UA
RU

Дівчина у стартапі: як потрапити і що робити

Редагувати переклад
Про те, як дівчатам працюється у сфері стартапів і які освітні ініціативи допоможуть змінити галузь та «увійти в айти», розповіла менеджер онлайн-платформи для пошуку репетиторів. Прелюдія Вікторія Жукова.
Дівчина у стартапі: як потрапити і що робити-Фото 1

@maryorton

В Україні жіночий бізнес все ще перебуває на ранньому етапі розвитку, проте дедалі більше дівчат починають «малювати по-крупному». На відміну від чоловіків, жінки найчастіше цікавляться бізнесом, пов'язаним зі світом моди, освітою, харчуванням, дітьми, подорожами та різними хобі — можливо, тому, що до таких занять нас підштовхують зовнішні та внутрішні стереотипи. Проте чимало і тих, хто повністю захоплений світом ІТ-технологій.

Сувора реальність

Стереотипи про те, що успішна реалізація бізнес-проектів — прерогатива чоловіків, давно вже канули в лету. Сучасні дівчата не менш креативні та заповзятливі. Незважаючи на те, що інформаційні технології переважно залишаються однією з «чоловічих» галузей, жінки давно вже довели, що їхні стартапи не менш унікальні та прибуткові.

Так, аналітики консалтингової компанії Бостонська консалтингова група (BCG) та мережі акселераторів MassChallenge дійшли висновку, що створені дівчатами стартапи створюють більше прибутку, ніж компанії, започатковані чоловіками. Використовуючи дані 350 компаній, що брали участь у програмі MassChallenge, експерти з'ясували, що стартапи, започатковані дівчатами, набагато ефективніше перетворюють інвестиції в доходи: на кожен вкладений долар ці проекти створювали 78 центів доходу. Для «чоловічих» стартапів цей показник становив 31 цент.

Дівчина у стартапі: як потрапити і що робити-Фото 2

Джерело: Бостонська консалтингова група

Хоча сьогодні у Кремнієвій Долині кількість технологічних компаній, заснованих жінками, налічує лише 3%, тенденції обіцяють суттєві зміни. За останні п'ять років кількість зареєстрованих на Crunchbase стартапів, у топ-менеджменті яких представлено хоч одну жінку, виросло вп'ятеро (зі 117 до 555 проектів).

Сьогодні в середньому 18% стартапів по всьому світу засновані дівчатами, а у міжнародних медіа все частіше з'являються рейтинги на кшталт Top 20 Female Entrepreneurs або 20 Female-Founded Startups.

Дівчина у стартапі: як потрапити і що робити-Фото 3

@ 9to5chic

Українські реалії

Українки не відстають від закордонних колег. Вони не тільки створюють успішні стартапи, але й допомагають іншим дівчатам знайти себе і впіймати успіх за хвіст.

Наприклад, співзасновниця центру підприємництва Startup Ukraine, конференції з підприємництва Entrepreholic! та представник проекту StartUp Women в Україні Ганна Петрова у 2013 році створила унікальне Selfmade Woman Сommunity. Воно функціонує у форматі закритого клубного членства та пропонує різні онлайн-курси, а також п'ять видів клубних карток: Student, Mom's, Young Professional, Management, Ambassador.

Міжнародні компанії також звертають увагу на український ринок. Так, з метою привернути увагу до «жіночих технологій», українська філія Google організовувала спеціальний захід #googlewomenua та заснувала Women Digital Academy.

Розглянемо, які ще міжнародні програми, освітні портали, заходи, спільноти та фонди допоможуть підприємницям-початківцям успішно підкорити світ стартапів.

Читайте також: НАЙВІДОМІШІ УКРАЇНСЬКІ СТАРТАПИ

Дівчина у стартапі: як потрапити і що робити-Фото 4

facebook.com/AnitaB.0rg

Програми та акселератори

Освітня програма Інститут Аніти Борг заснована на концепції про те, що створювати нові технології, необхідні світові, — життєво важливо для жінок. Інститут Аніти Борг розробив інструменти та програми, покликані допомогти промисловості та науковим колам розвивати у жінках-«технарях» лідерські якості.

