UA
RU

«Безпечний колір»: модні зелені відтінки в інтер'єрі і не лише

Редагувати переклад
Зелений — один із найсуперечливіших кольорів у палітрі: для одних він символізує удачу, здоров'я та саме життя, вважається кольором балансу та гармонії. В інших асоціюється із заздрістю та тугою. Давайте розбиратися, в чому справа!
«Безпечний колір»: модні зелені відтінки в інтер'єрі і не тільки-Фото 1

Про історію та актуальні відтінки зеленого Marie Claire розповів фахівець з колористики компанії Мандерс Олексій Єлісєєв.

Зелений колір дуже неоднозначний. Не дивно, що протягом століть він то опинявся в центрі загальної уваги, то втрачав свою затребуваність і ставав «колір нон-грата».

Стіни пофарбовані в колір 288 Sage & Onions, плінтус – 310 Tea with Florence (з палітри фарб Little Greene)

Стіни пофарбовані в колір 288 Sage & Onions, плінтус – 310 Tea with Florence (з палітри фарб Little Greene)

Екскурс в історію 

Спочатку мистецтво зелений намагалися використовувати по-мінімуму. Це було пов'язано зі складним процесом виробництва та подальшого закріплення кольору на полотні. 

Наприкінці XVIII століття, на тлі промислової революції, що пробудила інтерес до природи, зелений став кольором-фаворитом і, як наслідок, почав з'являтися на мальовничих полотнах, в одязі, в оформленні інтер'єрів.

Пізніше авторитет цього кольору трохи похитнувся. У XX столітті багато художників взагалі відмовилися використовувати його у своїх роботах. Мондріан вважав зелений «непотрібним кольором», Василь Кандинський порівнював його з товстою і нерухомою коровою, «яка здатна тільки жувати жуйку і дивитися на світ дурними, тупими очима». Метри Йоханнес Іттен та Йозеф Альбрес також обділяли цей колір увагою і не надавали йому значення.

У другій половині XX століття колір почав асоціюватися вже не лише із зеленню, здоров'ям, прогресивними ідеями, а й з екологією, а в якийсь момент — із політикою.

Читайте також: РІЧ ДНЯ: КВІТНІ СУМКИ DOLCE & GABBANA

Колір стіни – 310 Tea with Florence, меблів – 312 Harley Green (фарби Little Greene)

Колір стіни – 310 Tea with Florence, меблів – 312 Harley Green (фарби Little Greene)

Зелений та його шанувальники

Свої шанувальники у зеленого кольору таки знайшлися. Наприклад, він був коханим у Мольєра. Стіни його паризької квартири, кажуть, були обтягнуті зеленими шпалерами. З особливою ніжністю до зеленого ставився Гете. У своїй знаменитій праці «До теорії кольору» він називає його заспокійливим та найбільш підходящим для місць відпочинку. Варто зауважити, що стіни його спальні у Веймарі були, як і у Мольєра, декоровані шпалерами зеленого кольору.

За легендою своїм улюбленим кольором зелений називав і Наполеон. Правда, тоді подібне кохання було зовсім не безпечне! Вважається, що в Лонгвуді, будинку імператора на острові Святої Олени, було багато предметів, покритих «швейнфуртською зеленню», отруйною зеленою фарбою, яку виготовляли, розчиняючи мідну стружку в миш'яку. Колір виходив настільки яскравим і свіжим, що миттєво став набирати популярності. У цей відтінок фарбували одяг, оббивку меблів, шпалери.

Незважаючи на токсичність, з такою фарбою продовжували працювати протягом тривалого часу: до середини XIX століття її використовували в оформленні інтер'єрів та в дизайні одягу у Франції, Англії, Італії, Скандинавії.

За трендами Європи стежили й у Новому Світі. Американцям інтерес до модного кольору прищепив Джордж Вашингтон. У його родовому маєтку Маунт-Вернон зеленим був не тільки луг: під час реконструкції старого батьківського будинку, Вашингтон прикрасив будинок модним на той час портиком з колонадою і розпорядився пофарбувати стіни їдальні в глибокий смарагдовий відтінок, а в «новій кімнаті» - блідо- фісташковий із темно-зеленим фризом.

На стіні застосовані кольори Little Greene - 302 Sir Lutyens' Sage 302 та 56 Invisible Green

На стіні застосовані кольори Little Greene - 302 Sir Lutyens' Sage 302 та 56 Invisible Green

Не можна визначити, чим було викликано таке кохання Джорджа Вашингтона до зеленого. Можливо, він дійсно асоціював його з надією та майбутнім, а може бути вибрав модний зелений, щоб підкреслити свій добрий смак та статусність.

