UA
RU

Перша допомога: профілактика посттравматичного стрессового розладу

Редагувати переклад

Кожна людина, яку зачепили військові дії, може мати різні реакції, що можуть пугати, але є абсолютно нормальними у відповідь на ненормальну ситуацію.

ПТСР — це крайня реакція на стресову подію, що загрожує життю людини. Саме на момент надзвичайної ситуації не виникає ПТСР. Зазвичай він починає проявлятися приблизно через шість місяців після травмуючої події. Антоніна Висоцька, спеціаліст з тілесно-орієнтованої психотерапевтії, психосоматолог, казкотерапевт, членкиня УСП ТОП (української спілки професійних тілесно-орієнтованих психотерапевтів) розповіла, як можна допомогти собі при ПТСР.

Перша допомога: профілактика посттравматичного стрессового розладу-Фото 1

Якщо стресор має потужну тривалу у часі дію (наприклад, перебування в окупації, постійні ситуації обстрілів та повітряних тривог тощо), вірогідність швидкого розвитку ПТСР підвищується. Зараз у нас у країні війна триває, більшість людей перебувають у гострому стресі зараз. Всі, хто зараз в Україні перебувають у постійному стресі від сирен та можливих повітряних атак, а ті, хто виїхав з країни, теж не можуть від'єднатися від переживань, адже вони покинули свої домівки та рідних, передивляючись новини, постійно здригаються від того, що відбувається на нашій землі, і часто мають почуття провини.

До основних ознак, що визначають наявність ПТСР у дорослих відносять:

-Флешбеки— напливи нав'язливих спогадів про небезпечні для життя ситуації, учасником яких була людина;

 -травмуючі сновидіння із кошмарними сценами пережитих подій, порушення сну; 📍прагнення уникати емоційних навантажень;

 -невпевненість через страх, і як наслідок відкладання прийняття рішень, неконтактність з оточуючими;

 -надмірна втома, дратівливість, депресивні стани, головні болі, нездатність концентрувати увагу на чомусь тощо. Як наслідок всього вищезазначеного – може виявлятися схильність до антисоціальної поведінки, алкоголізації тощо.

Важливо пам'ятати: психіка як дорослих, так і особливо дітей та підлітків, має величезні резерви для відновлення та саморегуляції. Що ж саме потрібно робити для відновлення ментального здоров'я та профілактики ПТСР дивіться нижче.

Важливі складники психічного здоров'я

Віра, особисті переконання. Це величезний ресурс, який допомагає відновлюватись. Це може бути конфесійна віра або власні сталі переконання, що ґрунтуються на особливому баченні світу, які допомагають триматися на плаву. Віднайти чи відновити віру можна завжди, це допоможе вибудувати опору для психіки.

 емоції. Важлива частина саморегуляції. Здатність виявляти емоції, «випускати пару» полегшує стан людини. Сюди відносимо сльози, крики, матюки тощо. Пам'ятаємо, що плач- це каналізація емоцій, спосіб для відновлення психіки. Намагатися не плакати-не найкращий спосіб подолати стресс, необхідно давати вихід своїми емоціями і дозволити собі сум і розпач. Не витісняти, а проживати ці емоції допоможе вам зберегти психічне здоров'я.

Перша допомога: профілактика посттравматичного стрессового розладу-Фото 2

Комунікація. Присутність іншої людини поруч. Здатність знаходити контакт зі своїми близькими та навіть чужими людьми. Приймати підтримку та надавати її у відповідь. Доречі, допомога та піклування про інших дуже помічна річ для відновлення. Людині завжди потрібна людина, і відчуття собі потрібним комусь дуже допомагає не впадати в апатію. Будь яка доступна робота, спілкування в соціумі, відчуття собі його частиною дуже важливою є складова виходу з депресивного стану.

Гумор, фантазія, творчість. Нестандартне мислення, здатність сміятися, фантазувати, розуміти різний гумор це дуже сильна частина для відновлення психіки людини. Передивляйтесь улюблені фільми, пишіть дописи, фотографуйте, шукайте прекрасне і смішне там, де можна його знайти, не дивлячись на важкий годинник. Не пригнічуйте своє бажання сміятись та творити, це спасає психічне здоров'я.

Раціональність. Логіка, чіткість. Опора на факти, а не на фантазії та домисли допомагають чітко складати план дій, приймати правильні екстремальні рішення. Аналізуйте все що бачите та чуєте, намагайтеся не фантазувати та не додумувати щось своє, довіряєте перевіреним фактам, а не конспірологічним теоріям. Людині з містичним мисленням справді важче впоратися ніж тому, хто користується логічним аналізом.

 Фізіологія Приділяти увагу тілу. Люди, які тримають тіло в тонусі і постійно мають фізичні навантаження, легше справляються зі стресом, ніж ті, які мало рухаються. Обов'язково щодня будьте на вулиці, дихайте свіжим повітрям, ходіть пішки, приймайте розслаблюючу ванну, робіть зарядку, рухайтесь під музыку, піклуйтесь про своє тіло. У нашому тілі є багато ресурсу для відновлення, воно підтримує нас, коли ми підтримуємо його. Якщо ви бачите, що у вас якась зі сфер слабка, намагайтеся її посилити щоб максимально досягти балансу і допомогти своїй психіці відновитися.

Читайте також: Емоційна втома від очікування перемоги на війні

В умовах виживання або відразу після травматичного події нам усім потрібна психологічна допомога. Не стесняйтеся звертатися до спеціалістів, професійні психологи вміють допомагати справлятися зі станами, які заважають нам рухатися по життю.

Фото:unsplash.com

Статті на тему