Акселератор для жінок-підприємців Aviatra Accelerators розділений на три програми: для проектів на ранній стадії, власниць працюючих компаній та підприємниць, яким цікаво зростати далі та масштабувати свій бізнес. 

акселератор HeraLubs дає жінкам-фаундерам стартапів можливість протестувати свої ідеї. Програма надає учасницям менторство, ресурси, доступ до експертів, лабораторій та інвестицій.

Читайте також: КАЖЕ ЕКСПЕРТ: ЯК ЗРОБИТИ СВІЙ СТАРТАП УСПІШНИМ

Освітні портали

Орієнтована на дівчат освітня програма Skill Crush допомагає вивчити програмування та знайомить з різноманітними технічними термінами та поняттями, які стануть у нагоді в роботі.

Некомерційна організація Дівчина розвиває це надає жінкам можливість вивчити веб- та програмне забезпечення, пройти онлайн-курси з програмування. Спільнота допомагає не тільки освоїти технічні навички, а й учить досягати поставлених цілей, зміцнювати впевненість у кар'єрі та повсякденному житті.

Дівчина у стартапі: як потрапити і що робити-Фото 5

facebook.com/MaddoxWinSeries

Конференції та форуми

Конференція Жінки кремнієвого каруселі створює прогресивний майданчик, на якому чоловіки та жінки можуть обговорити питання, що стосуються жінок у галузі технічного лідерства, жінок-підприємців та подолання гендерного розриву в технічних професіях.

Одна з найбільших пітч-сесій для стартапів на ранній стадії, створених дівчатами, Жіночий стартап виклик. Її завдання — зламати культуру та економіку, які зробили надзвичайно важким для жінок-підприємців отримання інвестицій.

Ще один форум для жінок, які працюють у технічній сфері. Європейські жінки в техніці. У рамках заходу учасниці отримують практичний доступ до знань про лідерство, інновації, тенденції в галузі технологій, прокачування soft skills та отримання менторської підтримки.

Читайте також: СВОЯ СПРАВА: ЯК ЗАПУСТИТИ ВЛАСНИЙ СТАРТАП

Асоціації та спільноти

Ціль асоціації Жінки в технології International (WITI) – підтримувати жінок у всіх технологічних сферах. Вона проводить тренінги, майстер-класи, конференції, а також навчальні курси для учасниць. Можливе платне членство для приватних осіб та стартапів. Основні напрями навчання: побудова бренду, персональний розвиток та розвиток бізнесу, збільшення прибутку компанії.

Організація Дівчата в тех надає ресурси, навчальну програму та майданчик, на якому жінки можуть освоювати soft- та hard-навички, розвивати свої стартапи та розвиватися у технічних галузях та науці.

Ці — спільнота для жінок-підприємців, експертів, а також інвесторів, які надають стартапам фінансову підтримку та допомогу у пошуку необхідних контактів. У рамках спільноти проходять освітні заходи з підприємництва та лідерства.

Webgrrls International — онлайн та офлайн-спільнота для ділових жінок, які орієнтовані на просування себе, своєї кар'єри та бізнесу. Місія спільноти полягає в тому, щоб допомогти жінкам досягти успіху в умовах збільшення робочих місць у технологічних галузях — за допомогою підвищення кваліфікації, стажувань та навчання нових навичок.

Спільнота для дівчат Women in Wireless об'єднує тих, хто хоче зробити кар'єру на ринку мобільних пристроїв та цифрових технологій.

Дівчина у стартапі: як потрапити і що робити-Фото 6

heraangels.com

Інвестиційні фонди

Hera Fund — спільнота жінок-бізнес-ангелів у Сан-Дієго, чия місія полягає у тому, щоб збільшити кількість жінок-підприємців, допомагаючи їм розвивати свої проекти.

Інвестиційна компанія Золоті насіння вкладається та залучає фінансування у проекти жінок-підприємців.

Очевидно, що з кожним роком дедалі більше дівчат мріють створити власний бізнес та засновують успішні стартапи. І можливостей для цього дедалі більше. Це не означає, що все вийде одразу і без жодної затримки. Але ті дівчата, які пристрасно горять бажанням створювати корисні проекти, точно зможуть започаткувати успішний бізнес та ефективно ним керувати. Who run the world?

Статті на тему