Закрити
UA
Evelyne-Prouvost-Marie-Claire
Мода

Історія життя Евелін Пруво-Беррі, засновниці гурту Marie Claire

Поділись:

Як юній дівчині з багатої сім’ї за допомогою інтуїції, таланту та ентузіазму вдалося створити прогресивне феміністське видавництво, до якого входить журнал Marie Claire.

Evelyne Prouvost Marie Claire

Евелін Пруво

Евелін Пруво-Беррі, засновниця видавничого гурту Marie Claire, вела закритий спосіб життя. Вона померла 19 липня 2017 після падіння з велосипеда на острові Бель-Іль-ан-Мер (відомому також як острів Жозефіни). Пруво була сміливою і створювала журнали, які боролися за права жінок та їхню сексуальну свободу. Її таланту, чуття і здоровому глузду заздрили багато чоловіків. Набожна католичка, вона зачинялася в робочому кабінеті заміського будинку недільного ранку, щоб подивитися месу по телевізору. Дехто назвав її «старомодною», оскільки стиль Евелін в одязі був настільки стриманим, що залишався поза часом. Забезпечена жінка і водночас бунтарка, протягом сорока років вона боролася за те, щоб жити, як сама бажає, і захищала сімейний бізнес.

З чого почалася історія Евелін? Жюльєтт Буаріво, яка запускала журнал Cosmopolitan разом з Пруво у 1983 році у Франції як головний редактор, підказує: «Без Жана Пруво не було б Евелін». Вона виросла в Парижі та на півночі Франції, батьківщині текстильної імперії Пруво. У сім’ї цінувалися праця та особистий внесок у справу. Кожен уїк-енд вона проводила в маєтку в Солоні, що належав її дідові, ексцентричному Жану Пруво, засновнику журналів Paris Match, Tele 7 jours та Marie Claire. Він володів багатьма акрами лісів, де організовував мисливські вечірки. Туди з’їжджалися бізнесмени, президенти, зірки кіно та музики. Його онука теж відвідувала їх і спостерігала за тим, що відбувається. Вона вчилася тому, чого не дала б жодна школа: силі альянсів, комунікації та секретів, що ретельно оберігаються.

Читайте також: ГРА ПРОТИ ПРАВИЛ: ВІВ’ЄН ВЕСТВУД — ГОЛОВНА БУНТАРКА У СВІТІ МОДИ

Зразкова онука

У 19 років, коли Пруво вийшла заміж за Арнольда де Контадеса, вона не була бунтаркою. Евелін не передбачала, що піднесе їй доля. Вона лише знала, чого очікують від жінок її становища: не працювати, виховувати дітей, відвідувати перукарню і красиво виглядати в кутюрних сукнях на вечірках, поки чоловіки полюють і вирішують важливі питання у своїх бездоганних англійських туфлях, зроблених на замовлення. Пруво народила двох дочок – Анну та Елізабет, пізніше на світ з’явився син Арно – у 1969 році, коли вона вже почала працювати на посаді редактора в одному із сімейних журналів Parents.

Evelyne Prouvost sons family

Евелін Пруво з чоловіком Ніколя Беррі та синами Олександром та Вільямом

Що стало першим кроком до революції? Жюльєтт Буаріво згадує:

Вона взяла долю у свої руки, коли змусила діда прийняти своє розлучення з Арнольдом де Контадесом, який мав зайняти місце Жана Пруво після його виходу на пенсію. А потім, у 1971 році, вирушила з дідом у Нью-Йорк, щоб домовитися про запуск журналу Cosmopolitan, що належав американському медіамагнату Херсту. У 32-річної Евелін було своє життя, що захоплювало її діда.

У 1973 році Cosmopolitan вийшов у Франції, і на чолі його “встала жінка, якій дід дозволив робити все по-своєму з журналом, в який ніхто не вірив, крім нього самого”, пояснює Жюльєтт. Видання рясніло скандальними заголовками: «Еротичні мрії жінки», «Життя у цивільному шлюбі», «Що люблять маоїстки». Великі боси з видавництва з нерозумінням розглядали журнал, називаючи його «родинною бородавкою». Евелін не було до цього – вона створювала пресу майбутнього.

Evelyne Prouvost

Евелін Пруво 1983 року у супроводі Жюльєтт Буаріво, Марі-Поль Лаваль та Жана де Монмора на святкуванні 10-річчя Cosmopolitan

Глава будинку

1976 року Cosmo став хітом. Жану Пруво на той момент виповнилося 91 рік. Під тиском банків він повідомив своєї сім’ї, що він не має вибору, і доведеться продати бізнес: видавництво Hachette придбало контрольний пакет акцій. Евелін була єдиною, хто чинив опір краху сімейної імперії, і вирішила назад викупити жіночі журнали у Hachette (Marie Claire, La maison de Marie Claire, Cent idees, Madame Fouineuse та Cosmopolitan).

Вона об’єдналася зі своїми сестрами Марі-Лор і Донатьєнн, взяла кредит і вмовила Франсуа Даля, голову концерну L’Oreal і завсідник мисливських вечірок у Солоні, стати власником 49% акцій у новому видавничому домі Marie Claire Album. У Hachette сподівалися за безцінь повернуся собі журнали через кілька років: для них здавалося очевидним той факт, що три жінки не зможуть вести справи. У редакціях видань також не довіряли новим власницям:

Сестер і мене вважали неробами та некомпетентними,

– пізніше зізналася Евелін в інтерв’ю журналу Strategies у травні 1987 року.

