. І чим швидше він виводиться, тим слабша його підбадьорлива дія. По суті, любителі кави п'ють її за звичкою, а одержувані відчуття не більше ніж плацебо. Тому вважати напій справжнім винуватцем безсоння є явним перебільшенням. Все залежить від того, наскільки часто чи рідко ви вживаєте кофеїн та в яких дозах.

кава доказова медицина

Кава допомагає схуднути

На жаль немає. Незважаючи на те, що кава все частіше включають до списків напоїв, що прискорює обмін речовин і змушує організм спалювати більше жиру. Та й багато хто з нас забуває, що якщо сама кава низькокалорійна, то молоко і різні сиропи в ній – ні.

Проте кава прискорює розщеплення вуглеводів, що надає людині зусиль і підвищує її мотивацію. Ранкова кава при її хорошій переносимості і в поєднанні з грамотною спортивною програмою буде непоганою підмогою для охочих схуднути.

Кава шкідлива для зубної емалі

Поспішаємо розвіяти найпопулярніший міф про каву – він не забарвлює зубну емаль. Танін, який міститься в чаї, набагато сильніший агент, що фарбує, ніж кофеїн. Пара чашок кави на день зачіпають тільки біоплівку - тонкий шар бактерій, який покриває зуби та ясна, і не проникає у саму емаль. Хороша зубна паста, що відбілює, легко з цим впорається. А от якщо ви супроводжуєте каву сигаретою, проблеми можуть виникнути не лише із кольором зубів.

Читайте також: СТОП-ЛИСТ: ЩО НЕ ВАРТО РОБИТИ ЗІ СВОЇМИ ЗУБАМИ

Зелена кава – корисніше

Говорячи про вплив кофеїну на зовнішній вигляд, неможливо не запитати про зелену каву — «чудодійний» продукт, який, на думку багатьох, допомагає схуднути та помолодшати. З погляду дієтології зелена кава не є нічого особливого. А щоб чекати великого ефекту від антиоксидантів, його потрібно пити літрами у прямому значенні слова.

Зелену каву у сирому вигляді вжити неможливо. Обсмаження - це нагрівання зерен зеленої кави до температур, за яких починаються різні хімічні реакції. Головні зміни складу кави в тому, що частина речовин втрачає у вазі або зовсім зникає, але цікавіше те, що в процесі обсмажування утворюються нові речовини. Тисячі різних сполук і створюють складний смак та аромат кави. Тому вважається, що зелена кава не що інше, як вдалий маркетинговий хід.

Кава з молоком – так чи ні?

Деякі лікарі радять пити каву з молоком, щоб вирішити проблему засвоєння кальцію. Анрі Шено, автор книг про здоровий спосіб життя, детокс та схуднення стверджує, що кава з молоком не перетравлюється у шлунку. Цілісне молоко необхідне організму лише на початку життя, а потім кількість ферменту, який його перетравлює, зменшується. На цьому тлі у багатьох дорослих з'являється нестерпність деяких компонентів молока - лактози, казеїну. Однак серйозних наукових підтверджень того, що поєднання кави з молоком шкодить здоров'ю, не знайдено.

Кава у косметиці: допомагає чи шкодить?

Існує чотири основні косметичні властивості кави у складі кремів та скрабів:

  1. боротьба з целюлітом та акне
  2. підвищення тургору шкіри
  3. відлущування відмерлих клітин
  4. зменшення набряклості навколо очей

кава в косметичних цілях

Кофеїн має ліполітичну, лімфодренажну та сечогінну дію. Ці властивості використовують при терапії ліподистрофії (целюліт) як у вигляді ін'єкційного застосування, так і разом із препаратами зовнішнього застосування та фізіотерапією. Багато професійних косметичних компаній використовують каву у виробництві кремів з лімфодренажним ефектом. Такі засоби добре знімають набряки, особливо в області навколо очей. Крім кофеїну вони містять різні зволожуючі компоненти з додаванням рослинних речовин, що підсилюють протинабрякові та зміцнюють шкіру властивості.

Читайте також: ЯКІ ПОМИЛКИ НЕ ВАРТО ДОПУСКАТИ ПІД ЧАС ПРИГОТУВАННЯ КАВИ

Косметичні препарати на основі екстрактів кофеїновмісних рослин посилюють кровопостачання, тим самим стимулюючи метаболізм у клітинах за рахунок мікроелементів і кисню, що залучаються з кров'ю. Це покращує стан шкіри.

Однак серед протипоказань є і таке: не варто застосовувати препарати з кофеїном при хронічних захворюваннях шкіри. Велика кількість жирних кислот, вітамінів, мінералів стимулюють шкіру, але при масивному вплив екстрактивних речовин може виникнути алергічна реакція. А ось поодинокі процедури не зашкодять: приємний аромат кави чудово розслаблює нервову систему. Всі ми знаємо, що кавова гуща може замінити промисловий скраб.

Статті на тему