UA
RU

Храми під вогнем: 16 унікальних церков, зруйнованих під час війни

Редагувати переклад

В Україні стартував онлайн-проєкт «Храми під вогнем». Він документує знищення росією унікальних українських святинь. 

Храми під вогнем: 16 унікальних церкв, зруйнованих під час війни-Фото 1

На початку року Інститут релігійної свободи оприлюднив невтішні дані. Щонайменше 494 релігійних споруд, духовних навчальних закладів і святинь було знищено, пошкоджено або пограбовано російськими військовими в Україні.

Храми під вогнем: 16 унікальних церкв, зруйнованих під час війни-Фото 2

Найбільша кількість зруйнованих об’єктів — у Донецькій (понад 120) та Луганській (понад 70) областях. Великі масштаби руйнувань зафіксовані у Харківській, Херсонській та Київській областях. Війна триває і ця цифра, на жаль, постійно збільшуватиметься.

Храми під вогнем: 16 унікальних церкв, зруйнованих під час війни-Фото 3

Щоб привернути увагу до цієї теми, команда громадських активістів створила онлайн-проєкт «Храми під вогнем». Тут публікуються фото- та відеокадри руйнувань та пошкоджень релігійних споруд різних конфесій. Дані збирають під час експедицій. Автори проєкту мають ще одну мету — відновлення храмів у майбутньому.

Храми під вогнем: 16 унікальних церкв, зруйнованих під час війни-Фото 4

«Втрати несуть без винятку усі релігії та конфесії, представлені в Україні. До прикладу, у Бахмуті повністю знищено мечеть, у Краматорську – храм кришнаїтів, у Дружківці – будинок молитви євангельських християн-баптистів, у Руських Тишках – дерев’яну церкву ПЦУ тощо. Та найбільша кількість зруйнованих та пошкоджених храмів належить релігійним громадам УПЦ московського патріархату. Їх — понад 80 та понад 200 відповідно», — кажуть автори проєкту.

Храми під вогнем: 16 унікальних церкв, зруйнованих під час війни-Фото 5

Наразі зібрано матеріали щодо 16 церковних об’єктів у Донецькій та Харківській областях. З них 8 опрацьовано та опубліковано на цифровій платформі «Храми під вогнем».

Храми під вогнем: 16 унікальних церкв, зруйнованих під час війни-Фото 6

Активісти орієнтувалися на населені пункти, де відбувалися найзапекліші бої. Вони намагалися обирати культові споруди різних конфесій — ПЦУ, УПЦ, баптистів, протестантів, мусульман. 

Храми під вогнем: 16 унікальних церкв, зруйнованих під час війни-Фото 7

Проєкт розширюватиметься й надалі. Він поповнюватиметься опрацьованими матеріалами культових споруд й з інших регіонів України, які потерпають від агресії росії.

Автор: Яна Панюшкіна

Фото: «Храми під вогнем»

Читайте також: ІТАЛІЯ ДОПОМОЖЕ ВІДНОВИТИ СПАСО-ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ СОБОР В ОДЕСІ

Статті на тему