Читайте також: ДОЛЛІ ПАРТОН — ОДИН ІЗ ЖИВИХ ПОП-ФЕНОМЕНІВ АМЕРИКИ

Вона взяла на себе роль, яку гратиме до кінця життя – «перебудовувати структури та стежити за фінансами». Жюльєтт згадує: «Одного разу вона попросила якусь технічну підтримку одного з директорів видавництва. Після цього головний редактор Paris Match Гастон Бонер зателефонував їй: “Моя люба Евелін, це чудово, що ти залучила виконавчого директора, щоб він допоміг тобі у твоїй новій роботі”. На що Пруво спокійно відповіла: “Я не наймала виконавчого директора, а просто попросила технічної ради, якої потребувала. Я ніколи не буду номінальним главою видавництва”.

Evelyne Prouvost Marie Claire family

У своєму офісі на рю де Буассі д’Англа в Парижі з сестрами Марі-Лор та Донатьєнн

Вона не відставала від часу, використовувала iPad вже тоді, коли 20-річні все ще гадали, навіщо він призначений. “Вона була справжнім гіком, – сміється її подруга Софі де Ментон, – і весь час проводила в інтернеті”.

Розуміючи, що світ преси змінюється, Евелін посадила маркетингові відділи поруч із редакціями та запустила 23 міжнародні видання Marie Claire, флагмана видавництва. Їй майже все вдавалося з першої спроби. Журнали Marie Claire, Avantages, Cuisine та Vins de France, Cosmopolitan, Marie Claire Idees, Marie Claire Maison та найсвіжіший Stylist – усі були доказами того, що бізнес Пруво процвітає.

Читайте також: МІШЕЛЬ ОБАМА: ВПЕВНЕНИМИ ШАГАМИ ВІД УЛЮБЛЕНОЇ МОЛОДШОЇ СЕСТРИ ДО НАЙВПЛИВОВІШОЇ ЖІНКИ США

«Вона не здобула вищої освіти, але мала гострий живий розум. Вона керувала видавництвом як продуктовою лавкою», – посміхається Софі де Ментон. Журналісту, який у 1988 році поставив Евелін питання про її спосіб життя, вона відповіла:

Я віддаю перевагу комфорту розкоші. Я не ношу кутюр. Але це не означає, що я скупа. Для мене комфорт – це, наприклад, мати у розпорядженні того, хто мені готує, доглядає дітей, так що я можу проводити з ними лише якісний час, не відволікаючись на побут. Моя розкіш – це заміський будинок мого діда в Солоні, підтримувати який вартує мені великих грошей.

Чи не феміністка

Evelyne Prouvost Marie Claire 3

Евелін Пруво

Переконання, що Пруво хотіла за допомогою журналів кинути виклик верховенству чоловіків, забавляє Жюльєтт Буаріво: «Ці слова змусили її сміятися, вона не кидала жодного виклику. Евелін була інтелігентною жінкою із 70-х. Це означає, що вона була вільною». Пруво погодилася з першим словом редактора Cosmo: «Ми не за чоловіків і не проти них, ми – з ними… Вночі, коли на вулиці холодно, вони гріють краще за славу».

Вона часто дискутувала з Марі-Поль Лаваль, колишньою керівницею видавництва та її подругою, про войовничий фемінізм Marie Claire. «Роздування серйозних історій про насильство проти жінок іноді її дратувало». Евелін мав свою думку з приводу всіх журналів – навіть щодо шрифтів, однієї з її одержимостей. «Я не можу це прочитати. Якщо я не можу, то ніхто з читачів не зможе».

Читайте також: ЩО ТАКЕ ФЕМІНІЗМ І НАВІЩО ВІН ПОТРІБНИЙ У ХХІ СТОЛІТТІ?

Навіть після того, як вона передала кермо влади своєму синові Арно, Пруво продовжувала читати всі статті з журналів видавництва на ніч перед сном. Раз на рік Евелін віч-на-віч особисто зустрічалася з головними редакторами видань на терасі її семиповерхового офісу. Вона висловлювала свою думку, і неважливо, дотримувалися її поради чи ні.

Вона наймала їх і надавала повну свободу дій.

– Визнає Марі-Поль Лаваль.

Читайте також: ПРИНЦЕСА МАДЛЕН: АКТИВНА ЖИТТЄВА ПОЗИЦІЯ ТА БРАК З АМЕРИКАНСЬКИМ БІЗНЕСМЕНОМ

XXI століття почалося з удару. Донатьєнн, її сестра, яка створила видання Marie Claire Bis, перенесла інфаркт міокарда та втратила сина, після чого вирішила продати свою частку. Джеральд де Рокеморел, голова Hachette Filipacchi Media та друг клану Пруво, мріяв про поглинання. Евеліну вдалося переконати L’Oreal продати свої акції. Вона купила їх, позичивши гроші у сестри Марі-Лор та британського бізнесмена Ніколя Беррі, її другого чоловіка, від якого народила двох дітей – Вільяма та Олександра. І таким чином стала головним власником акцій із 58%.

Ми зберегли незалежність нашого видавництва, і це все ще сімейний бізнес,

– Заявила Пруво пресі.

У 2004 році її син Арно де Контадес став головою компанії, в той час як Евелін залишилася президентом холдингу. Байдужа до блиску та тестостерону в костюмах, Пруво була візіонером. Вона славилася непохитною і могла спокійно сказати «ні», поправляючи свій светр. Вона була вільна. Зрозуміло, володіючи ресурсами підтримки цієї свободи. Але не все залежало від них. Головною річчю, яку не можна було купити чи отримати у спадок, був її талант.

Фото: особистий архів, Thierry Lagay