Чому 70% людей їдять більше, ніж слід. І знову хочуть їсти.
Буває виходиш після роботи, втомлений, вимотаний і думаєш: “Зараз би поїсти чогось смачного, але не багато, щоб не переїсти”. У результаті, звичайно ж переїдаєш, а потім відчуваєш за це сором і провину перед собою. Знайоме це почуття?
Буває іноді і таке, що тебе щось дуже засмутило, десь не ладиться і думаєш: “Ну й добре, піду співаємо”, теж знайома історія?
А іноді просто нудно і не знаєш, чим себе зайняти, чи то на роботі, чи вдома, і йдеш і на автопілоті береш щось смачненьке.
Насправді є логічне пояснення всіх цих станів і бажання з’їсти. І пояснити це можна лише з погляду психології.
Ми поговорили з психологом школи правильного харчування theBODY school та членом української спілки психотерапевтів Олександрою Зіньковою, яка щодня допомагає багатьом людям не допускати таких зривів.
Перш ніж розповісти, що саме змушує людину переїдати, психолог зазначає, що психологічне переїдання у чоловіків та жінок відрізняється настільки, наскільки відрізняється загалом психологія чоловіка та жінки. Але примітно те, що чоловіки не схильні до розладів харчової поведінки (булімія, нервова анорексія) і не потрапляють у поле зору лікарів та психологів із цими проблемами.
Так які ж вони, шість основних причин, які змушують людину переїдати.
Втома – це виснаження ресурсів, – фізичних та емоційних. З еволюційного погляду ми запрограмовані на виживання. І якщо у нас зараз виснаження ресурсів — це означає, що зараз їх треба не лише поповнити, а й накопичувати. А їжа одночасно поповнює обидва ресурси через фактичне надходження енергії, так і емоційно через стимуляцію системи винагороди в головному мозку.
Читайте також: ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ: ЯК СПРАВИТИСЯ З ЕМОЦІОНАЛЬНИМ ПЕРЕЇДАННЯМ
Для того, щоб знизити вплив втоми на тіло та психіку, необхідно надати організму підтримку. Приділяйте увагу не лише достатньої кількості сну, але й якості! З базових рекомендацій: сон в добре провітрюваному прохолодному приміщенні, комфортна постільна білизна з натуральних матеріалів, матрац і подушки.
За 40 хвилин до сну обмежте контакт із “холодним світінням” (лампи денного освітлення, монітори, екрани смартфонів). Дуже ефективні дихальні релаксаційні техніки.
Так, дійсно багато хто зазначає, що починають “вистачати шматочок” саме в моменти нудьги. Для людини в принципі властиво активізувати пошукову діяльність під час нудьги і чимось займати себе.
Часто їжа стає найдоступнішим способом себе розважити. Наприклад, якщо ми знаходимося на робочому місці в офісі та зайняті не найцікавішим звітом. Що ми можемо “легально” зробити, щоб не занудьгувати?.. Чай із печивом та інші незаплановані перекушування.
Читайте також: ПЕРЕЇДАННЯ: ЯК ПОБУТИСЯ ВІД ШКІДЛИВИХ ХАРЧОВИХ ЗВИЧОК
Якщо рід діяльності ви міняти не плануєте, то подбайте про психогігієну на робочому місці: робіть своєчасні регулярні перерви.
Важливо, щоб ці перерви були наповнені чимось приємним та усвідомленим — пройдіться по офісу, поспілкуйтеся з колегами, почитайте книгу, зробіть легку розминку. Все це не тільки наповнить вас емоційно, але і дозволить не заїдати цю нудьгу, за що ваш організм скаже вам “дякую”.
При невпевненості у собі чи низьку самооцінку людина несвідомо відіграє почуття своєї малоцінності через переїдання. У такий спосіб він карає себе. Це може бути і формою саморуйнівної поведінки. Зайва вага може бути своєрідним сигналом: “Від мене одні проблеми – тримайся від мене подалі”, коли йдеться про глибинну проблему самооцінки, провини та сорому.
Тому любити себе дуже важливо. Хороша самооцінка – запорука щастя кожної людини. Полюбіть себе і багато ваших проблем просто зникнуть.
Стрес сам собою запускає в організмі ряд психофізіологічних процесів, зав’язаних на гормональних реакціях. Це може впливати як безпосередньо на підвищений апетит, так і побічно на набір зайвої ваги через уповільнення метаболізму.
Також їжа на несвідомому рівні сприймається як “заспокійлива”. Обґрунтовано це тим, що вперше людина отримує повне почуття безтурботності та комфорту у дитинстві на материнських грудях. З’являється умовний рефлекс: їжа = спокій та безпека, що може зберігатися і у дорослому віці. Тому багато хто схильний “заїдати” свої переживання.
Для того, щоб убезпечити себе від негативного впливу стресу, необхідно в першу чергу проаналізувати тригери стресу у вашому житті, тобто те, що безпосередньо викликає у вас цей стан.
Читайте також: 5 НАПОЇ, ЩО ДОПОМОЖУТЬ СПРАВИТИСЯ З ПЕРЕЇДАННЯМ
Після цього потрібно їх скоригувати: по можливості виключити те, що викликає дискомфорт або придумати більш комфортні способи адаптації до деяких життєвих обставин, якщо зовсім прибрати їх неможливо.
Також при хронічному стресі, емоційній нестабільності та депресивних станах рекомендується дотримання питного режиму, постійні помірні фізичні навантаження та достатнє надходження в організм елементів, які опосередковано впливають на наше психоемоційне благополуччя (вітамін D, Омега-3).
Важливо: необхідно виключити гормональні порушення, які можуть провокувати перепади настрою чи депресивні стани.
Коли ми робимо щось біологічно вигідне (наприклад: їмо, займаємося сексом, відпочиваємо) рецептори в головному мозку отримують дозу гормоноподібних речовин, завдяки чому ми відчуваємо задоволення. Ми спеціально “оснащені” цією системою винагороди, щоб виживати та продовжувати рід.
З біологічного погляду зміст нашого життя — гонитва за задоволенням. Коли цього немає, мозок сигналізує про те, що ми не виконуємо своїх завдань виживання. У результаті падає рівень серотоніну і ми потрапляємо до депресивного стану.
Читайте також: 5 ЛАЙФХАКІВ, ЯК ВТАЛИТИ ГОЛОД, ЯКЩО ВСЕ ЧАС ХОЧЕТЬСЯ Є
Інстинктивно ми націлені на стимуляцію системи винагороди, а їжа – це найдоступніше із задоволень.
Подумайте, в яких задоволеннях ви відмовляєте? Як ви можете наповнити своє життя? Заохочуйте себе та дозволяйте радості, щоб їжа не компенсувала весь спектр можливих приємних відчуттів у вашому житті.
Харчова залежність формується подібно до наркотичної. Коли ми звикаємо до того, що надмірно стимулюємо свою систему винагороди (надто солоним, солодким, жирним), рецептори головного мозку перестають нормально реагувати на звичайну їжу і ми вже не отримуємо від неї задоволення.
Цілісні продукти здаються прісними та несмачними. Тому дуже важливо пройти так званий період детоксу — спочатку при відмові від зайвої стимуляції нам буде важко, адже мозок не отримуватиме звичної дози. Ми можемо відчувати емоційну “ламку”, пригніченість. Але цей період дуже важливий — рецепторам важливо відновитись, щоб ми знову змогли отримувати задоволення від нормальної їжі, а не штучних продуктів.
Важливо в цей період особливо подбати про те, щоб життя було наповнене іншими джерелами насолоди.