Здорове та збалансоване харчування – це не лише про гарне тіло.
Пам’ятайте, що обмежувати себе виключно низькокалорійними дієтичними продуктами – неправильно, адже з вузькою талією можуть прийти й непрохані гості – гастрит, підвищений тиск, проблеми із серцем тощо. Але не лякатимемо вас: можна отримати тіло мрії і не нашкодити організму, якщо дотримуватися цих простих правил:
А ви знали, що вашими головними союзниками у боротьбі за ідеальне тіло мають стати шпинат та капуста? Мало того, що вони багаті на суперкорисні антиоксиданти, а також кальцій і магній, які зміцнюють кістки, в них також містяться клітковина і грубі волокна. Саме завдяки ним ви довго не відчуваєте голоду.
Любителям м’яса ця новина не сподобається, але вам доведеться скоротити його обсяги у своєму раціоні. У м’ясі міститься значна кількість насичених жирів та холестерину, які шкідливі і для талії, і для здоров’я. Так як відмова від продуктів тваринного походження може позначитися на рівні білка, вам потрібно терміново його заповнити за допомогою рослинних альтернатив: тофу та бобових.
Читайте також: ЗАМІСТЬ М’ЯСА: ОВОЧІ, ЯКІ ДОПОМАГАЮТЬ ПОБУДУВАТИ М’язову МАСУ
Нагадування для тих, хто не відноситься до овочів, як до повноцінної їжі: половина вашої тарілки повинна складатися з одного або декількох видів зелені: картоплі, шпинату, капусти калі, моркви та/або броколі.
Як уже говорилося вище, ми занадто зациклені на дієтичному харчуванні і забуваємо споживати в їжу те, чого дійсно потребує наш організм. До продуктів, які підвищують наш імунітет, відносяться риба, часник, йогурт, курка та насіння льону. Намагайтеся частіше вводити їх у меню.
Звичайно, зараз складно бути впевненим у походженні будь-яких продуктів харчування, але є шанс потрапити на екологічно чисті овочі та фрукти на ринку чи ярмарку. Навіть якщо спокуса сходити до найближчого супермаркету велика, не лінуйтеся і пройдіть трохи довше, зате купіть ті продукти, які принесуть користь вашому організму. Тільки будьте обережні: уважно вивчайте продукти на прилавках та не бійтеся просити сертифікати, що підтверджують якість та відповідність стандартам.
Читайте також: ЩО ЗНАЧИТЬ «ПРОДУКТИ З ГМО» І ЧИ СТОЇТЬ ЇХ БОЯТИСЯ
Це загальновідома порада, але багато її не дотримуються, в основному з практичних міркувань. Що більше етапів обробки проходить продукт, то гірше. Найчастіше разом із шкідниками він втрачає і всі корисні якості. А для продовження терміну придатності та привабливого вигляду виробники не гребують напихати їжу консервантами, барвниками, ароматизаторами та мало не всією таблицею Менделєєва.
Якщо ви не п’єте достатньо води протягом дня, елегантним рішенням може стати споживання більшої кількості фруктів та овочів, які здебільшого складаються з рідини. Ми говоримо про такі продукти, як кавуни, полуниця, цитрусові, персики, абрикоси, зелені листові овочі, редис, солодкий перець та свіжі огірки.
Вирішили харчуватися правильно? Тоді почніть з тотального чищення холодильника від усієї «заборонки»: консервів, солодощів, заморожених готових до вживання продуктів. Важко, але можливо!
Иточник фото: unsplash.com