Запитуєте, чому зелений колір вважався статусним на той час? Безпечна зелена фарба робилася з міді, тому її ціна була вищою. А через спосіб виробництва та матеріалів, колір мав властивість швидко чорніти, окисляться з часом. З цією фарбою було багато клопоту, колір потрібно було оновлювати на регулярній основі. Звідси й пішла така асоціація.

Вперше: тренд на колір

У 2017 році Інститут кольору Pantone назвав Greenery відтінком року, пояснивши свій вибір бажанням суспільства возз'єднатися з природою та відмовитися від технологій. Багато дизайнерів пішли в ногу з модою та підхопили цей тренд. У тому числі й виробники інтер'єрних фарб також виявили інтерес до кольору та всіх його відтінків.

2018 року англійська фабрика Little Greene випустила капсульну колекцію Green. До неї входить 31 відтінок зеленого. Двадцять із них знайдено в об'єктах культурної та архітектурної спадщини, які перебувають під охороною британського Національного фонду – партнера Little Greene.

Всі відтінки в палітрі - автентичні та адаптовані під сучасні інтер'єри, кожен з них має свою історію.

Наприклад, прототипом відтінку Invisible Green №56 став колір, який популяризував Хамфрі Рептон – англійський ландшафтний архітектор. Він придумав фарбувати в нього огорожі та садові будівлі, щоб розчинити їх у навколишньому ландшафті. Рептон вважав, що дизайн саду має дарувати відчуття свободи та відсутності кордонів. Архітектор докладно описував ці думки у своїх есеях.

Колір стелі - 267 Blush, стіни пофарбовані в кольори 302 Sir Lutyens Sage 302 і 56 Invisible Green (Little Greene)

Колір стелі - 267 Blush, стіни пофарбовані в кольори 302 Sir Lutyens Sage 302 і 56 Invisible Green (Little Greene)

Invisible Green №56 чудово поєднується з природними матеріалами, особливо з деревом, тому що сам собою дуже натуральний. У такому разі доречно використовувати його для оформлення інтер'єру у стилі рустик.

Jewel Beetle №303 - Єдиний відтінок на палітрі, який ніяк не пов'язаний з дизайном інтер'єру або ландшафту. Прототип цього кольору було знайдено на сукні Еллен Террі, англійської театральної актриси, відомої завдяки виконанню жіночих ролей у п'єсах Шекспіра.

На стіні застосували колір 303 Jewel Beetle, меблі пофарбовані в кольори 124 Chocolate Colour та 299 Pique (Little Greene)

На стіні застосували колір 303 Jewel Beetle, меблі пофарбовані в кольори 124 Chocolate Colour та 299 Pique (Little Greene)

Її ефектна сукня була прикрашена золотими нитками та тисячами крилець златок — зелених жуків, які ці крильця скидають природним чином. Колір успішно підкреслив свою натуральність і символізував в такий спосіб возз'єднання з природою у незвичайний і міфічний метод.

Варто зауважити, що зелений колір ідеально підходить для екстер'єрних робіт, але водночас ефектно працює і в інтер'єрах. Вважається, що він добре стимулює мозок, налаштовуючи його інтелектуальну та фізичну роботу.

Читайте також: КОЛЬОРОВІ ТУШІ — ЦЕ МОДНО!

«Безпечний колір» 

Дехто думає, що зелений колір в інтер'єрі вимагає особливого підходу, але ми поспішаємо вас у цьому переконати. В Англії зелений називають новим чорним. Це модний, але в той же час нейтральний, безпечний колір, який вдало буде виглядати на стінах вашого будинку.

Засновник компанії Little Greene Девід Моттерсхед у себе вдома пофарбував у відтінок Jewel Beetle не лише дубову підлогу, а й стіни у кімнаті. Він переконався у неповторності цього кольору і залишився дуже задоволеним таким рішенням.

Також зелений колір дуже підходить для експериментів. Незвичайно і красиво у темно-зеленому кольорі виглядатиме кухонний гарнітур. Особливо ефектно він поєднуватиметься з латунними або мідними елементами. Як уже згадувалося - зелений добре виглядає з дерев'яними матеріалами, прикладом цього стане будинок Фріди Кало. Дверні та віконні отвори вона оформила саме так.

У кухні використані кольори Florence 310 та Harley Green 312

У кухні використані кольори Florence 310 та Harley Green 312

Досить гармонійно зелений виглядатиме у поєднанні з рожевими відтінками. Так як цей колір утихомирює, разом із суміжними відтінками жовтого та синього вам вдасться створити розслаблену та спокійну атмосферу.

Проте зелений «дружить» не з усією палітрою. У разі поєднання з білим не варто вибирати кип'яно-білі відтінки, такі як діамантовий або Loft White. Вдалим буде підібрати щось більш схоже, із зеленим підтоном, саме так ви уникнете контрастності. Такі поєднання не будуть збивати з пантелику і «милити око».

 

Статті на тему