UA
RU

Справа про зґвалтування на Закарпатті: боротьба за справедливість

Справа про зґвалтування у Верхніх Воротах на Закарпатті обурила суспільство. Троє підлітків зґвалтували 14-річну дівчину і отримали по 2 роки умовно.

Право про зґвалтування на Закарпатті: боротьба за справедливість-Фото 1

Що сталося у Верхніх Воротах

Злочин стався у серпні 2021 року, але розголос справа отримала тільки зараз після скандального вироку. Троє хлопців (15 і 14 років) із невеликого села Верхні Ворота заманили знайому 14-річну дівчину на подвір’я, а потім у підвал, де вдарили її і зґвалтували. Все, що вони робили, злочинці знімали на мобільний телефон. Потім завантажили відео в Інтернет і показали однокласникам у школі. 

Дівчина знала ґвалтівників і не підозрювала, що ті можуть її скривдити. Про те, що сталося, вона зізналася лише після того, як вся школа побачила відео. Їй було соромно і страшно. Бабуся викликала поліцію, коли дізналася про зґвалтування онуки. На суді усі троє визнали провину. Проте покарання, яке отримали злочинці, здивувало і обурило суспільство.

Право про зґвалтування на Закарпатті: боротьба за справедливість-Фото 2

Як суд покарав ґвалтівників

Суддя Воловецького районного суду Оксана Софілканич присудила хлопцям по п’ять років позбавлення волі, але звільнила від покарання. Усім трьом призначили іспитовий термін на два роки. Вирок винесли за ст. 153 (сексуальне насильство без проникнення), а не за ст. 152 (звалтування). Хоча справа до суду була передана за ст. 152, яка передбачає покарання до 12 років ув’язнення.

Суд опирався на позитивні характеристики, які ґвалтівникам дали педагоги і представник служби у справах дітей. Злочинців зобов’язали виплатити потерпілій по 60 тисяч гривень. Також кожен має покрити процесуальні витрати по 25,6 тисяч гривень. 

Як з’ясувалося, права дівчини під час судового процесу були грубо порушені. Інтереси в суді представляла служба захисту дітей місцевої сільради. Це та сама служба, яка дала позитивні характеристики ґвалтівникам.

Право про зґвалтування на Закарпатті: боротьба за справедливість-Фото 3

Реакція суспільства на події у Верхніх Воротах

Після оприлюднення вироку до справи підключилися активісти і громадські організації. Адвокат і правозахисник Масі Наєм зібрав групу адвокатів для захисту дівчини і підготовки апеляції. В команді буде декілька адвокатів із різних юридичних компаній, які спеціалізуються саме на таких справах. Зараз вони не дають жодних коментарів. 

Також професійну допомогу дівчині зголосилися надати найкращі психологи, які працюють з такими випадками. 

Право про зґвалтування на Закарпатті: боротьба за справедливість-Фото 4

Реакція Омбудсмана

Уповноважений ВРУ з прав людини Дмитро Лубінець взяв справу на особистий контроль. Співробітник регіонального представництва Офісу Омбудсмана побував у селі Верхні Ворота і поспілкувався з батьком та бабусею потерпілої. Вони дали згоду на застосування заходів щодо відновлення прав дитини. 

Офіс Омбудсмана проаналізує дії судді і направить відповідний лист до Вищої ради правосуддя. Ще проаналізує дії прокуратури та направить лист до Генпрокурора і Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.  

Також тут мають проаналізувати діяльність місцевої служби захисту дітей, яка представляла інтереси потерпілої в суді. Виявилося, що мати одного із ґвалтівників також працює у цій службі. Тож в Офісі Омбудсмана є сумніви щодо професійності і неупередженості представлення інтересів дівчини. 

Дмитро Лубінець має сумніви й щодо професійності дій обласного керівництва. Злочин трапився влітку 2021-го, а суд виніс вирок лише навесні 2023-го. 

Право про зґвалтування на Закарпатті: боротьба за справедливість-Фото 5

Реакція міністра освіти і науки

Міністр освіти і науки Оксен Лісовий пообіцяв спільно з колегами докласти всіх зусиль, аби довести справу до того закінчення, на яке вона заслуговує. На його думку, суспільство не для того проходило майдани і війни за цінності, щоб потім тут толерувалися принципи, які працювали у 90-х.

Міністр вважає, що цей кейс — про викривлене відчуття безкарності і про те, що все можна вирішити і зам’яти:

«Те, що трапилось на Закарпатті, сам факт і вирок суду стосовно цього кричущого випадку, потребують негайної синергії правозахисників, громадських активістів, освітянської спільноти і лідерів думки, аби ніякі упередження, ніякі зв’язки, ніякі стигми не стали на шляху справедливого рішення. Я як батько двох синів, як чоловік, який чимало бачив у житті, стою на думці, що винен завжди лише кривдник. Крапка».

Право про зґвалтування на Закарпатті: боротьба за справедливість-Фото 6

Реакція Генеральної прокуратури

Прокуратура готує оскарження судового вироку, який обурив українців. Це буде зроблено у встановленому законом порядку:

«Воловецький районний суд Закарпатської області 16 березня 2023 ухвалив вирок у кримінальному провадженні щодо трьох неповнолітніх осіб за фактом вчинення сексуального насильства стосовно неповнолітньої. Наразі вирок, згідно з вимогами кримінального процесуального кодексу, не набрав законної сили».

Також тут заявили, що органи прокуратури вживатимуть всіх заходів для захисту прав постраждалої особи та забезпечення справедливого і невідворотного покарання винних у вчиненні злочину.

Автор: Яна Панюшкіна

Фото: Thomas Dumortier / Unsplash

Читайте також: ТЕМА ТРАВНЕВОГО НОМЕРА. ЯК ДОПОМОГТИ ЖІНКАМ, ЯКІ ПЕРЕЖИЛИ СЕКСУАЛЬНЕ НАСИЛЬСТВО

 

Статті на тему